www.montazer.ir
پنجشنبه 7 بهمن 1400
شناسه مطلب: 4693
زمان انتشار: 19 بهمن 1394
روانشناسی عاقل

روانشناسی عاقل

خلقت آسمانها و زمین و رفت و آمد شب و روز و باران و سبزی و خرّمی زمین با آنها و نیز حیوانات و جانداران مختلف، باد و ابر و خلاصه همه نشانه‌های طبیعی در نظام خلقت الهی، اموری هستند که خردمندان به سادگی از کنار آنها نمی‌گذرند.

فرهنگ‌های مختلف تعاریف و نشانه‌های متفاوتی را برای عاقل و خردمند تعریف می نمایند. فرهنگ اسلامی ما برگرفته از قرآن و روایات معصومین، نشانه‌های خاصی را برای اهل عقل و خردمندان معرفی می‌نماید که در صورت یافتن این نشانه‌ها در کسی، می‌توان او را خردمند نامید .از جمله نشانه‌های خردمندان و اهل عقل می‌توان به ترجیح دادن زندگی آخرت بر زندگی دنیا اشاره کرد. این امر ممکن است موجب تعجب و شگفتی گردد، امّا در واقع با تأمل در فلسفه و چرایی این موضوع معلوم می‌شود که ترجیح آخرت بر دنیا به راستی از نشانه‌های عاقلان است.

از دیگر نشانه‌هایی که خردمندان را از سایر مردمان متمایز می‌کند آن است که این گروه با دقت نظر، به اطراف خویش توجه دارند و علامت‌های تجربی را به خوبی مورد کنکاش قرار می‌دهند و از دریچه آن درس‌ها و عبرت‌های بزرگ را درمی‌یابند. خلقت آسمانها و زمین و رفت و آمد شب و روز و باران و سبزی و خرّمی زمین با آنها و نیز حیوانات و جانداران مختلف، باد و ابر و خلاصه همه نشانه‌های طبیعی در نظام خلقت الهی، اموری هستند که خردمندان به سادگی از کنار آنها نمی‌گذرند.

ولیکن باید توجه داشت که هر شخص با هوشی لزوماً عاقل نیست، لذا باید مرز میان عالم و عاقل معلوم شود و نیز بدانیم که جاهل در مقابل عالم با جاهل در مقابل عاقل از دو مقوله متفاوت می‌باشند. سلسله مباحث سخنرانی "استاد محمد شجاعی" محقق و پژوهشگر دینی پیرامون "روانشناسی عاقل و جاهل"  به بررسی دو شخصیت مثبت و منفی یعنی شخصیت عاقل و جاهل (جهل در مقابل عاقل) می‌پردازد و کمک زیادی به ایمن‌سازی شخصیتی وتقویت جهات عقلانی می‌نماید.

از منظر استاد محمد شجاعی« مردم به اندازه عقل شان به خداوند نزدیک می شوند و به اندازه عقل شان مورد پاداش و عقاب قرار خواهند گرفت، هر مقدار عقل یک نفر بیشتر باشد، عملی که انجام می دهد، اثر بیشتری دارد. در روایت به مسئله عقل و ازدیاد عقل سفارش زیادی کردند به گونه ای که نبی اکرم (ص) خطاب به حضرت علی (ع) می فرمایند: وقتی می بینی مردم در حال عبادت هستند و به کثرت عبادت توجه دارند، تو به درک معقولات بپرداز.

عقل سعادت ابدى بشر را تأمین مى‏كند «ما یعبد به الرحمن و یكتسب به الجهل»، عقل همان چیزى است كه خداوند بوسیله او پرستش مى‏شود و بهشت بوسیله او بدست مى‏آید و با توجه به این تعریف، عقل از هوش جدا مى‏شود.

عقل همان چیزى است كه انسان را در مقابل دین و وحى و خدا متواضع مى‏كند و انسان را به اطاعت از خدا وا مى‏دارد

یكى از خصوصیات عاقل این است كه شخص عاقل مطیع خداوند تبارك و تعالى است و... .»

برای خرید این سی دی از فروشگاه آنلاین مؤسسه منتظران منجی (عج) کلیک کنید. 

برخی از مهمترین عناوین مطرح شده در این لوح فشرده (روانشناسی عاقل) به قرار زیر است:

*   خصوصیات عاقل

*   تعریف عقل

*   عاقل و کسب علم

*   عقل و اطاعت و عبادت خدا

*   انواع تولد

*   انواع حرکت

*   ثروت حقیقی و فقر حقیقی

*   هدف از بعثت انبیاء

*   آفت های عقل

*   و.....

علاقه مندان به تهیه این لوح فشرده می توانند آن را از فروشگاه اصلی مؤسسه، محل برگزاری جلسات، نمایشگاه های عرضه محصولات فرهنگی مؤسسه و سفارش پستی و فروشگاه مؤسسه منتظران منجی (عج) به آدرس http://montazerstore.ir تهیه نمایند.

میانگین (1 رای)

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed