www.montazer.ir
پنجشنبه 7 بهمن 1400
شناسه مطلب: 2338
زمان انتشار: 19 فروردين 1394
توکل

توکل

 به عبارتی می توان گفت، توكل در رابطه فرد با خدا مطرح است كه اين رابطه در اعمال انسان تأثير داشته و رابطه فرد با خدا را نمايان مى‏سازد. هر چند که انسان رابطه خويش با خدا را از طريق دعا، إستعاذه، انجام فرايض، و مستحبات نيز نشان مى‏دهد، اما در توكل جنبه‏اى از رابطه فرد با خدا نمايان است. فرد متوكّل پيش فرضهايى را پذيرفته است كه مهمترين آنها باور و ايمان به قدرت، حكمت و شفقت خداوند به بندگانش مى‏باشد.

بشر برای موفقیت در زندگی‌، احتیاج به دوگونه اسباب دارد. یکی اسباب طبیعی و دیگری اسباب روحی‌. آدمی پس از آنکه علل و اسباب طبیعی را مهیا کرد، مانعی جز مهیا نبودن عوامل روحی، در راه وصول او به اهدافش وجود ندارد؛ عواملی مانند سستی اراده‌، ترس‌، بی‌خردی‌، غضب‌، بدبینی و نظیر اینها. آنگاه که قلب خود را به وسیله اتکأ و توکل کردن‌، به دریای قدرت و عظمت الهی متصل کرد، اراده و همچنین سایر صفات روحی او آنچنان نیرومند می‌شود که مغلوب هیچ عامل دیگری نشده، در نتیجه به موفقیت قطعی و سعادت واقعی نایل می‌گردد.

 به عبارتی می توان گفت، توكل در رابطه فرد با خدا مطرح است كه این رابطه در اعمال انسان تأثیر داشته و رابطه فرد با خدا را نمایان مى‏سازد. هر چند که انسان رابطه خویش با خدا را از طریق دعا، إستعاذه، انجام فرایض، و مستحبات نیز نشان مى‏دهد، اما در توكل جنبه‏اى از رابطه فرد با خدا نمایان است. فرد متوكّل پیش فرضهایى را پذیرفته است كه مهمترین آنها باور و ایمان به قدرت، حكمت و شفقت خداوند به بندگانش مى‏باشد. و همین جنبه اعتماد و ایمان است كه رابطه توكّل گونه را از انواع دیگر رابطه‏ها متمایز مى‏كند.

بنا بر اهمیت موضوع "استاد محمّد شجاعی" محقق و دین پژوه معاصر، سلسله مباحثی را تحت عنوان "توکل" ترتیب داده اند.

از منظر استاد محمّد شجاعی« توکل، اعتماد قلب در تمام امور به خداوند می‏باشد، به طوریکه بندگان جمیع امور خویش‏ را بر خداوند حواله دهند و از هر نیرو و قدرتی دیگری در امور خویش تبری جویند. تنها به‏ یک قدرت وابسته باشند و تنها او را منشأ تأثیر بدانند و اگر برای‏ انسانهای مؤمن در حوزه ی عملیات روحی و جسمی، فردی و اجتماعی خویش چنین حالتی‏ پیش آمد، اینان متوکلین ‏به خدا بشمار می‏آیند.

منشأ پیدایش چنین حالتی در روح انسانها اعتقاد و جزم به این است که فاعل موثری‏ جز خدا نیست و سایر نیروها و قدرتها به او برمی گردد. او است که به هر کاری قادر است‏ (ان الله علی کل شی‏ء قدیر) و امور بندگان را کفایت می‏کند و به جمیع بندگان عنایت و لطف و مرحمت دارد و سایر موجودات اگر علمی و قدرتی و نیروئی دارند، همه از او است‏؛ پس باید تنها متوجه او شد و از او کمک خواست و یاری طلبید و به او پناه برد.

اگر چنین حالتی در اعماق روح و جان انسانها پدید نیاید، علت آن یا ضعف‏ ایمان و یقین است و یا ضعف نفس و قلب؛ که در اثر آن، ترس و وحشت به واسطه‏ برخی از اوهام به او مستولی گشته و او را از اتکال به خداوند باز می‏دارد و... .»

 

برای خرید این سی دی از فروشگاه آنلاین مؤسسه منتظران منجی (عج) کلیک کنید. 
برخی از مهمترین عناوین مطرح شده در این لوح فشرده (توکل) به قرار زیر است:   

  • انقطاع از غیر و درک معنای توکل
  • تحمل سختی ها و یاری خداوند
  • توکل و رسیدن به بی نیازی و عزت
  • مراتب توکل
  • یقین و توکل
  • حد توکل در کلام امام رضا (ع)
  • محب خدا و محبوب خدا
  • تقسیم رزق مادی و معنوی بین انسانها

علاقه مندان به تهیه این لوح فشرده می توانند آن را از فروشگاه اصلی مؤسسه، فروشگاه منتظران منجی http://montazerstore.ir به صورت آنلاین، محل برگزاری جلسات، نمایشگاه های عرضه محصولات فرهنگی مؤسسه و سفارش پستی  تهیه نمایند.

حاجی هاشمی (کاربر مهمان)

برای خریداری سی دی ها چه باید بکنم من اصفهان هستم

s.aslannejad (کاربر مهمان)

برای خرید سی دی چه باید کرد شیراز هستم با سپاس از سایت ارزشمندتون

خانم مشهدی

<p>سلام علیکم با داخلی 15 آقای طباطبایی تماس بگیرید .</p>

میانگین (1 رای)

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed