www.montazer.ir
پنجشنبه 7 بهمن 1400
شناسه مطلب: 4701
زمان انتشار: 20 آذر 1395
گناه و عواقب آن

گناه و عواقب آن

گناه، آفت خانمان سوزی است که اگر بر درخت وجود آدمی رسوخ کند همه نعمت های مادی و معنوی را با خود می برد و نکبت و شوربختی را به جای آن می نشاند؛ از همین رو قرآن و روایات، انسان را شدیداَ به پرهیز از آن هشدار داده اند. 

گناه، هرگونه عملی است كه فرد با ارتكاب آن از حدود الهی تجاوز می كند. در قرآن مجید از گناه با واژه های ذنب، معصیت، اثم، سیئه، جرم، حرام، خطیئه، فسق، فساد، فجور، منكر، فاحشه، شر، لمم و وزر سخن به میان آمده است.

گناه، آفت خانمان سوزی است که اگر بر درخت وجود آدمی رسوخ کند همه نعمت های مادی و معنوی را با خود می برد و نکبت و شوربختی را به جای آن می نشاند؛ از همین رو قرآن و روایات، انسان را شدیداَ به پرهیز از آن هشدار داده اند. 
گناه همان گونه که آثار اخروی دارد و خشم و غضب الهی را به شکل آتش دوزخ به دنبال دارد، هم چنین آثاری در زندگی دنیوی آدمی در ابعاد مادی و معنوی به جا می گذارد. البته برخی از گناهان مانند شرک به خداوند، انکار پیامبران و مبارزه با آنان، پیامدهای هلاکت باری چون عذاب استیصال را به دنبال دارد. در قرآن کریم و روایات اسلامی آثار سوء و عواقب بسیاری برای گناهان مختلف بیان شده است. این آثار سوء مختص به امور معنوی و اخروی نیست، بلکه گناهان دارای ضررهای دنیوی نیز می باشند. البته باید توجه داشت که برخی از اثرات مختص به گناه خاصی نیست، بلکه در مورد تمامی گناهان می باشد. محرومیت از رزق و روزی، کوتاهی عمر، نزول بلا، فقر و... از آثار و عواقب گناه می باشد.

بنا بر اهمیت موضوع فوق "استاد محمد شجاعی" استاد حوزه و دانشگاه، سلسله مباحثی را تحت عنوان" گناه و عواقب آن" ترتیب داده اند که این مباحث قسمتی از شرح پیام نورانی امام رضا «علیه‌السلام» به دوستان و محبان خویش است که در آن  به بررسی ماهیت و معنا و آثار گناه در حیات انسان پرداخته شده است.

از منظر استاد محمد شجاعی« گناه عدم تطبیق با بهشت است. گناه کاری می کند که انسان قلبش از هماهنگی با نظام آخرتی محروم میشود و این مسأله تبعات دارد. درمان دارد و درد دارد، مریضی دارد و گرفتاری می آورد، بنابر این انسان تا میتواند باید از این آفت  پرهیز کند.

یک سلسله از گناهان است که انسان در دنیا مورد عقوبت قرار می گیرد. آسیبهایی است که می بیند و دیگر این گناه بخشیده شده و آثارش از روی نفس انسان پاک میشود. گاهی اوقات خداوند یک کسی را به جان آدم می اندازد که با زخم زبانهایش، نیشهایش، غیبتهایش، حسادت و تهمتها و جهالتهایش، انسان را اذیت میکند؛ این هم یک کفاره است .

وقتی ما در دینمان یک سلسله مفاهیمی داریم به نام حرام، مکروه، واجب، حلال و... اینها دقیقاً مفاهیم حقیقی است. حرام یعنی مضر و واجب یعنی مفید. پس اگر یک چیزی حرام است، یعنی با ساختار قلب شما در شرائط زندگی بهشت سازگاری ندارد. مانع میشود از اینکه شخصیت شما بتواند از بهشت بهره­برداری بکند. امر حرام یا گناه باعث میشود که تطبیق روح انسان با بهشت بر هم بخورد. در حرکت ما از رحم دنیا به بهشت، اگر نفس ما با ساختار بهشت تناسب پیدا بکند، از این جا که میرویم، دیگر نکیر و منکر بالای سر شخص نمی آیند، همان بشیر و مبشر می آیند، چون شخص قلبش سالم است. قرآن هم تأکید دارد که در حرکت به سمت آخرت فقط قلب سالم بدرد می خورد و.. .»

برای خرید این سی دی از فروشگاه آنلاین مؤسسه منتظران منجی (عج) کلیک کنید. 

برخی از مهمترین عناوین مطرح شده در این لوح فشرده (گناه و عواقب آن) به قرار زیر است:

*   شیطان و حملات چهارگانه

*   آفات تنبلی و بی حوصلگی

*   مهارت های سه گانه زندگی

*   گناه و آثار مادی و معنوی

*   گناهان ظاهری و گناهان باطنی

*   و...

علاقه مندان به تهیه این لوح فشرده می توانند آن را از فروشگاه اصلی مؤسسه، محل برگزاری جلسات، نمایشگاه های عرضه محصولات فرهنگی مؤسسه و سفارش پستی و فروشگاه مؤسسه منتظران منجی (عج) به آدرس http://montazerstore.ir تهیه نمایند.

صائمه علی زاده نیکو (کاربر مهمان)

سلام. چطور باید کتاب رو تهیه کنیم؟

خانم علیزاده

<p>سلام&nbsp;</p> <p>به سایت فروشگاه موسسه منتظران منجی می توانید اقدام کنید. سایت فروشگاه مؤسسه&nbsp;http://montazerstore.ir/</p> <p>به صورت آنلاین می توانید خرید کنید.</p> <p>موفق باشید.</p>

نظری داده نشده

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed