www.montazer.ir
چهارشنبه 25 تير 1399
شناسه مطلب: 2458
زمان انتشار: 15 اسفند 1397
اعمال و اذکار اختصاصی و وقایع ماه رجب

اعمال و اذکار اختصاصی و وقایع ماه رجب

خدای تعالی در آسمان هفتم فرشته‌ای قرار داده که به آن «داعی» گویند. چون ماه رجب در آید، این فرشته در هر شب آن تا بامداد بانگ بر زند که خوشا به حال یادکنند‌گان خدا!

ماه رجب، ماه امیرالمؤمنین علیه السلام می‌باشد. چون این ماه از ماه های حرام است، توجه داشته باشید که به قدر و ارزش این ماه، عقل احاطه نمی‌یابد. در ادامه توصیه هایی برای درک و استفاده بهتر از این ماه خواهد آمد:

1. در اوقات دعاها، زیاد به یاد دو ماه آینده باشید، تا استعداد ورود به آن را بیابید.

2. این ماه موسم عبادت است.

3. حدیث فرشته داعی را در نظر داشته باشید که آن این است:

از پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله گزارش شده: خدای تعالی در آسمان هفتم فرشته‌ای قرار داده که به آن داعی [دعوت کننده] گویند. چون ماه رجب در آید، این فرشته در هر شب آن تا بامداد بانگ بر زند که خوشا به حال یادکنند‌گان خدا! خوشا به حال فرمان‌برداران از خدا، خدای تعالی می‌فرماید: من همنشین کسی هستم که با من همنشینی کند و فرمانبر کسی باشم که فرمان من برده و آمرزنده کسی باشم که از من طلب آمرزش کند. ماه، ماه من است و بنده، بنده من و رحمت، رحمت من است، هر کسی که در این ماه مرا بخواند او را پاسخ می دهم و هر کسی از من چیزی طلب کند به او می‌بخشم و هر کس از من راه بجوید او را رهنمون می شوم. من این ماه را رشته ای بین خود و بندگانم قرار داده‌ام و هر کسی به آن بپیوندد به من برسد.[1]

4. روزه این ماه در روایات وارد شده است.

5. اگر عذری برای روزه گرفتن دارید، عوض هر روز گرده نانی را تصدق دهید.

6. در روزه داری همه اعضاء و جوارح و قلب را نیز روزه بدارید.

7. هر روز ماه، این تسبیح را 100 مرتبه بگویید: «سُبحانَ الاله الجَمیل، سُبحانَ مَن لا یَنبَغی التَّسبیحُ الّالَهُ، سُبحانَ الاَعزِّ الاَکرَم، سُبحانَ مَن لَبِسَ العِزّ وَ هُوَ لَهُ اَهلٌ».

8. نماز سلمان: 30 رکعت نماز؛ در هر رکعت حمد + 3 مرتبه قل هو الله احد + 3 مرتبه قل یا ایها الکافرون بخوانید.

9. هزار مرتبه بگویید: «اَستَغفِرُالله ذَالجَلالِ وَ الاِکرامِ مِن جَمیعِ الذُّنوبِ وَ الآثامِ». 

10. هزار مرتبه «قل هو الله احد» بخوانید. 

11. هزار مرتبه «لا اله الا الله» بگویید.

12. صد مرتبه بگویید: «اَستَغفِرُاللهَ الّذی لا اِلهَ اِلا هُوَ، وَحدَهُ لا شَریکَ لَهُ وَ اَتوبُ اِلَیهِ»، پس از آن صدقه دهید.

13. ذکر سجده خود را در این ماه، «عَظُمَ الذَّنبُ مِن عَبدِکَ، فَلیَحسُنِ العَفوُ مِن عِندِکَ» قرار دهید.

14. بعد از نماز صبح و شب، دعای «یا مَن اَرجوهُ ...» بخواند و نیز «یا مَن عَلَیکَ حَوائِجُ السّائِلینِ ...» و توقیع شریف «اَللّهُمّ اِنّی اَسئَلُکَ بِمَعانی جَمیعِ ما یَدعُوکَ ...» و «اَللّهُمَّ یا ذ‌المِنَنِ السّابِغَةِ ...» را بخوانید.

15. دعای «اَللّهُمَّ اِنّی اَسئَلُکَ بِالمَولودَینِ فی رَجَب…» را بخوانید.

16. هر شب نمازی دارد که به قدر نشاط بجای آورید.

عمل «لیلة الرغائب»: اوّلین شب جمعه این ماه، «لیلة الرغائب» نام دارد که دارای فضیلت بسیاری است. دستور انجامش چنین است: شخص، روز پنج شنبه را روزه بگیرد و بین نماز مغرب و عشا، دوازده رکعت نماز به صورت شش نماز دو رکعتی، به ترتیب زیر بخواند. الف) در هر رکعت بعد از حمد، سه مرتبه سوره قدر و دوازده مرتبه سوره اخلاص را بخواند. ب) بعد از نمازها بگوید: اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ النَّبِیِّ الْأُمِّیِّ وَ عَلی آلِهِ. خدایا! رحمت فرست بر محمّد پیغمبر امّی و بر خاندانش. ج) آن گاه بر سجده رود و هفتاد مرتبه بگوید: سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَالرُّوحِ! منزّه و مقدّس است پروردگار فرشتگان و روح! سپس از سجده برخیزد و بگوید: رَبِّ اغْفِرْ وَارْحَمْ وَتَجاوَزْ عَمَّا تَعْلَمُ اِنَّکَ اَنْتَ العَلِیُّ الْعَظیمُ! پروردگار! بیامرز و رحم کن و بگذر از آنچه می دانی؛ زیرا تو والا وبزرگی. د) بار دیگر به سجده رود و هفتاد مرتبه بگوید: سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَالرُّوحِ! منزّه و مقدّس است پروردگار فرشتگان و روح! در خاتمه، حاجات و نیازمندی های خودش را از خداوند، طلب نماید.

اعمال اختصاصی و وقایع ماه رجب:

وقایع روز اول ماه رجب: ولادت امام باقر (ع) در سال 57 ه.ق. اعمال شب اول ماه رجب:

1.دعای هنگام رؤیت هلال ماه رجب در روایات آمده است که پیامبر (ص) با دیدن هلال ماه رجب این دعا را می خواند: اَللّهُمَّ بارِکْ لَنا فی رَجَبٍ وَشَعْبانَ وَبَلِّغْنا شَهْرَ رَمَضانَ وَاَعِنَّا عَلَی الصِّیامِ وَالْقِیامِ وَحِفْظِ اللِّسانِ وَغَضِّ الْبَصَرِ وَلا تَجْعَلْ حَظَّنا مِنْهُ الْجُوعَ وَالْعَطَشَ.

2.غسل مستحبی شب اول رجب

3.شب زنده داری با دعا و قرآن

4.نماز گزاردن: بعد از نماز عشا، دو رکعت نماز به صورت زیر خوانده شود: الف) در رکعت اوّل، بعد از حمد، یک بار سوره انشراح و سه بار سوره اخلاص خوانده می شود. ب) در رکعت دوم، بعد از حمد، سوره های انشراح، اخلاص، فلق و ناس خوانده شود. ج) پس از نماز، سی مرتبه «لا اِلهَ اِلاَّاللَّهُ» گفته شود و سی مرتبه صلوات فرستاده شود.

5.دعای امام جواد (ع)

6.زیارت امام حسین (ع)

اعمال اختصاصی روز اول ماه رجب: 1. غسل مستحبی روز اول ماه 2. روزه گرفتن: روایت شده؛ هر کس این روز را روزه بدارد، بهشت بر او واجب می شود. 3. زیارت امام حسین (ع) 4. زیارت حضرت رضا (ع) 5. نماز حضرت سلمان: این نماز، ده رکعت است که به صورت پنج نماز دو رکعتی به شرح زیر خوانده می شود: الف) در هر رکعت بعد از حمد، یک بار سوره اخلاص و سه بار سوره کافرون خوانده شود. ب) بعد از هر دو رکعت، دست ها را بالا آورده و این دعا را بخواند: لا اِلهَ اِلَّا اللَّهُ وَحْدَهُ لا شَریکَ لَهُ لَهُ الْمُلْکُ وَلَهُ الْحَمْدُ یُحْیی وَیُمیتُ وَیُمیتُ وَیُحیی وَهُوَ حَیٌّ لا یَمُوتُ بِیَدِهِ الْخَیْرُ وَهُوَ عَلی کُلِّ شَیْ ءٍ قَدیرٌ. ج) سپس بگوید: اَللّهُمَّ لا مانِعَ لِما اَعْطَیْتَ وَلا مُعْطِیَ لِما مَنَعْتَ وَلا یَنْفَعُ ذَاالْجَدِّ مِنْکَ الْجَدُّ. معبودا! مانعی نیست در آنچه بخشی، و بخشنده ای نیست در آنچه تو منع کنی، و سود ندهد تلاشِ صاحب تلاش به جای تو. وقایع روز سوم شهادت امام هادی (ع) در سال 254 ه.ق

وقایع روز دهم ماه ولادت امام جواد (ع) در سال 195 ه. ق وقایع روز دوازدهم ماه وفات عباس بن عبدالمطلّب در سال 32 ه.ق

وقایع روز سیزدهم ماه ولادت حضرت علی (ع) در سال 23 قبل از هجرت شب های بیض شب های سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم ماههای رجب و شعبان و رمضان، به علت نورافشانی مهتاب از اول شب تا انتهای آن به لیالی بِیض معروف است. انجام اعمال در شب های بیض از ماه رجب و شعبان و رمضان مانند هم است. و آن اعمال بدین شرح است: 1- دو رکعت نماز که در هر رکعت بعد از قرائت حمد، سوره یاسین و تبارک و ملک و توحید یک بار خوانده می شود. در شب چهاردهم نیز دو نماز دو رکعتی مانند نماز شب سیزدهم مستحب است. و در شب پانزدهم هم سه نماز دو رکعتی مانند شب سیزدهم سفارش شده است.

اعمال روز سیزدهم رجب 1. روزه داشتن روزه داری در این روز مستحب است و هر کس بخواهد اعمال ام داود را انجام دهد. باید سه روز ایام بیض را روزه بگیرد. و در روز پانزدهم رجب، اعمال ام داود را انجام دهد. 2. اعتکاف در این روز مستحب است. ولی هر کس این روز را در اعتکاف باشد باید دو روز بعدی را نیز اعتکاف نماید. اعمال شب چهاردهم ماه رجب 1. خواندن چهار رکعت نماز دو رکعتی (مطابق دستور شب سیزدهم). اعمال روز چهاردهم 1. روزه داشتن. 2. اعتکاف وقایع روز پانزدهم ماه وفات حضرت زینب (س) در سال 62 ه.ق

اعمال شب پانزدهم: این شب از شب های شریف و پرفضیلت است و اعمال زیر در این شب سفارش شد. 1. غسل نیمه رجب 2.شب زنده داری با دعا و تلاوت قرآن 3. نماز گزاردن، شش رکعت نماز، به صورت سه نماز دو رکعتی (مطابق دستور شب سیزدهم). 4. خواندن زیارت امام حسین (ع)

اعمال نیمه رجب: 1. غسل  2. روزه داشتن 3. نماز حضرت سلمان(مطابق دستور روز اوّل ماه رجب). 4. زیارت امام حسین (ع) از حضرت رضا (ع) سؤال شد: «چه زمانی زیارت امام حسین (ع) فضیلت بیشتری دارد؟». فرمود: «نیمه رجب و نیمه شعبان».

وقایع روز بیست و چهارم ماه فتح خیبر در سال 7 ه.ق 

وقایع روز بیست و پنجم ماه شهادت امام کاظم (ع) در سال 183 ه.ق وقایع روز بیست و ششم ماه وقایع ابوطالب در سال سوم قبل از هجرت.

وقایع بیست و هفتم ماه این روز مصادف است با بعثت پیامبر اکرم (ص) در سال سیزدهم قبل از هجرت و این روز از اعیاد بزرگ اسلامی است.

اعمال شب بیست و هفتم رجب 1. زیارت حضرت علی (ع): این زیارت از افضل اعمال این شب است. 2.خواندن دعای مخصوص این شب 3. نماز گزاردن: دوازده رکعت به صورت شش نماز دو رکعتی به شرح زیر: الف) بعد از نمازها، هفت بار، سوره های حمد، ناس، اخلاص، کافرون، قدر و آیة الکرسی خوانده شود. ب) آن گاه دعای زیر خوانده شود: الْحَمْدُ للَّهِ الَّذی لَمْ یَتَّخِذْ وَلَداً وَ لَمْ یَکُنْ لَهُ شَریکٌ فِی الْمُلْکِ وَ لَمْ یَکُنْ لَهُ وَلِیٌّ مِنَ الذُّلِّ وَ کَبِّرْهُ تَکْبیراً. اَللّهُمَّ اِنّی اَسْئَلُکَ بِمَعاقِدِ عِزِّکَ عَلَی اَرْکانِ عَرْشِکَ وَمُنْتَهَی الرَّحْمَةِ مِنْ کِتابِکَ وَبِاسْمِکَ الْأَعْظَمِ الْأَعْظَمِ الْأَعْظَمِ وَذِکْرِکَ الْأَعْلیَ الْأَعْلیَ الْأَعْلی وَبِکَلِماتِکَ التَّامَّاتِ اَنْ تُصَلِّیَ عَلی مُحَمَّدٍ وَآلِهِ وَاَنْ تَفْعَلَ بی ما اَنْتَ اَهْلُهُ. سپاس از آنِ خدایی است که فرزندی نگیرد، و شریک در مُلک نپذیرد، و یاوری که بر بزرگی او بیفزاید، ندارد، و بزرکش شمار، بی اندازه. بار خدایا! به راستی از تو خواهم به بست و بندهای عزّت بر پایه های عرشت و نهایت رحمتت از قرآبت، و به نام تو که اعظم است... و ذکر تو که اعلی است... و به کلمات تمام تو، که رحمت فرستی بر محمّد و خاندانش، و بکنی با من آنچه اهلش هستی. اعمال روز بیست و هفتم رجب 1. غسل مستحبی 2. روزه داشتن از امام رضا (ع) نقل شده است که روزه این روز، برابر هفتاد سال روزه ارزش و ثواب دارد. 3.زیاد صلوات فرستادن 4. خواندن زیارت حضرت رسول (ص) و حضرت علی (ع) اعمال روز سی ام ماه اعمال زیر به عنوان روز آخر ماه وارد شده است. لذا اگر ماه بیست و نه روز بود، در آن روز انجام پذیرد. 1. غسل 2. روزه داشتن 3. خواندن نماز حضرت سلمان.

التماس دعا...

مطالب مرتبط

آرشیو مباحث استاد شجاعی

فروشگاه آنلاین با محصولات ناب

نظری داده نشده

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed