www.montazer.ir
پنجشنبه 7 بهمن 1400
شناسه مطلب: 4700
زمان انتشار: 19 بهمن 1394
کفارات گناه

کفارات گناه

کفارات يا خاصّند و يا عام. كفارات خاص آن دسته از كفارات اند كه خداوند نوع و ميزان آنها را مشخص نموده است؛ مانند كفاره روزه، قسم دروغ و ... . كفارات عام نيز هر عمل خيري است كه سبب از بين رفتن آثار سوء گناه مي شود.

كفاره از ماده كفر، از نظر لغت به معنای پوشاندن است. از این لحاظ كه به وسیله عمل خیری آثار و نتایج عمل زشتی پوشانده می شود به آن عمل كفاره می گویند. به عبارت دیگر انجام عمل خوب بعد از ارتكاب یك عمل زشت باعث می شود تا حدودی زشتی عمل انسان جبران گردد. انسان گناهكار با انجام عمل گناه خشم الهی را بر می انگیزد و منفور درگاه حق می گردد. لذا این حالت بایستی جبران گردد، در غیر این صورت كسی كه منفور همیشگی درگاه حق باشد، مطمئناَ در هلاكت ابدی خواهد بود. كفاره در حقیقت انجام اعمالی است كه جنس این اعمال خشنودی خدا را به دنبال خواهد داشت و سرپوشی بر كارهای بد و زشت ما می باشد.

کفارات یا خاصّند و یا عام. كفارات خاص آن دسته از كفارات اند كه خداوند نوع و میزان آنها را مشخص نموده است؛ مانند كفاره روزه، قسم دروغ و ... . كفارات عام نیز هر عمل خیری است كه سبب از بین رفتن آثار سوء گناه می شود. در قرآن و روایات راه‏ها و مصادیق فراوانى ذكرشده كه موجب از بین رفتن گناه و آثار و عوارض آن، بلكه تبدیل سیئات به حسنات می شود. از مجموع آن‏ها به دست مى آید كه ایمان و عمل صالح و توبه و ترك گناهان كبیره، مطمئن‏ ترین راه از بین بردن گناهان گذشته و جلب محبّت الهى است.

مباحث مطرح شده در سی دی " سحرو جادو از نگاه قرآن" از سلسله گفتارهای "استاد محمد شجاعی" به معرفی عوامل محوکننده آثار گناه می‌پردازد. شناخت این عوامل برای تأمین حیات روحی و معنوی ما بسیار ضروریست. انسان بدون استفاده ازکفارات گناه، ازآرامش و سعادت، سلامت در دنیا و آخرت محروم خواهد شد.

از منظر استاد محمد شجاعی« از جمله چیزهایی که در روایات برای پوشاندن گناهان ذکر شده، عقوبتها و بلا و مصائبی است که انسان در دنیا دچارش می شود، که البته این عقوبتها چیزهایی است که انسان انتخابشان نمی کند و معمولاً نقشی در آن ندارد. سختیهایی است که از جهات مختلف به سراغ انسان می آید؛ هر چند که خداوند تبارک و تعالی به فضل و کرم خودش آن دسته از خطاهایی را هم که خود انسان برای خودش درست می کند و به عبارتی بلاهای خود ساخته است را نیز کفاره انسان قرار میدهد. احزان و غصه­ها اساساً از دیگر عواملی است که گناهان انسان را پاک میکند و انسان را سبک میکند و این هم از الطاف دیگر خداوند است که چه ما بخواهیم و چه نخواهیم، یک سیستم تصفیه کننده گناه در ما قرار داده است.

همچنین هر کار خوب و قشنگی که یک نفر انجام می دهد،  باعث پاکی او از گناهان می شود؛ به عبارتی هر کار مثبت و زیبایی که یک نفر انجام می دهد؛ موجب تولید زیبایی و قشنگی، تولید نیکی و حسنات می شود.

سجده طولانی نیز در آب شدن گناهان فوق­العاده مهم هست. پیامبر اکرم(ص) در این رابطه می فرمایند: " پشتهای خودتان را که از گناه انباشته شده بوسیله کثرت سجده و طول سجده سبک بکنید" و... .»

برای خرید این سی دی از فروشگاه آنلاین مؤسسه منتظران منجی (عج) کلیک کنید. 

برخی از مهمترین عناوین مطرح شده در این لوح فشرده (کفارات گناه) به قرار زیر است:

*   اقرار به گناهان

*   عواقب سرزنش گناهکار

*   فراموشی خود حقیقی، فراموشی خداوند

*   فردوس، عالیترین درجه بهشت

*   خطا ها و بلاها، کفاره گناهان

*   غم مومن و کفاره گناهان

*   شیعه و اصل اصالت تخصص

*   ارزش انسان

*   انسان و ارتباط با معصوم

*   رابطه دنیا و آخرت

*   و....

علاقه مندان به تهیه این لوح فشرده می توانند آن را از فروشگاه اصلی مؤسسه، محل برگزاری جلسات، نمایشگاه های عرضه محصولات فرهنگی مؤسسه و سفارش پستی و فروشگاه مؤسسه منتظران منجی (عج) به آدرس http://montazerstore.ir تهیه نمایند.( این محصول به صورت سی دی تصویری نیز ارائه شده است)

حقایق (کاربر مهمان)

با سلام . امروز سخنرانی هایی درباره ی امام زمان دانلود کردم هنوز گوش نکردم . آیا آن سخنرانی ها رایگان هست، گوش کنم . ولی اگر راضی نیستید پاک کنم . و در ضمن عضو کانال تلگرامی هستم که سخنرانی های شما رو از داخلش گوش میکنم . آیا راضی به این کار هستید ؟

خانم قاسمی

<p>باسلام به شما کاربر گرامی</p> <p>فایل های صوتی که از سایت یا تلگرام ما برمی دارید اشکالی ندارد اما اگر سایت های دیگری استفاده می کنید اشکالی شرعی دارند.</p>

سهله (کاربر مهمان)

سلام اگه استفاده رایگان از سخنرانی ها اشکال شرعی داره اصلا چرا تو این زمینه سخنرانی میکنید خوب هر نوع فیلمی و مطلبی که بخوایید تو اینترنت رایگان گیر میاد ولی مطالب اسلامی مشکل شرعی داذه بابا جمع کنید اینارو اگه کار مال امامه و اعتقادتون بر اینه اون خودش میرسونه واگه چیز دیگه ای من که نمیتونم چیزی بگم واقعا آدم ناراحت میشه نوشتید مشکل شرعی داره خوب آخه یکمی فکر کنید طرف میلیاردی سرمایه گذاری میکنه فیلم میسازه نمیگه استفاده رایگان غیر شرعی میباشد ولی یکی میخواد مطلبی رو در مورد امامش بدونه میشه غیرشرعی خوب حداقل بگو غیرقانونی بلکه یکی زده تو فلش میخواد بده به چند نفر واقعا این روش نگاه به جریان همه چیز رو تحت شعاع قرار میده آقای قرائتی و بزرگان معروف دیگه میگن استفاده از تمامی آثارمن به هر شکلی شرعی و نشر آن ثواب می باشد این میشه کار امام زمانی نه این ببین وسسه اونایی که فقط برای خدا کار میکنن چه قدر فروش و چه قدر استقبال دارن و با موسسه خودتون مقایسه کنید حداقل واقع بین باشید

خانم علیزاده

<p>با سلام دوست عزیز</p> <p>شما مجاز به استفاده از فایل های صوتی و مطالب این سایت هستید. اگر غیر از این بود این مطالب را در سایت قرار نمی دادیم. ما این مطالب را برای استفاده شما عزیزان در سایت درج می کنیم و خوشحال می شویم که آنها را مورد استفاده قرار دهید و به دوستان تان هم پیشنهاد کنید.&nbsp;</p> <p>موفق باشید.</p>

یا مهدی 313 (کاربر مهمان)

سلام برای خرید حتما باید تلگرام داشت من نخوام تلگرام دزد رو نصب کنم باید چیکار کنم؟

خانم علیزاده

سلام، هفته آتی از سایت جدید فروشگاه منتظران منجی رونمایی خواهد شد. می توانید فایل های مورد نظر خود را از آنجا دریافت نمایید.

میانگین (1 رای)

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed