www.montazer.ir
پنجشنبه 7 بهمن 1400
شناسه مطلب: 4686
زمان انتشار: 15 مرداد 1396
معرفی م‍حصول «مهندسی فرهنگی»

معرفی م‍حصول «مهندسی فرهنگی»

یکی از عناصر اصلی در مهندسی فرهنگی و در محتوای فرهنگی باید این باشد که توانایی مقابله با فرهنگ مبتذل و کفرآمیز غرب را داشته باشیم. امروزه متأسفانه به قول آقا با اینکه تبلیغات، تبلیغات مذهبی است اما کاملاً با فرهنگ دشمن هماهنگی دارد. 

"یکی از عناصر اصلی در مهندسی فرهنگی و در محتوای فرهنگی باید این باشد که توانایی مقابله با فرهنگ مبتذل و کفرآمیز غرب را داشته باشیم."

پیرامون موضوع مهندسی فرهنگی و راهكارهای تحقق آن دیدگاه‌های متعددی وجود دارد؛ بحث مهندسی فرهنگی هدایت، ساماندهی و مطلوبیت فعالیت دستگاه‌های فرهنگی جامعه برای پاسخ به نیازها مورد توجه است. مهندسی فرهنگی كه در كلام مقام معظم رهبری مد ظله العالی به چشم می خورد، در واقع پرداختن به این امر است كه«حقیقت فرهنگی و عنصر فرهنگی چگونه و با چه كیفیتی باید باشد. به كدام سمت باید برود. فرهنگ مطلوب كدام است؟ و كجاهایش ایراد دارد، فرهنگ موجود كدام است؟» (مقام معظم رهبری 1383)

می توان گفت آنچه مورد نظر ایشان است زدودن اشكالات، نواقص و ضعف های موجود در فرهنگ و نظم دهی و جهت دهی به همه ابعاد آن می باشد. مهندسی فرهنگی یعنی مشخص كنیم كه فرهنگ ملی، فرهنگ عمومی و حركت عظیم درون زا و كیفیت بخش كه نامش فرهنگ است و در درون انسان ها و جامعه بوجود می آید، چگونه باید باشد؛ اشكالات و نواقص اش چیست و چگونه باید رفع شود؛ كندی ها و معارضاتش كجاست؟ چرا با توجه به وقتها و هزینه­ های کلانی که در کشور ما صرف کارهای فرهنگی می شود، آن نتیجه مؤثر و قابل توجه مشهود نیست؟ و... .

بر اساس تأکیدات مقام معظم رهبری و ضرورت پرداختن به  این امر مهم  "استاد محمد شجاعی" مبلغ فرهنگی و استاد حوزه و دانشگاه، سلسله مباحثی را پیرامون این موضوع مهم تحت عنوان "مهندسی فرهنگی" ترتیب داده اند. این دوره، دوره­ای است عام، فراگیر، قدرتمند که هم نیازهای فردی ما را در برخوردهای فرهنگی و روشهای فرهنگی و تربیتی مان تأمین می کند و هم نیازهای کلان ما را تأمین می کند. این دوره حاوی مباحثی درباره آفت‌ها وآسیب‌های فعالیت‌های فرهنگی ونقد این فعالیت‌ها در طول تاریخ اسلام به ‌خصوص بعد از انقلاب اسلامی می‌باشد. طی این سلسله مباحث راهکارهای جدید، قدرتمند و مؤثری برای فعالیت‌های فرهنگی و تربیتی فرا روی مخاطبین قرارداده است.

از منظر استاد محمد شجاعی« ما به کار فرهنگی و فعالیتهای فرهنگی که پایه و اساس زندگی یک شخص و یک جامعه است، تا ظهور امام زمان و بعد از ظهور امام زمان(عج) تا قیامت احتیاج داریم.

یکی از عناصر اصلی در مهندسی فرهنگی و در محتوای فرهنگی باید این باشد که توانایی مقابله با فرهنگ مبتذل و کفرآمیز غرب را داشته باشیم. امروزه متأسفانه به قول آقا با اینکه تبلیغات، تبلیغات مذهبی است اما کاملاً با فرهنگ دشمن هماهنگی دارد. ما تعداد زیادی فعالیتهای فرهنگی غفلت­زا داریم، یعنی به جای اینکه توجه را بیشتر بکند غفلت را بیشتر می کند و شخص را از هدفش دورتر می کند. ما با دشمنی روبرو هستیم که از طریق های مختلف به ما حمله می کند. به عبارتی دشمن حتی در درون خود ما که می خواهیم کار فرهنگی بکنیم، نفوذ دارد.

سبک زندگی یعنی همان مهندسی زندگی ما به گونه­ای است که ضمن انجام فعالیت های فرهنگی، این کار دینی و مذهبی و فرهنگی ما نمی تواند جلوی آن ناهنجاریها و مشکلاتی را که مردم دچارش هستند، بگیرد. ما هر چقدر هم که پیشرفت بکنیم، تا زمانی که مهندسی فرهنگی کشورمان را درست نکنیم، این پیشرفتها به ضرر ما تمام می شود و ناهنجاریها و آسیب‌هایمان بیشتر می شود. این فعالیتهای فرهنگی هر چند آب و رنگ فرهنگی و مذهبی دارد، اما چیزی به اسم دارایی به افراد اضافه نمی کند. ممکن است سطح اطلاعاتی  و دانایی فرد در اثر فعالیتهای فرهنگی بالا برده شود اما حل کننده مشکل نیست. اشتباه بسیار بزرگی که در فعالیتهای فرهنگی وجود دارد این هست که در فعالیتهای فرهنگی، خود شخص فراموش شده است. اصلاً چیزی به اسم خودشناسی و انسان­شناسی و معرفت نفس مطرح نیست و اگر هم مطرح باشد به عنوان یک موضوع در عرض موضوعات مذهبی دیگر مطرح می شود و... .»

برای خرید این سی دی از فروشگاه آنلاین مؤسسه منتظران منجی (عج) کلیک کنید. 

برخی از مهمترین عناوین مطرح شده در این لوح فشرده (مهندسی فرهنگی) به قرار زیر است:

*   اهمیت فعالیت های فرهنگی

*   ابعاد فعالیت فرهنگی

*   مبلغ و تغذیه معنوی

*   اهمیت خودشناسی در فعالیت های فرهنگی

*   مراحل فرهنگ انتظار

*   تحول دنیا و حکومت اسلامی

*   اهمیت و جایگاه اصل اصالت تخصص

*   خودشناسی و عبودیت

*   عامل محرومیت های زندگی

*   فلسفه موسیقی

*   ادیان و منجی آخرالزمان

*   اهمیت عشق در اسلام

*   وظیفه مبلغ در عصر غیبت

*   اصل مهدویت در حرکت آرمانی

علاقه مندان به تهیه این لوح فشرده می توانند آن را از فروشگاه اصلی مؤسسه، فروشگاه منتظران منجی http://montazerstore.ir به صورت آنلاین، محل برگزاری جلسات، نمایشگاه های عرضه محصولات فرهنگی مؤسسه و سفارش پستی تهیه نمایند.

کتاب کار مهندسی فرهنگی 

ضیاءالصالحین (کاربر مهمان)

باسلام و خسته نباشید؛ راستش ما از یکی از کانالهای فرهنگی و تربیتی (مربی محور) فایلهای صوتی مهندسی فرهنگی استاد شجاعی را دانلود کردیم و چون خودمان خوشمان اومد ... خواستیم برای همه هم باشه و آنرا تو سایت آپلود کردیم(حدود 7جلسه اش را) و بعداً دیدیم که خود شما آنرا برای فروش گذاشته اید... برای همین خواستیم یا اجازه اشو بدهید و یا اینکه راهکار آنرا بفرمائید .. چون پست را که ما نباید حذف کنیم بخاطر امتیاز منفی در سئو... ولی میشه با یه سری مطلب مشابه عوض کرد... هر چند که این اختیار با شماست... ممنون

خانم علیزاده

<p>با سلام و تشکر از شما دوست عزیز. در حال پیگیری، بزودی اعلام خواهیم کرد. موفق باشید.</p> <p><font color="#666666"><span style="font-size:16px">به ایمیل شما ارسال شد.</span></font></p>

خانم علیزاده

<p><span style="color:rgb(102, 102, 102); font-size:16px">با سلام و تشکر. پاسخ به ایمیل شما ارسال شده است.</span></p> <p><span style="color:rgb(102, 102, 102); font-size:16px">موفق باشید.</span></p>

رضا سعیدی پور (کاربر مهمان)

سلام علیکم، پاور پوینت مهندسی فرهنگی که استاد در صوت کلاس اشاره میکنن، چطور میتونیم دریافت کنیم؟

خانم علیزاده

<p>سلام و عرض پوزش فعلاً این پاور پوینت موجود نیست. تماس بگیرید. موید باشید.</p>

رضا سعیدی پور (کاربر مهمان)

سلام علیکم، صوت جلسات بصورت متن موجود نیست؟

خانم علیزاده

<p>سلام، صوت جلسات به صورت متن هم موجود است.&nbsp;</p>

تنکابنی (کاربر مهمان)

سلام . من این سی دی را خریدم. و استفاده می کنم. اما الان نیاز به متن این جلسات دارم. متن ش موجود هست؟

خانم علیزاده

<p>با سلام&nbsp;</p> <p>پاسخ به ایمیل شما ارسال شد.</p>

نظری داده نشده

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed