www.montazer.ir
شنبه 1 آبان 1400
شناسه مطلب: 2322
زمان انتشار: 18 فروردين 1394
مهندسی آرزوها

مهندسی آرزوها

بی شک انسان در هر مقطعی از زمان و مکان نیاز به آرزو دارد و البته به مرور زمان نیز این آرزوها براساس شرایط و موقعیت زمانی و مکانی در حال تغییر است. چه اینکه انسان از بدو تولد تا سن پیری در تغییر و تحول بوده و براساس همین، عقلایی است که بگوییم آرزوهای او نیز قابل تغییر و تحولند. به بیانی، هرچقدر رشد فکری انسان فربه تر شود، طبعاَ آرزوهای او نیز بزرگتر خواهند شد.


در همین راستا "استاد محمد شجاعی" استاد حوزه و دانشگاه، سلسله مباحثی را تحت عنوان  "مهندسی آرزوها" ترتیب داده است که با رویکردی جدید، به تحلیل آرزوها(مادی و معنوی) و چینش آرزوها پرداخته است.

آرزو عبارت است از یکسری خواسته ها و منویات که انسان در جهت رشد و تعالی معیارهای زندگی خود در حال یا آتی به آنها نیاز دارد، بی شک انسان در هر مقطعی از زمان و مکان نیاز به آرزو دارد و البته به مرور زمان نیز این آرزوها براساس شرایط و موقعیت زمانی و مکانی در حال تغییر است. چه اینکه انسان از بدو تولد تا سن پیری در تغییر و تحول بوده و براساس همین، عقلایی است که بگوییم آرزوهای او نیز قابل تغییر و تحولند. به بیانی، هرچقدر رشد فکری انسان فربه تر شود، طبعاَ آرزوهای او نیز بزرگتر خواهند شد. اما بشر با انتخاب آرزوهای نامناسب یا مخالف و غلط باعث میشود که هم آرامش و آسایش دنیایی شان از بین برود و همیشه مضطرب باشد و با اینکه از امکانات خوبی نسبت به دیگر انسانها برخوردار است، اما دل ناآرام و پژمرده و پرغصه ­ای داشته باشد.

از منظر استاد محمد شجاعی« آرزو، سلطان و همه کاره قلب و دل انسان است. همه شخصیت انسان به دلش است. اگر آرزویش آرزوی خوب و مناسبی باشد، مثل این است که انسان زیر نظر یک سلطان خوب و عادل دارد زندگی میکند. اما اگر آرزوهایش آرزوهای بد و نامناسبی باشد، مثل این است که انسان تحت حاکمیت یک سلطان ظالم و ستمگر زندگی میکند.
آدمهایی که در زندگیشان شکست خورده اند، اینها همه از آرزوهای بدشان بوده است. یعنی آرزوهای بد آنها، آنها را به شکست، انواع بیماری‌ها، سکته­‌ها، ناآرامی‌ها، طلاق‌ها وادار کرده است. چرا؟ چون این افراد آرزوهایی داشتند که این آرزوها با آنها تناسب نداشته و شخصیت و دل و روح آنها را به سمتی برده که در نهایت شکست و مشکلات و فاجعه­ های زیادی برای آنها به ارمغان آورده است. باید دقت کنیم که دل انسان در بین انواع آرزوها و خواسته­‌ها قرار می گیرد و اگر نتواند درست آنها را مهندسی کند و چینش دقیقی در امر آرزوها و انتخابها بکند، تشطت روحی و شخصیتی پیدا میکند و انواع بیماریهای جسمی و روحی به سراغش می آید؛ در نتیجه نه میتواند از دنیای خودش لذت ببرد و به دلیل آشفتگی نیز، تمرکز و آرامش لازم برای خودسازی را هم نخواهد داشت.

به تعبیر رسول خدا(صلی الله علیه و آله) آرزوها رحمت و موتور حرکت انسانها هستند، اما آنچه مهم است این است که چینش آرزوها باید به گونه­‌ای باشد که با هدف خلقت ما سازگاری داشته باشد، باید به گونه ای باشد که بتواند قلب ما را به سمت تولد سالم هدایت کند. کسی که سلطان دلش به سمت تولد ناقص و ضعیف می رود، این فرد دچار خسران است. ما باید در مهندسی آرزوها به گونه ای انتخاب کنیم که جریان هدایت قلب  ما بدون دردسر به سمت ابدیت و آسایش  در دنیا و اخرت  باشد و... .»

برای خرید این سی دی از فروشگاه آنلاین مؤسسه منتظران منجی (عج) کلیک کنید. 

برخی از مهمترین عناوین مطرح شده در این لوح فشرده (مهندسی آرزوها) به قرار زیر است:

  • نقش آرزوها در انتخاب های انسان
  • آرزوهای خوب و بد
  • چینش آرزوهای دنیایی و آخرتی
  • تأثیر منفی آرزوها در زندگی
  • چینش آرزوها در راستای هدف خلقت
  • آرزوها و تلف شدن عمر انسان
  • شناخت قیمت آرزوها
  • نقش آرزوها در تولد سالم به ابدیت
  •   آرزو در روایات
  • و....

علاقه مندان به تهیه این لوح فشرده می توانند آن را از فروشگاه اصلی مؤسسه، محل برگزاری جلسات، نمایشگاه های عرضه محصولات فرهنگی مؤسسه و سفارش پستی و فروشگاه مؤسسه منتظران منجی (عج) به آدرس http://montazerstore.ir تهیه نمایند.

میانگین (2 رای)

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed