www.montazer.ir
شنبه 1 آبان 1400
شناسه مطلب: 2343
زمان انتشار: 19 فروردين 1394
شیطان و صور مقدس

شیطان و صور مقدس

شيطان حقيقت تاريك و ظلماني عالم هستي است كه در برابر نور شريعت خدا قرار گرفته و علاوه بر اينكه خود را از نعمت بهشت و رضوان الهي محروم ساخته، دشمن قسم خورده اي است كه قصد دارد انسان ها را نيز با خود همراه سازد و اين شقاوت ابدي را براي آنان نيز رقم زند .آدمي از بدو خلقت با شيطان همراه گشته، حتي انبيا نيز از شر دشمني اش در امان نبوده اند، از اين رو انسان براي نجات از شر او و براي رسيدن به كمالات مطلوب خلقتش، به هدايت خالق هستي محتاج است.

"پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم: حتی اگر گناه هم نکنید، از چیزی بدتر از گناه، بر شما می ترسم که آن عجب در عبادات است."

شیطان حقیقت تاریك و ظلمانی عالم هستی است كه در برابر نور شریعت خدا قرار گرفته و علاوه بر اینكه خود را از نعمت بهشت و رضوان الهی محروم ساخته، دشمن قسم خورده ای است كه قصد دارد انسان ها را نیز با خود همراه سازد و این شقاوت ابدی را برای آنان نیز رقم زند .آدمی از بدو خلقت با شیطان همراه گشته، حتی انبیا نیز از شر دشمنی اش در امان نبوده اند، از این رو انسان برای نجات از شر او و برای رسیدن به كمالات مطلوب خلقتش، به هدایت خالق هستی محتاج است. با توجه به اینکه انسان موجودی مختار و آزاد است و می تواند در انتخاب مسیر خویش یکی از دو راه شر و خیر را انتخاب کند، در این مسیر شیطان دام ها و کمین گاه های متعددی دارد و چنان کارهای خود را بر آدمیان زینت می بخشد که گویی همان راه درست است. دام های شیطان بر اساس روحیات و اعتقادات افراد متفاوت است و برای همه افراد بشر یکسان عمل نمی کند.

بنا بر اهمیّت و ظرافت مبحث فوق "استاد محمد شجاعی" با رویکردی تحلیلی به تبیین این امر مهم پرداخته و  سلسله مباحثی را تحت عنوان "شیطان و صور مقدس" که از سلسله مباحث معرفت نفس می باشد ، تر تیب داده و انسان را با حملات چهارگانه شیطان و راههای مقابله با آن  آشنا نموده اند.

از منظر استاد محمد شجاعی « شیطان حقیقتاً خادم انسان خلق شده است که بدون حضور او هیچ رشدی به سوی برکات بی نهایت الهی صورت نخواهد پذیرفت. او به عنوان یک عامل منفی عمل کرده و هر بار که ما را به مقابله با خود میخواند، تمرین جدیدی برای قدرت یافتن مان به شمار می رود. اینگونه است که بعد از هر بار پیروزی در برابر او به رشد فزاینده ای دست یافته و بر میزان تقربمان به پروردگار افزوده میگردد.

از میان حملات چهارگانه شیطان، حمله سمت راست، از بدترین و مهلک ترین نوع حملات شیطان می باشد. حمله از راست، بهره گیری از دینداری افراد، علیه دین است. به محض قطع ارتباط یک فرد با صور حرام، شیطان از طریق صورتهای مقدس برنامه ریزی نموده و تلاش میکند تا او را به جهنم بکشاند. چرا که او سوگند خورده است که حتی اگر انسانها به اعمال حرام هم آلوده نشوند، از طریق عبادات و امور دینی سعادتشان را نابود کند.هر گاه شیطان در انجام حدود الهی از سوی مومنی با مقاومت مواجه شود، از باب مقدسات عملیاتش را آغاز کرده و تیرهای زهرآلودش را نشانه میگیرد. از طرف دیگر از آنجایی که این نوع حملات در لباس دین و مقدسات بر انسان عرضه می گردند، تشخیص و تمایز آنها کمی دشوارتر از بقیه انواع حملات است. اما آنچه مهم است این است که حملات او کاملاً اثرگذار بوده و درست در همان زمان که انسان حس می کند بسیار به سعادت نزدیک شده است، باطن امر، اتفاق دیگری می افتد. در اغلب موارد شیطان به فرد مومن اجازه می دهد تا بدون هیچ دغدغه ای دستورات خداوند را اجرا کند. فرصت عبادات را برایش فراهم می نماید تا بتواند در جایی که شیطان از او می خواهد، به راحتی و به پشتوانه خوبیهایش خطا کند. چنین شخصی بعد از مدتی خود را برتر از دیگران دیده و آنهایی را که در انجام برخی از واجبات و یا عبادات ضعیف تر هستند به دیده تحقیر می نگرد.

پس فراموش نکنیم که در این نوع حملات، هرگز شیطان مانع اعمال صالح و عبادات ما نمی شود، اما داستان کشمکشهای فطرت و طبیعت وجودمان را که آغاز بسیار زیبایی داشت، طوری به پایان میرساند که هیچ رشدی در حرکت به سمت خدا برایمان اتفاق نیفتد.

اوج سقوط آنجاست که انسان با عبادات و خوبیها و سوابق دینی اش ، خود را بزرگتر از دیگران دیده و از خداوند متوقع گردد. و این در حالیست که خداوند بر انسانی منت نهاده و او را به سمت نور هدایت می کند و... .»

برای خرید این سی دی از فروشگاه آنلاین مؤسسه منتظران منجی (عج) کلیک کنید. 

برخی از مهمترین عناوین مطرح شده در این لوح فشرده (شیطان و صور مقدس) به قرار زیر است:

  • بعد الهی و بعد نفسانی انسان
  • معنای حکومت ابعاد بر انسان
  • انواع قوا در انسان
  • انسان و وسوسه شیطانی
  • قوانین حاکم بر حرکت قلب
  • اهمیت دشمن شناسی
  • شناخت حوزه فعالیت شیطان
  • شیطان و استفاده از صور مقدس
  • و...

علاقه مندان به تهیه این لوح فشرده می توانند آن را از فروشگاه اصلی مؤسسه، محل برگزاری جلسات، نمایشگاه های عرضه محصولات فرهنگی مؤسسه و سفارش پستی و فروشگاه مؤسسه منتظران منجی (عج) به آدرس http://montazerstore.ir تهیه نمایند.

حسنا (کاربر مهمان)

سلام علیکم.عرض ادب واحترام.خواهشمنداست امکان تهیه محتواها واقلام رابه صورت اینترنتی هم فراهم فرمایید.یعنی درازاء پرداخت اینترنتی محتوابارگذاری شودتاباسرعت بیشتری بدون نیازبه پست و...محتوادریافت شود. باسپاس وامتنان

خانم علیزاده

<p>با سلام و تشکر از شما کاربر گرامی، این امکان برای شما فراهم شده و شما می توانید از فروشگاه موسسه منتظران به آدرس&nbsp;http://montazerstore.ir محتواهای مورد نیازتان را خریداری و دانلود نمایید.</p> <p>موفق باشید.</p>

نظری داده نشده

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed