www.montazer.ir
پنجشنبه 7 بهمن 1400
شناسه مطلب: 1607
زمان انتشار: 28 دى 1393
دشمن شناسی

دشمن شناسی

شیطان دشمن قسم خورده ی انسان است که پس از رانده شدن از درگاه الهی سوگند یاد کرد که بر سر راه مستقیم کمین کند و بندگان خداوند را از این راه منحرف کند. اگر به رضای الهی و بهشت برین فکر می کنید، این دشمن را که به فرموده ی خداوند «دشمن آشکار برای انسان » است . دست کم نگیرید . او در کمین است و دائماَ در حال نقشه و توطئه برای افزودن به یاران خود و اصحاب آتش است .

شناخت دشمن نقش مهم و اساسی در رویارویی انسان با دشمنان دارد، چرا که اگر توان انسان در رویارویی بسیار باشد ولی اطلاعات کافی را در دست نداشته باشد، شکست خواهد خورد. هر موجود زنده ای دشمنی دارد و به میزان گستردگی وجود خود، با دشمن بیشتری رو به رو است.

"تنها كسی كه نسبت به انسان در مرحله قبل از دنیا و بعد از دنیا علم دارد، می‌تواند در مورد حقیقت انسان و دشمنان او اطلاعات دقیقی بدهد"

در قرآن به انواع دشمنان و در واقع به مراتب دشمنی اشاره شده است از این رو، هر دسته از دشمنان دارای خصوصیاتی منحصر به فرد می باشند و راهکارهای مبارزه مختص به خود را دارند. پس برای مبارزه با آنها باید سیاستهای اصولی خاصی را به کار گرفت و دچار افراط و تفریط نگردیم و تنها براساس موازین الهی عمل نماییم.

شیطان دشمن قسم خورده ی انسان است که پس از رانده شدن از درگاه الهی سوگند یاد کرد که بر سر راه مستقیم کمین کند و بندگان خداوند را از این راه منحرف کند. اگر به رضای الهی و بهشت برین فکر می کنید، این دشمن را که به فرموده ی خداوند «دشمن آشکار برای انسان » است . دست کم نگیرید . او در کمین است و دائماَ در حال نقشه و توطئه برای افزودن به یاران خود و اصحاب آتش است .

فلسفه ی وجودی شیطان، مکانیسم عمل او، نشانه های عناد او با انسان، نحوه ی مقابله و پاسخ به دهها سؤال دیگر درباره شیطان را در مجموعه مباحث « دشمن شناسی» از سلسله گفتارهای "استاد محمّد شجاعی" جستجو کنید. مطمئناَ پس از استماع این مباحث به دیدگاه روشن تری نسبت به هدف خلقت و موانع رسیدن به ان هدف دست خواهید یافت.

این دوره یک دوره اساسی و قدرتمند در کنترل فکر و تحریک پذیری برای چند آفت مهم است. منظور از دشمن در این دوره، شیطان است که خداوند آن را در قرآن کریم دشمن نامیده است. در این دوره چهار حمله مهم شیطان به فکر و دل انسان یعنی حمله از جلو، عقب، راست و چپ تشریح گردیده است. علاوه بر تشریح حملات چهارگانه مباحثی مرتبط با این حملات از قبیل وسواس، حسادت و بدبینی نیز به طور مستقل در این دوره به عنوان مباحث توضیحی و تکمیلی طرح و بررسی شده است.

از منظر استاد محمد شجاعی: « حمله از جلو یعنی نگرانی‌هایی که شیطان نسبت به آینده ما و عزیزانمان در فکر و دلمان ایجاد می‌کند. حمله از عقب یعنی، وسوسه‌ها و غم‌هایی که شیطان درباره گذشته ما با سه موضوع گناهان، کدورت‌ها و شکست‌ها در وجود ما ایجاد می‌کند. این حمله مانند حمله از جلو بسیار قدرتمند و فراگیر است. حمله از راست شیطان، ایجاد انحراف از طریق نقاط مثبت و مقدسی است که در فرد وجود دارد. توانایی‌های مذهبی و خدمات دینی، و نیز توانایی‌های علمی و عملی در حوزه‌های مختلف می‌تواند وسیله‌ای برای طغیان و انحراف انسان باشد. بیشترین کسانی که از سمت راست مورد حمله قرار می‌گیرند، نخبگان، دانشمندان دینی و غیردینی، افراد مذهبی یا غیر مذهبی،‌ مشهور و قدرتمند و به طور کلی خواص یک جامعه می‌باشند. بیشترین ضربه‌ای که دین و دین‌داران در طول تاریخ خورده‌اند از ناحیه حمله راست شیطان در قالب صور مقدس بوده است. حمله چپ شیطان، تحریک و وسوسه انسان برای آلودگی به گناهان و امور حرام و فحشا و منکرات است و... .»

برای خرید این سی دی از فروشگاه آنلاین مؤسسه منتظران منجی (عج) کلیک کنید. 

برخی از مهمترین عناوین مطرح شده در این لوح فشرده (دشمن شناسی) به قرار زیر است:

  • نظام فطری ما با نظام ارزشیابی خداوند یكی است و او بر اساس نظام فطری و عقلی با ما برخورد كرده و قیامت را بر پا می‌كند.
  • وسوسه زمانی پیش می‌آید كه ما زمینه و میدان را برای او خالی نمائیم، یعنی در خودمان یك سنخیتی نسبت به نوع وسوسه ایجاد كرده باشیم.
  • شر و بدی در ضمیر همه انسان‌ها وجود دارد، اگر انسان بتواند بر آنها غلبه كند مخفی می‌شود اما اگر غلبه نكند ظاهر می‌شود.
  • حمله های شیطان
  • رابطه روح با بدن درست مثل رابطه برزخ است
  • فلسفه وجود شیطان و امیال و غرایز نفسانی، رشد و به كمال رسیدن انسان است.
  • اگر می خواهید همیشه شاد باشید این فرمول باید یادتان باشد 50 درصد اخلاق این است كه نرنجیم.
  • انسان وقتی كسی را دوست دارد به خاطر دنیا نباید به هم بریزد.
  • وقتی که وارد حزب خدا شدیم تازه باید منتظر حمله های شیطان باشیم.
  • و...

علاقه مندان به تهیه این لوح فشرده می توانند آن را از فروشگاه اصلی مؤسسه، فروشگاه منتظران منجی  http://montazerstore.ir به صورت آنلاین، محل برگزاری جلسات، نمایشگاه های عرضه محصولات فرهنگی مؤسسه و سفارش پستی تهیه نمایند. (این مبحث در قالب تصویری نیز ارائه شده است. )

میانگین (1 رای)

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed