www.montazer.ir
پنجشنبه 7 بهمن 1400
شناسه مطلب: 2340
زمان انتشار: 19 فروردين 1394
کینه

کینه

کينه و دشمني به طور کلي يکي از عوامل مهمي است که زندگي فردي و اجتماعي انسان را تهديد مي کند و با امنيت، سلامت، آرامش و خوشي زندگي در تضاد است. کينه يکي از مهلکات بزرگ است. به فرموده امام خميني(ره): «يکي از مفاسد اخلاقي خشم گرفتن بر مردم، کينه بندگان خدا است که از اين خلق ناهنجار زاييده مي شود و ممکن است تا ابد انسان را گرفتار کند، در دنيا به زحمت و بليه و در آخرت به عذاب و عقاب».

کینه و دشمنی به طور کلی یکی از عوامل مهمی است که زندگی فردی و اجتماعی انسان را تهدید می کند و با امنیت، سلامت، آرامش و خوشی زندگی در تضاد است. کینه یکی از مهلکات بزرگ است. به فرموده امام خمینی(ره): «یکی از مفاسد اخلاقی خشم گرفتن بر مردم، کینه بندگان خدا است که از این خلق ناهنجار زاییده می شود و ممکن است تا ابد انسان را گرفتار کند، در دنیا به زحمت و بلیه و در آخرت به عذاب و عقاب». مهم ترین عامل حدوث کینه، خشم و غضب است. در کتاب علم اخلاق اسلامی آمده است: «حقد (کینه) پنهان کردن دشمنی در دل است و آن ثمره غضب است، زیرا غضب وقتی به سبب عجز از انتقام نتوانست تشفی پیدا کند و آرام بگیرد، به ناچار فرو خورده می شود و به صورت حقد و کینه در می آید. به عبارتی    هنگامی که انسان غضب کند و از انتقام نا توان باشد، چاره ای ندارد جز این که غضب خود را فرو برد. این خشم و غضب به باطن بر می گردد و عقده درونی ایجاد می کند و تبدیل به کینه می شود و آن شخص به طور دائم و مستمر در قلبش احساس سنگینی می کند.

"کدورت وکینه ازگناهان بسیاربزرگی است که وجود ذره ای از آن در دل انسان مانع مغفرت انسان و نجات او درآخرت و راه‌یابی او به بهشت خداوند است."

حال سوال اینجاست که کینه چیست؟ چه عواملی باعث ایجاد کینه می شود؟ کینه چه عواقب و پیامدهایی می تواند داشته باشد؟ راههای درمان آن کدام است و... .

 پاسخ این پرسش و پرسشهایی از این دست را می توانید با استماع سی دی "کینه" از سلسله مباحث "استاد محمد شجاعی" دریافت نمائید.

از منظر استاد محمد شجاعی« کدورت وکینه ازگناهان بسیاربزرگی است که وجود ذره ای از آن در دل انسان، مانع مغفرت انسان و نجات او درآخرت و راه‌یابی او به بهشت خداوند است. آدم مومن، یعنی انسان حقیقی کسی است که کینه اش لحظه ای است، چرا که نمی خواهد یک بار سنگینی از عذاب را حمل کند. از برادرش جدا می شود در حالی که چیزی در دلش نیست. یکی از دلایلی که موجب  می شود مومن حقدش لحظه ای باشد، این است که خودش را جای طرف مقابل می گذارد و  می گوید که حالا اگر من بودم، دوست داشتم با من چگونه رفتار کنند. علاوه بر این باید توجه داشت که کینه هزینه بردار است و برای انسان  بسیار گران تمام می شود، کسی که می خواهد پیرو کینه اش باشد، دقیقاَ مثل کسی است که می خواهد مثلاَ یک میلیون تومان هزینه کند و پنج تومان پول بدست بیاورد. کینه را هرچه قدر بیشتر در دلتان نگه دارید ، بیشتر هزینه می کنید. حضرت علی (ع) درباره درمان این صفت رذیله می فرمایند: « برای درو کردن بدی از دل دیگران بدی را از سینه ی خودت ریشه کن.» شما اگر بخواهید کینه یک نفر را پاک کنید اول باید از دل خودتان کینه را پاک کنید. دلها چون به هم آگاهی دارند، بو دارند، شامه دارند، می فهمند که چه کسی کینه دارد و چه کسی کینه ندارد، بنابراین دو نفر که مومن هستند، دلهای شان آئینه است، به محض اینکه یکی شان کینه را از دل خودش پاک کند، به طور طبیعی از دل طرف مقابل هم پاک می شود و... .»

برای خرید این سی دی از فروشگاه آنلاین مؤسسه منتظران منجی (عج) کلیک کنید. 

برخی از مهمترین عناوین مطرح شده در این لوح فشرده (کینه) به قرار زیر است:

  • کینه و منشأ آن
  • کینه مادر غضب
  • کینه، ریشه فتنه ها
  • انسان و نگاه درست به دنیا
  • کینه معلول کوچکی و پستی انسان
  • خوشرویی مانع کینه و نفرت
  • نفاق، اولین ظهور کینه
  • و...

علاقه مندان به تهیه این لوح فشرده می توانند آن را از فروشگاه اصلی مؤسسه، محل برگزاری جلسات، نمایشگاه های عرضه محصولات فرهنگی مؤسسه و سفارش پستی و فروشگاه مؤسسه منتظران منجی (عج) به آدرس http://montazerstore.ir تهیه نمایند.

الهام (کاربر مهمان)

سلام چطور میتونم بخرم راهنمایی بفرمایید

خانم مشهدی

<p>سلام علیکم . با شماره 55972451 داخلی 15 آقای طباطبایی تماس بگیرید .</p> <p>&nbsp;</p>

الهامی (کاربر مهمان)

باسلام ادرس فروشگاه موسسه درمشهد را میخاستم ممنون میشم زودترجواب بدین با تشکر

میانگین (1 رای)

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed