www.montazer.ir
پنجشنبه 7 بهمن 1400
شناسه مطلب: 892
زمان انتشار: 25 آبان 1393
حقوق والدین

حقوق والدین

پدر و مادر واسطه های مادی برای تولد انسان و پرورش دهندگان وی برای رشد و حیات دنیوی او هستند. آنها بازتاب دهندگان و مظاهر اسامی «خالقیت» و «ربوبیت» خداوندند، به همین علت خداوند متعال در قرآن برای ایشان مقام فوق العاده ای را تصویر کرده و مؤمنین را بر زبان آوردن کمترین کلام ناراحت کننده در حق ایشان برحذر داشته است .

مصادیق احسان به والدین

"خداوند بعد از اطاعت ازخویش، امر به احسان به والدین نموده و در روایات مختلف اجرای این حکم را درحق همه پدر و مادرها – چه نیکوکار و چه ظالم – واجب دانسته است ."
پدر و مادر واسطه های مادی برای تولد انسان و پرورش دهندگان وی برای رشد و حیات دنیوی او هستند. آنها بازتاب دهندگان و مظاهر اسامی «خالقیت» و «ربوبیت» خداوندند، به همین علت خداوند متعال در قرآن برای ایشان مقام فوق العاده ای را تصویر کرده و مؤمنین را بر زبان آوردن کمترین کلام ناراحت کننده در حق ایشان برحذر داشته است .
شاید با خود فکر کرده باشید که تفکر و رفتار والدین به یک نسل پیش تعلق دارد و در دوران جدید بوی کهنگی به خود گرفته است. شاید رفتار پدر و مادر را توأم با احتیاط و ترس و فاقد خلاقیت و نوآوری بدانید و به خود حق بدهید که هرگونه که می خواهید فکر کنید و همانطور که می پسندید عمل کنید!  اشکال ندارد اما نباید فراموش کنید که مقام والدین و حریم ایشان هیچگونه بی احترامی و تجاوزی را برنمی تابد .
اگر تاکنون در این باره فکر نکرده اید، اگر دوست دارید ابعاد عظمت والدین را در آیینه های قرآن و روایات جستجو کنید؛ اگر فکر می کنید تاکنون پدر ومادر خود را آنگونه که شایسته است تکریم نکرده اید و از منزلت ایشان غافل مانده اید و یا خدای ناکرده غرور جوانی و پریشانی افکار و گرفتاریهای نام و نان اجازه ی تنظیم صحیح روابط با والدین را به شما نداده است . اگر می خواهید به واسطه ی پدر و مادرتان از قعر جهنم تا اعلاء علیین بهشت بالا بروید، به شما توصیه می کنیم تا به سلسله درس های "استاد محمد شجاعی" در سی دی "حقوق والدین" توجه فرمایید .
این مباحث شرح دعای بیست وچهارم از صحیفه سجادیه درباره حقوق وجایگاه عظیم والدین درحیات انسانی است و کمک زیادی به تنظیم رابطه فرزندان با والدین می‌نماید.
از منظر استاد محمد شجاعی« دعای پدرو مادر در حق فرزندان بسیارمستجاب و گره گشاست. برای حل مشکلاتمان، می توان از صمیم دل به آنها توسل جوئیم و حتی بعداز وفاتشان نیز، ازاین راه، ازدعای خیرشان بهره مندگردیم. تلاش کنیم تا این گنجینه گرانبها را برای خوشبختی دنیا و آخرتمان ازکف ندهیم. احسان به والدین ازبزرگ ترین واجبات بوده و ارزش آن از نمازاول وقت نیز بیشتر می باشد . پس یادمان باشد که نیکی به پدر و مادر را از امور مستحبی نشماریم .این حکم اخلاقی ازسوی خدایی آمده که بشر را خلق کرده و بی نهایت دوستش می دارد و به راههای سعادت و کمال او بیشتر از خودش واقف است. بنابراین تمام احکام او، مطابق با همه ابعاد وجودی انسان می باشد. هر چقدر ایمان ما به خداوند قوی تر باشد، اعتمادمان به صحت احکامش بیشتر بوده و اطاعت ازدستورات او برایمان لذت بخش تر و آسان تر خواهدبود، حتی اگر دسته ای ازاین احکام مطابق میل و سلیقه ما نباشند و.... .»

برای خرید این سی دی از فروشگاه آنلاین مؤسسه منتظران منجی (عج) کلیک کنید. 
برخی از مهمترین عناوین مطرح شده در این لوح فشرده ( حقوق والدین ) به قرار زیر است:

  •    مقام والدین ازدیدگاه قرآن
  •     احسان به والدین، راه میان بر سعادت ابدی
  •     اثرات وضعی احسان به والدین درزندگی انسان
  •      و...

علاقه مندان به تهیه این لوح فشرده می توانند آن را از فروشگاه اصلی مؤسسه، محل برگزاری جلسات، نمایشگاه های عرضه محصولات فرهنگی مؤسسه و سفارش پستی و فروشگاه مؤسسه منتظران منجی (عج) به آدرس http://montazerstore.ir تهیه نمایند.

میانگین (1 رای)

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed