www.montazer.ir
پنجشنبه 7 بهمن 1400
شناسه مطلب: 4694
زمان انتشار: 19 بهمن 1394
روانشناسی جاهل

روانشناسی جاهل

از جمله نشانه‌های خردمندان و اهل عقل می‌توان به ترجیح دادن زندگی آخرت بر زندگی دنیا اشاره کرد. این امر ممکن است موجب تعجب و شگفتی گردد، امّا در واقع با تأمل در فلسفه و چرایی این موضوع معلوم می‌شود که ترجیح آخرت بر دنیا به راستی از نشانه‌های عاقلان است.

فرهنگ‌های مختلف تعاریف و نشانه‌های متفاوتی را برای عاقل و خردمند تعریف می نمایند. فرهنگ اسلامی ما برگرفته از قرآن و روایات معصومین، نشانه‌های خاصی را برای اهل عقل و خردمندان معرفی می‌نماید که در صورت یافتن این نشانه‌ها در کسی، می‌توان او را خردمند نامید .از جمله نشانه‌های خردمندان و اهل عقل می‌توان به ترجیح دادن زندگی آخرت بر زندگی دنیا اشاره کرد. این امر ممکن است موجب تعجب و شگفتی گردد، امّا در واقع با تأمل در فلسفه و چرایی این موضوع معلوم می‌شود که ترجیح آخرت بر دنیا به راستی از نشانه‌های عاقلان است.

از دیگر نشانه‌هایی که خردمندان را از سایر مردمان متمایز می‌کند آن است که این گروه با دقت نظر، به اطراف خویش توجه دارند و علامت‌های تجربی را به خوبی مورد کنکاش قرار می‌دهند و از دریچه آن درس‌ها و عبرت‌های بزرگ را درمی‌یابند. خلقت آسمانها و زمین و رفت و آمد شب و روز و باران و سبزی و خرّمی زمین با آنها و نیز حیوانات و جانداران مختلف، باد و ابر و خلاصه همه نشانه‌های طبیعی در نظام خلقت الهی، اموری هستند که خردمندان به سادگی از کنار آنها نمی‌گذرند.

ولیکن باید توجه داشت که هر شخص با هوشی لزوماً عاقل نیست، لذا باید مرز میان عالم و عاقل معلوم شود و نیز بدانیم که جاهل در مقابل عالم با جاهل در مقابل عاقل از دو مقوله متفاوت می‌باشند. سلسله مباحث سخنرانی "استاد محمد شجاعی" محقق و پژوهشگر دینی پیرامون "روانشناسی عاقل و جاهل"  به بررسی دو شخصیت مثبت و منفی یعنی شخصیت عاقل و جاهل (جهل در مقابل عاقل) می‌پردازد و کمک زیادی به ایمن‌سازی شخصیتی وتقویت جهات عقلانی می‌نماید.

از منظر استاد شجاعی «جاهل به كوتاهی هاى  خودش پى نمى‏برد. در حقیقت كوتاهی هاى خودش را نمى‏ شناسد و نصیحت هم نمى‏پذیرد. از دیگر خصوصیات شخص جاهل این است که  از هر چیزى كه شخص فهمیده و حكیم به آن انس دارد، وحشت دارد. در واقع نمى‏تواند آن مسائل را تحمل كند؛ لذا زود  جوش مى‏ آورد. خصوصیّت سوم شخص جاهل این است که تعجب شخص جاهل از شخص عاقل بیشتر از تعجب شخص عاقل است از شخص جاهل. چون جاهل به مرحله عقل نرسیده، نمی داند که شخص عاقل چه مراحلى را گذرانده و كجاها را دارد مى‏بیند و به چه چیزهایى پى برده است؛ لذا تحمل كارهاى عاقل را هم ندارد. غیبت مى‏كند، سوء زن پیدا مى‏ كند، اعتراض مى‏كند، داد مى ‏زند و ممكن است خیلى وقتها فساد راه بیندازد. هر چیزى روى شخصیتش تأثیر مى‏گذارد و او را  بالا و پایین مى‏ كند. او را وادار به تصمیم هاى مختلف و حتى متضاد مى‏كند. شخص جاهل به خاطر همین جهلش حق را نمى‏ شناسد . قبل از آنكه خوب بشنود، جواب مى‏ دهد؛ قبل از آنكه خوب بفهمد، جر و بحث مى‏ كند و به آنچه نمى‏ داند حكم مى‏ كند و... .»

برای خرید این سی دی از فروشگاه آنلاین مؤسسه منتظران منجی (عج) کلیک کنید. 

برخی از مهمترین عناوین مطرح شده در این لوح فشرده (روانشناسی جاهل) به قرار زیر است:

 

*   خصوصیات جاهل

*   جاهل و خسران ابدی

*   بی ثباتی شخصیت جاهل

*   علوم واجب برای حرکت سالم

*   جاهل و اظهار نظرهای غیر علمی

*   اهمیت مشورت در امور مختلف

*   خطر عمل بدون علم

*   فرمول حرکت

*   درجات مختلف ایمان

*   و...

علاقه مندان به تهیه این لوح فشرده می توانند آن را از فروشگاه اصلی مؤسسه، محل برگزاری جلسات، نمایشگاه های عرضه محصولات فرهنگی مؤسسه و سفارش پستی و فروشگاه مؤسسه منتظران منجی (عج) به آدرس http://montazerstore.ir تهیه نمایند.

نظری داده نشده

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed