www.montazer.ir
شنبه 1 آبان 1400
شناسه مطلب: 1845
زمان انتشار: 23 تير 1395
نماز

نماز

صلاة در لغت به معنای آتش افروختن، دعا، تبریک و تمجید است و در اصطلاح لغوی «صلوة» یک معنای وسیع تری دارد و به معنای دعا و نیایش و درخواست و مطلق خواستن است. علت اینکه شارع مقدس هم نماز را به نام «صلوة» نامیده، این است که «صلوة» در واقع یک نوع خواستن و دعا است. البته دعایی خاص و ویژه، که شارع مقدس آن را وضع کرده است.


صلاة در لغت به معنای آتش افروختن، دعا، تبریک و تمجید است و در اصطلاح لغوی «صلوة» یک معنای وسیع تری دارد و به معنای دعا و نیایش و درخواست و مطلق خواستن است. علت اینکه شارع مقدس هم نماز را به نام «صلوة» نامیده، این است که «صلوة» در واقع یک نوع خواستن و دعا است. البته دعایی خاص و ویژه، که شارع مقدس آن را وضع کرده است.برای خرید این سی دی از فروشگاه آنلاین مؤسسه منتظران منجی (عج) کلیک کنید. 

"نظام این عالم این طور بافته شده است که وقتی تو به خدا می گویی وقت ندارم دنیا هم به تو می گوید وقت ندارم"

نماز، انسان بی نهایت کوچک را، با آفریدگار بی نهایت بزرگ پیوند می دهد و بهترین تبلور خضوع جان در برابر جانان است. نماز، عالیترین نمایش عبودیت و بندگی خداوند است که با کلام و اعمال، قلب و روح انسان و پرستش او را به نمایش می گذارد که هیچ یک از واجبات دیگر، از چنین ویژگی برخوردار نیست زیرا، هر رکن و اجزائی از نماز، حکایت کننده ی بابی از ابواب معارف و تقرب به خداوند را در بر دارد. 

به همین سبب است كه سید ساجدان و زینت عابدان، می‌فرمایند:  "حق نماز این است كه بدانى نماز، در آمدن به پیشگاه معبود یگانه است و تو در نماز پیش روى او ایستاده‌اى، پس آن‌گاه كه بر این حقیقت آگاه شدی، سزاوار آنى كه در نماز ایستى، ایستادن كسى كه خواهنده و ترسنده، بیمناك و امیدوار و مستمند و زارى كننده است و خداى را بزرگ مى‌دارد

بنا بر اهمیت و ضرورت بحث نماز، " استاد محمد شجاعی" دین پژوه و استاد حوزه و دانشگاه، سلسله مباحثی را تحت عنوان "نماز" ترتیب داده اند که در این مباحث جایگاه نماز درسیر انسانی، وبایدها ونبایدهای اقامه آن بررسی شده است.

از منظر استاد محمد شجاعی« یک آدم با شخصیت و یک آدم بزرگ ارتباطش با خدا، مهم ترین مسئله زندگی اش هست و کارهایش را بر اساس اوقات نماز تنظیم می کند. قلب انسان اشتیاقش به خدا، نورانیت و گرمایش به میزان سوختی است که از طبیعت انسان صرف می کند. هر چقدر از طبیعت تان برای رشد قلب تان کم کنید و بگذرید، روشنایی و گرمای بیشتری در ارتباط و عشق به حق تعالی خواهد داشت.

ظریفترین وسیله ی ارتباط با خداوند نماز است و باید با حرمت و احترام با آن برخورد کرد؛ به عنوان مثال، مکان نماز گزار باید به گونه ای باشد که مزاحم تمرکز انسان نباشد. اگر انسان بخواهد بفهمد چقدر انسان است، باید ببیند در حاق قلبش چقدر با حق تعالی انس دارد و چقدر شیفته خداست و چقدر دلتنگ خدا می شود.

اگر با خدا آرام شدی آن وقت می بینی بدون اینکه میل داشته باشی دنیا دنبال تو می دود. این یک قاعده است؛ نظام این عالم این طور بافته شده است که وقتی تو به خدا می گویی وقت ندارم دنیا هم به تو می گوید وقت ندارم و... .»

برای خرید این سی دی از فروشگاه آنلاین مؤسسه منتظران منجی (عج) کلیک کنید. 

 برخی از مهمترین عناوین مطرح شده در این لوح فشرده (نماز) به قرار زیر است:

 • فلسفه نماز
 • آثار و برکات نماز
 • نماز و آفت شناسی عقاید و اخلاق
 • پرهیز از کسالت و خواب آلودگی در نماز
 • اهمیت تمرکز در نماز
 • تلقین و توجه در نماز
 • خواص و آثار عبادت در انسان
 • پانزده بلا برای سبک شمردن نماز
 • عبادات کیفی و ارتباط با خداوند
 • توجه به نماز و رعایت ادب
 • و....
 •  

علاقه مندان به تهیه این لوح فشرده می توانند آن را از فروشگاه اصلی مؤسسه، محل برگزاری جلسات، نمایشگاه های عرضه محصولات فرهنگی مؤسسه و سفارش پستی و فروشگاه مؤسسه منتظران منجی (عج) به آدرس http://montazerstore.ir تهیه نمایند.

사사니 (کاربر مهمان)

سخنرانی های خیلی خوبی دارن استاد اما کاش میشد که فایل کاملشو میگذاشتید آخه توی کانال تلگرامیتون سخنرانی ها تیکه تیکه است و ما که زمان زیادی نداریم سخته دنبال کردن سخنرانی ها و الان در سایت دیدم که قیمت خورده ....پولیه ؟؟؟ لطفا در این مورد یه کم به سایت مصاف نگاه کنید با تشکر

خانم علیزاده

<p>با سلام با تشکر از ابراز نظرتون، ان شاءالله این مورد بررسی می شه. موفق باشید و التماس دعا.</p>

حمیدالله (کاربر مهمان)

سلام . با تلاش زیاد موفق نشدم باا استاد بزرگوار شجاعی در ارتباط شوم. خواستم خواهش کنم که استاد عزیز یک نماینده در اروپا معرفی نمایند تا به قدر توان کمک مالی در بخش ترویج مهدویت نمایم ان شاءالله.

خانم علیزاده

<p>سلام و سپاس فراوان، درخواست شما به دفتر استاد ارائه گردید. از طریق ایمیل با شما تماس می گیرند.</p> <p>موفق باشید.&nbsp;</p>

میانگین (1 رای)

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed