www.montazer.ir
شنبه 1 آبان 1400
شناسه مطلب: 2321
زمان انتشار: 18 فروردين 1394
نگاه و خیال

نگاه و خیال

چشم نعمتی خدادادی و از اعضاء رئیسه و اصلی بدن است که بدون آن زندگی بسیار مشکل می شود. خداوند این نعمت را به ما بخشیده است تا با آن حوایج این دنیایی را پیش ببریم؛ همانگونه که از ما خواسته تا با نظر کردن در اوضاع و احوال و حوادث تفکر کنیم و عبرت بیاموزیم . در بکارگیری هر یک از نعمت های الهی و - بویژه چشم- برای ما محدودیت هایی قرار داده شده است. مهمترین محدودیت برای چشم « نگاه شیطانی » است، چه این نگاه به نامحرم باشد یا از روی تجسس.

چشم نعمتی خدادادی و از اعضاء رئیسه و اصلی بدن است که بدون آن زندگی بسیار مشکل می شود. خداوند این نعمت را به ما بخشیده است تا با آن حوایج این دنیایی را پیش ببریم؛ همانگونه که از ما خواسته تا با نظر کردن در اوضاع و احوال و حوادث تفکر کنیم و عبرت بیاموزیم . در بکارگیری هر یک از نعمت های الهی و - بویژه چشم- برای ما محدودیت هایی قرار داده شده است. مهمترین محدودیت برای چشم « نگاه شیطانی » است، چه این نگاه به نامحرم باشد یا از روی تجسس. این محدودیت برای بکارگیری چشم زمانی اهمیت بیشتری می یابد که بدانیم نگاه در خیال تصویرسازی می کند و منشاء خیالات و اوهام نامربوط و پریشان می شود. خیال تغذیه کننده ی افکار و اعمال است و این خیال هم به نوبه ی خود از نگاه تغذیه می کند.  هر نگاه بی جا تصویرهایی را در ذهن بر جای می گذارد که پاک کردن آن ها کار بسیار مشکلی است . مشکل آنجا حادتر می شود که این نگاه، از نگاههای مباح فراتر رود و به نگاهها و آنگاه رفتارهای حرام منجر شود. برای آنکه از مکانیزم نگاه در خیال و رفتار انسان در زندگی خود اطلاع بیشتری کسب کنید و خود را از خیالات و رفتار هایی که از نگاه ناشی می شود نگاه دارید، استماع سی دی " نگاه و خیال " از سلسله مباحث و سخنرانی های" استاد محمد شجاعی" را به شما توصیه می کنیم .این بحث به بررسی تأثیر نگاه‌ها و دیدنی‌ها در شکل‌گیری شخصیت انسان و نیز سعادت و شقاوت او می‌پردازد.

"وقتی که چشمت را از چیزهایی که دیدنش حرام است، محروم کردی و نگذاشتی امور باطل و لهو و لعب را ببیند، چشم دلت باز می شود و چیزهایی را می بینی که خیلی ها نمی بینند ."

از دیدگاه استاد محمد شجاعی« قوه ی خیال چیزهایی را درک می کند که دارای شکل هندسی خاصی هستند و ماده و صورت دارند. محسوسات، تغذیه کننده افکار و افکار هم سازنده قلب و روح انسان است؛ لذا در اسلام دستورات ویژه و باید نبایدها و محدودیتهایی را در مورد محسوسات می بینیم. از آنجا که پیام آور و تغذیه کننده قلب، چشم است، پس  باید دقت کنیم که به چه چیزی نگاه می کنیم. به عبارتی قلب، کتاب چشم است؛ یعنی دیدنی ها همان خطوطی هستند که روی کاغذ نوشته شده است و  ما وقتی نگاه می کنیم، در واقع در صفحه ی قلب خودمان یادداشت می کنیم. انسان عاشق زیبایی طلبی است و هرگز از زیبایی سیر نمی شود. دیدنی های زیبا در انسان هوس و میل ایجاد می کند، چرا که زیبا هستند. انسان وقتی زیبایی را دید، آن را می خواهد. شما هرگز از دیدن یک منظره زیبا، رنگ زیبا، از دیدن چهره ی زیبا خسته نمی شوید. انسان فطرتاً طوری آفریده شده که زیبایی طلب است. افرادی که کنترل چشم ندارند، از نگاه به محرمات دچار حسرت زیاد خواهند شد، چون اگر انسان چیزی را ببیند که باب میلش باشد، درانسان یک تمنایی نسبت به آن ایجاد می شود. حال می خواهد آن دیدنی یک وسیله باشد یا یک خوراکی یا نگاه به نامحرم باشد. اما وقتی که چشمت را از چیزهایی که دیدنش حرام است، محروم کردی و نگذاشتی امور باطل و لهو و لعب را ببیند، چشم دلت باز می شود و چیزهایی را می بینی که خیلی ها نمی بینند. در قوه ی خیال هم همین طور است انسان وقتی خیال خودش را طهارت داد، خیالش طاهر می شود؛ وقتی که خیالش طاهر شد آن موقع در خیالش هم چیزهایی می آید که در خیال دیگران نمی آید، الهاماتی نصیب او می شود که نصیب همه کس نمی شود، خوابهایی را می بیند که هر کسی نمی بیند و... .»

برای خرید این سی دی از فروشگاه آنلاین مؤسسه منتظران منجی (عج) کلیک کنید. 

برخی از مهمترین عناوین مطرح شده در این لوح فشرده (نگاه و خیال) به قرار زیر است:

 • معنی حقیقی وهم و خیال
 • امیال و سنخیت
 • افکار و اعمال
 • انواع حرکت
 • قرآن و سفارش به دقت در طعام
 • علم و سلامت قلب
 • افکار سازنده قلب
 • دیدنی ها سازنده ابدیت
 • انسان و معشوق حقیقی
 • توجه به ورودی های روح
 • کنترل چشم و رشد انسان
 • چشم دل و بصیرت
 • تیرهای مسموم شیطان
 • و....

علاقه مندان به تهیه این لوح فشرده می توانند آن را از فروشگاه اصلی مؤسسه، محل برگزاری جلسات، نمایشگاه های عرضه محصولات فرهنگی مؤسسه و سفارش پستی و فروشگاه مؤسسه منتظران منجی (عج) به آدرس http://montazerstore.ir تهیه نمایند.

آسانترین روش برای خرید آثار استاد شجاعی، خرید آسان همراه با دریافت صدها فایل رایگان، هم اکنون می توانید مجموعه فایل های ((نگاه و خیال)) را از آدرس زیر دریافت کنید.

http://shenoto.com/album/962

نظری داده نشده

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed