www.montazer.ir
جمعه 2 مهر 1400
شناسه مطلب: 9194
زمان انتشار: 25 ارديبهشت 1399
وصال خدا در شب قدر با چه اعمالی به دست می آید؟

استاد محمد شجاعی

وصال خدا در شب قدر با چه اعمالی به دست می آید؟

وصال خدا با احیای شب قدر،صدقه دادن، ترحم بر بیچارگان، زیاد سبحان الله و الحمدلله گفتن، نمازخواندن با توجه، حضور قلب و عشق به خدا و خشوع و خضوع به درگاه الاهی حاصل می شود.

در كتاب اقبال از پيامبر اكرم‏ صلى الله عليه وآله روايت شده كه موسى ‏عليه السلام در مناجاتش گفت: خدايا وصال تو را مى‏ خواهم؛ اين را نصيب من كن.وصال خودت را نصيب من كن. خدا گفت: نزديكى و وصال من از آن كسى است كه شب قدر را بيدار بماند و آن را زنده بدارد.

دعای کسانی که در شب قدر مستجاب نمی شود

روایت شده که در اين شب، دعاى همگان اجابت مى‏ شود و دعاى هيچ كس بى ‏پاسخ نمى‏ ماند، مگر دعاى اين افراد:

الف) عاق والدین

آن كه پدر و مادر بر او خشم گرفته باشند و او را عاق كرده باشند. هرکس پدر و مادرش از او راضى نیست رضایتش را جلب كند. آرى كسى که پدر و مادرش از او غضبناك باشند دعایش هیچ وقت مستجاب نمى‏ شود.  نه تنها باید آنها را راضى كنیم، بلکه باید برایشان دعا كنند. والدین هم بچه ‏هایشان را دعا كنند. هم راضیشان كنیم، هم بخواهیم كه برایمان در این شب دعا كنند.دعا در این شب، خیلى فرق دارد با دعا دراوقات دیگر.

حدیث داریم انسان ممكن است در طول زندگی پدر و مادرش عاق والدین نشود؛ اما بعد از مرگ آنها عاق والدین شود؛  ممكن است کسی توى دنیا خیلى به والدینش رسیدگى كند اما بعد از مرگ آنها را فراموش كند نه خیرات كند برایشان؛ نه نماز بخواند؛ نه استغفار كند؛ نه سر قبرشان برود؛ نه دعا كند. آنجا هم اینها قدرت عاق كردن انسان را دارند. پدر و مادر خیلى قدرتشان زیاد است، لذا اگر مى‏ بینیم كوتاهى كردیم ، در این شب فكر اموات باشیم؛ براى آنها دعا كنیم؛ صدقه بدهیم؛ خیرات بكنیم.

ب) قاطع رحم

آن كه از خویشان خود بریده و قطع رحم كرده و قهر کرده باشد. در روایت داریم فامیل تان حتی كافر هم باشد حق قهر كردن و قطع رحم ندارید. اگر با کسی قهر هستید، آشتی کنید؛ حتی به اندازه تلفن‌ زدن.ارتباط خراب نشود، ارتباط اگر قطع بشود،بسیار خطرناک است.

ج) کسی که کینه مومنی را در دل دارد

آنكه دشمنی و كینه مومنى را در دل داشته باشد، دعایش قبول نمی شود. دلها باید پاك باشد. امشب هر كه گردنت حق داری بگو حلالش كردم؛ از كسى كینه به دل نداشته باشید؛ چون امشب بزرگ‏ترین لطفى كه خدا در حق ما مى ‏كند این است كه گناهان و جسارت و سیئات ما را ببخشد. قرآن هم مى ‏فرماید:«وَلْیَعْفُوا وَلْیَصْفَحُوا أَلَا تُحِبُّونَ أَنْ یَغْفِرَ اللَّهُ لَكُمْ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَحِیمٌ= ببخشیدو بگذرید؛ آیا نمی خواهید كه خدا شما را ببخشد؟ (نور۲۲) »  هركسى دوست دارد که خدا او را ببخشد؛ خدا می خواهد که او هم اهل بخشش باشد. از دخترت، از پسرت، از برادرت، از خواهرت، از فامیلت، از همسایه ‏ات، از مسجدى، از منبرى، از بسیجى، از هر كسى که كینه ‏اى در دل دارى، پاكش كن و بریز دور؛ چون حجاب و مانع مى ‏شود كه قلبت فضیلت این هزار ماه را جذب كند. چون آن قلبى كه درونش كینه است، آفت دارد؛ آلوده است، نمى ‏تواند فیض شب قدر را جذب كند.  مگر نمى‏ خواهیم كه خدا ببخشد؟چطور بخشیدن براى خدا را خوب مى ‏دانیم،اما این که ما هم دیگران را عفو کنیم، این را خوب نمى‏ دانیم. ما كه خودمان یقین داریم چقدر ظلم كردیم، چقدر جنایت كردیم، چقدر جرم كردیم، چقدر آلودگى ذخیره كردیم؛ چطور انتظار داریم خدا ببخشد؟ اما خودمان نمى ‏خواهیم اهل عفو و گذشت باشیم؟

د) دعای شراب خوار قبول نمی شود

در شب قدر از خدا چه بخواهیم و چگونه؟

باید درخواست کنیم.زیرا :

تا نگرید ابر، کی خندد چمن؟     تا نگرید طفل، کی نوشد لبن؟

حالا اگر بخواهیم درخواست کنیم، باید علاوه بر رفع موانع دعا و درخواست ها، بدانیم که خواستن در این شب، با همه شبها فرق دارد و بدانیم که چه بخواهیم.

وصال خدا در شب قدر با چه اعمالی به دست می آید؟

وصال خدا با احیای شب قدر،صدقه دادن، ترحم بر بیچارگان، زیاد سبحان الله و الحمدلله گفتن، نمازخواندن با توجه، حضور قلب و عشق به خدا و خشوع و خضوع به درگاه الاهی حاصل می شود.

در كتاب اقبال از پیامبر اكرم‏ صلى الله علیه وآله روایت شده كه موسى ‏علیه السلام در مناجاتش گفت: خدایا وصال تو را مى‏ خواهم؛ این را نصیب من كن.وصال خودت را نصیب من كن. خدا گفت: نزدیكى و وصال من از آن كسى است كه شب قدر را بیدار بماند و آن را زنده بدارد.

رحمت و بخشش خدا به کسی می رسد که بربیچارگان رحم کند

موسی علیه السلام گفت خدایا رحمت و بخشایش تو را مى ‏خواهم.خداوند فرمود: رحمت من از آن كسى است كه در شب قدر بر بیچارگان رحم آورد.

عبور از صراط از آن کسی است که درشب قدر صدقه دهد

موسی علیه السلام گفت:خدایا مى‏خواهم از صراط به سلامت بگذرم؛ صراطى كه ۳۰ هزار سال راه آن در جهنم و باریك‏تر از مو و تیزتر از شمشیر است بگذرم؛ فرمود: به سلامت از صراط گذشتن، از آن كسى است كه در شب قدر صدقه بدهد.

موسی علیه السلام گفت:خدایا درختان و میوه‏هاى بهشت را مى‏ خواهم، خداوندفرمود:اینها از آن كسى است كه در شب قدر سبحان اللَّه و الحمدللَّه زیاد بگوید.

موسی علیه السلام گفت:خدایا رضاى تو را مى‏خواهم. فرمود:رضایت و خشنودى من از آن کسی است كه در شب قدر دو ركعت نماز بخواند براى رضاى خدا.

امشب صد ركعت نماز وارد شده؛ اما برخی مؤمنین سعى مى‏ كنند قضاها را به جا بیاورند.  این هم خوب است اما دو ركعت عشقى براى خدا بخوانیم و بگوییم خدایا! این را مى‏ خوانم و هدیه مى‏ كنم به درگاهت.

امام سجاد علیه السلام مى‏ گوید: خدایا من كه هستم كه تو بخواهى بر من غضب كنى؛ من خیلى كوچك‏تر از آن هستم که تو به من رحم نكنى و به من غضب كنى.خدایا به عزتت قسم مى‏ خورم كارهاى خیر من و عبادت من هیچ كدام یك ذره زیبایى در خدمت تو ایجاد نكرده. زین‏ العابدین ع مى ‏گوید:آن قدر این ملك تو و خلقت تو قشنگ و آن قدر من كوچك و بى‏ ارزشم كه گناهان من نمى ‏تواند خلقت تو را كثیف بكند و این زیبایى را به هم بزند. من كى هستم خدایا؟ خدا به یك موجود كوچك فقیر مسكین، مستكین، شكسته و منكسر ضعیف و درمانده مى ‏فرماید دو ركعت نماز بخوان.خدا به این نمازها و صدقه ما احتیاج دارد؟ «للَّه خزائن السموات والارض= خزاین آسمانها و زمین دست خدا است. خدا چه احتیاجى به این صدقه و تسبیح ما دارد، تسبیح جاهلانه ما تسبیح از یك قلب عاصی و آلوده . این چه مى‏ شود برای خدا؟

پاداش اعمال شبهای قدر

در كتاب اقبال پیامبرصلى الله علیه وآله روایت شده كه در شب قدر درهاى آسمانها گشوده مى‏ شود. هیچ بنده ‏اى نیست كه در این شب نماز بگذارد جز این كه خداوند در برابر هر سجده براى او درختى در بهشت ذخیره كند، درختى با چنان سایه گسترده و انبوه كه اگر كسى سواره صد سال در سایه او راه برود، به پایان آن نمی رسد. در برابر هر ركعت، خانه‏ اى در بهشت براى او بر پا می كند. خانه ‏اى آراسته از مروارید و یاقوت و زبرجد. در برابر هر آیه، تاجى از تاج هاى بهشت؛ در برابر هر تسبیح، مرغى از مرغان بهشتى؛ در برابر هر نشستن درجه‏ اى از درجات بهشتى؛ در برابر هر تشهد، غرفه ‏اى از غرفه‏ هاى بهشتى؛ در برابر هر سلام، پوششى از پوشش هاى بهشتى؛ و آنگاه كه سپیده صبح بدمد، همسرانى همدل ، حوریانى پاك و پیراسته، خادمانى خوب و آراسته، اسبانى رام و پرنده و گل و سبزه ‏هاى خوش‏بو و جوى ‏هاى جارى و بسىاری  از دیگر نعمت ها و بخشش ها كه جان را نیز شاداب مى‏ سازد و چشم را روشن مى‏ نماید، روزى او مى ‏سازد.

میانگین (1 رای)

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed