www.montazer.ir
پنجشنبه 7 بهمن 1400
شناسه مطلب: 7188
زمان انتشار: 29 خرداد 1396
انسان شناسی

انسان شناسی

محوری‌ترین مسائلی که در طول تاریخ تفکر بشر، اندیشه وی را به خود مشغول داشته، سه محور اساسی (خداشناسی)، (جهان‌شناسی) و (انسان‌شناسی) بوده است. در این میان انسان‌شناسی، از برجستگی خاصی برخوردار است؛زیرا انسان‌شناسی باب ورود به خدا شناسی است. انسان عبارت است از فوق عقل یا فوق تجرد یعنی بی‌نهایت‌طلبی که در جنبه فطرت، تشبّه به خداوند تبارک و تعالی دارد.

طبیعت و فطرت انسان غذا می‌خواهد. فطرت انسان چون مادی نیست غذایش یاد بی‌نهایت است. قیمت انسانها معادل ثواب‌ها و کارهایی است که به آخرت می‌فرستد.

«خداوند تمام عوالم را از روز اول ریاضی خلق کرد. خداوند با تمام اسماء و صفاتش در همه چیز حتی یک اتم تجلی پیدا می‌کند. در رفت و برگشت وقتی مجردها ماده می‌شوند و ماده‌ها به مجرد تبدیل می‌شوند تمام مسیر ریاضی است.»

محوری ترین مسائلی که در طول تاریخ تفکر بشر، اندیشه وی را به خود مشغول داشته، سه محور اساسی(خداشناسی)،(جهان شناسی)و (انسان شناسی) بوده است. در این میان انسان شناسی، از برجستگی خاصی برخوردار است؛ زیرا انسان شناسی باب ورود به خدا شناسی است.

در تعالیم اسلام نیز به مسائل انسان و انسان شناسی توجه ویژه ای مبذول شده است. اینکه انسان چیست و کیست؟ جایگاه او در نظام خلقت کجاست؟ مقصد و منتهایش چیست؟ آیا به اراده خود به این عالم آمده است؟ آیا انسان صرفاَ همین بدن مادی است؟ بین انسان و خدا چه سنخیتی وجود دارد  که شناخت انسان، شناخت رب است؟ و هزاران سوال دیگر که ذهن آدمی را به خود مشغول می دارد. پاسخ به این سوالات مهم و سرنوشت ساز، دستمایه سلسله مباحث" انسان شناسی" استاد محمد شجاعی، کارشناس امور مذهبی قرار گرفته است.

این سلسله مباحث حاوی مطالبی درباره ضرورت انسان‌شناسی ونیز مباحثی درباره حقیقت انسان می‌باشد. با توجه به این‌که بیشتر مخاطبان این دوره طلاب وروحانیون می‌باشند، محتوای آن بیشتر مناسب این قشر می‌باشد. علاوه بر مباحث نظری انسان شناسی، مباحث کار بردی وعملی زیادی در محتوای آن گنجانده شده است.

از منظر استاد محمّد شجاعی « شناخت یعنی اینکه انسان را با تمام شئونات وجودیش بشناسید. در خودشناسی و انسان شناختی مثل شناخت هر ساختار دیگری، به سازنده آن در چهار مرحله تعریف، راه اندازی، بهره برداری و اصلاحات نیازمندیم. تنها سازنده انسان، خداوند است و برای انسان اله و معشوقی جز «الله» نیست. بشری که خداوند و به نمایندگی او، امام زمان (عج) و اهل بیت (علیهم السلام) تربیت می کنند، از همین جا با برزخ و ماورای طبیعت رفت و آمد عادی دارد و تا قیامت می رود.»

ایشان معتقدند« چون اکثر مردم تفکر نمی کنند، لقاء را هم قبول ندارند و قیامت برایشان جدی نیست. تا نفس شناخته نشود، شهادت به "اله" نفس ممکن نیست. موضوع لا اله الّا الله «االله» نیست، بلکه موضوع انسان است. صاحبان خرد به اشیاء، عادی نگاه نمی کنند چرا که بزرگترین حجاب، حجاب عادت است و ... .»

برای خرید این سی دی از فروشگاه آنلاین مؤسسه منتظران منجی (عج) کلیک کنید. 

عناوین برگزیده:

  • انسان کیست؟
  • انسان و کمالات
  • رابطه دنیا و آخرت
  • فوق عقل؛ حقیقت انسان
  • ویژگی لذات برزخی
  • شرایط زندگی در بهشت
  • ویژگی های تولد سالم
  • انواع قوای انسان

علاقه مندان به تهیه این لوح فشرده می توانند آن را از فروشگاه اصلی مؤسسه، محل برگزاری جلسات، نمایشگاه های عرضه محصولات فرهنگی مؤسسه و سفارش پستی و  فروشگاه مؤسسه منتظران منجی (عج) به آدرس http://montazerstore.ir تهیه نمایند.

مهدیه جان❤️ (کاربر مهمان)

خب بنظرم حرفای استاد خیلی خوبه،میخام مباحث انسان شناسی،گوش بدم ببینم اصلا رومن اثرداره یا انقدر سیاهم ک..

محمد حسین (کاربر مهمان)

سلام. چرا دانلود رایگان اینها رو نذاشتید؟

F_a.m (کاربر مهمان)

سلام و ادب خدا قوت اگر لطف کنید منبع صوتی مبحث انسان شناسی رو معرفی کنید ممنون میشم تشکر از مطالب ارزنده استاد خدا خیرتون بده واقعا نجات دهنده هست مباحثشون،خدا عمر با برکت به استاد و همه کسانی که در این مسیر زحمت میکشند بدهد ان شاالله سربلند و پیروز باشید

زهرا موسوی (کاربر مهمان)

سلام من نمی‌دونم مبحث انسان شناسی رو چطور دانلود کنم راهنمایی بفرماید

ناشناس (کاربر مهمان)

لطفا بفرمایید مبحث انسان شناسی را چطور دانلود کنم

خانم علیزاده

سلام. لطفا به لینک زیر مراجعه کرده و به ادمین پیام دهید. lnk.montazer.ir/shop_site

میانگین (2 رای)

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed