www.montazer.ir
پنجشنبه 7 بهمن 1400
شناسه مطلب: 4683
زمان انتشار: 19 بهمن 1394
مقام محمود

مقام محمود

 «مقام محمود» جایگاه شایسته و ویژه ای است که خداوند متعال و حضرات معصومین (علیهم السلام) برای انسان فطرت گرا و آخرت بین تدارک دیده اند و او را به کوشش برای رسیدن به آن دعوت کرده اند. این همان جایگاهی است که هر وقت زیارت عاشورا می خوانیم از خداوند متعال رسیدن به آن را طلب می کنیم.

"مقام عبارت است از جایگاهی که انسان در هدف خلقت احراز می کند وقدمی است که برای رسیدن به هدف خلقتش بر می دارد."

پیشرفت و تلاش برای بالارفتن از نردبان پست و مقام، ویژگی ذاتی هر انسان کمال خواه و بی نهایت طلب است. در روایات است که هر کس دو روزش مساوی باشد زیانکار است . با این وصف پیمودن پله های ترقی امری ممدوح است اما اینکه چه نوع مقامی شایسته ی انسانیت انسان است و جهت گیری یک انسان به عنوان اشرف مخلوقات باید به سمت دستیابی به کدام موقعیت و جایگاه باشد، بستگی به میزان معرفت و دریافت های معنوی و نوع نگاه به انسان و عوالم هستی و کمالات انسانی دارد .اگر پست و مقام و شهرت دنیایی موهوم و فاقد اصالت است، پس رسیدن به کدام مقام باید فراروی انسان مؤمن قرار گیرد؟
«مقام محمود» جایگاه شایسته و ویژه ای است که خداوند متعال و حضرات معصومین (علیهم السلام) برای انسان فطرت گرا و آخرت بین تدارک دیده اند و او را به کوشش برای رسیدن به آن دعوت کرده اند. این همان جایگاهی است که هر وقت زیارت عاشورا می خوانیم از خداوند متعال رسیدن به آن را طلب می کنیم. برای آنکه با مقدمات و لوازم؛ ابعاد و ماهیت و آثار و نتایج این مقام زیبا و ستوده آشنا شوید شما را به استماع مجموعه گفتارهای بیان شده توسط "استاد محمد شجاعی" در سی دی "مقام محمود"سفارش می کنیم . این مبحث برگرفته از فرازی از شرح زیارت عاشورا بوده که بیشتر رنگ و بوی مهدوی دارد.

از منظر استاد محمد شجاعی« مقام محمود یعنی مقامی كه مورد ستایش و پسندیده است. آن هم نه مقام محمود معمولی، بلكه مقام محمودی را می خواهیم كه مال اهل بیت است: «وَ أسئلُهُ أَن یُبَلِغَنی المقام المَحمود لَكُم عندالله»؛ حالا دقت كنید این ها چقدر شما را دوست دارند كه می گویند شما از مقامات ویژه ی ما بخواهید.

مقام عبارت است از جایگاهی که انسان در هدف خلقت احراز می کند و قدمی است که برای رسیدن به هدف خلقتش بر می‌دارد. مقام با توجه به هدف یک شخص مشخص می شود. مقام یعنی مقام انسانی، مقامی که خداوند برایش ارزش و اعتبار قائل است و آن را مهم می داند. مقام هر موجودی براساس ساختار وجودی آن موجود تنظیم یا تعریف می شود. در بحث مقام باید توجه داشته باشیم که چون خداوند ما را به بلندای ابدیت و حامل نفخه الهی می داند، مقام را برای ما طوری تعریف می کند که در بلندای ابدیت معنادار باشد و با ساختار حقیقی ما سازگاری داشته باشد. اگر چیزی در قیمت من نیست محمود هم نیست، بنابراین وقتی که ما مقام خواهی می کنیم باید توجه داشته باشیم که منظور مقام حسی و خیالی و وهمی نیست، مقام جمادی و نباتی و حیوانی نیست؛ هیچ کدام از اعتباریات دنیا که همه مردم برایش سر و دست می‌شکنند نیست، آن مقام با ذات و حقیقت ما و با آن نفخه الهی سازگاری دارد و ما باید به دنبال این مقام بگردیم. توجه داشته که مقام انسان یعنی چیزی که با انسان برای ابدیت بماند و برایش مفید باشد. مقام دارایی است که این دارایی از مقوله اطلاعات و دانایی نیست. مقام یعنی: دارایی روح، یعنی نفس به جایی برسد كه از آن آثاری ظهور كند. این را مقام می گویند و... .»

برای خرید این سی دی از فروشگاه آنلاین مؤسسه منتظران منجی (عج) کلیک کنید. 

برخی از مهمترین عناوین مطرح شده در این لوح فشرده (مقام محمود) به قرار زیر است:

 • تنظیم ساختار مقام محمود با نفس انسان
 • شرایط کسب مقام محمود
 • صدق در کسب مقام محمود
 • هدف خلقت ، تشبه به خدا
 • مبنای ارزیابی انسان
 • تنظیم روابط با اهل بیت
 • شفاعت به میزان نزدیکی ما به معصوم
 • رمز شادی و آرامش در انسان
 • مقام محمود در زیارت جامعه کبیره
 • تأثیر قوه خیال در زندگی انسان
 • انسان و توجه به بی نهایت     
 • انسان و ارتباط با امام زمان (عج)

علاقه مندان به تهیه این لوح فشرده می توانند آن را از فروشگاه اصلی مؤسسه، محل برگزاری جلسات، نمایشگاه های عرضه محصولات فرهنگی مؤسسه و سفارش پستی و فروشگاه مؤسسه منتظران منجی (عج) به آدرس http://montazerstore.ir تهیه نمایند.

نظری داده نشده

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed