www.montazer.ir
سه شنبه 1 تير 1400
شناسه مطلب: 4818
زمان انتشار: 25 اسفند 1394
چشم و هم چشمی های مجاز

مهارتهای زندگی (30) ؛ 86/6/17، از سلسله مباحث استاد محمد شجاعی

چشم و هم چشمی های مجاز

ایمان به حق تعالی و معشوق حقیقی و عملی که متناسب با این ایمان باشد سبب می شود که بشر به یک انسان حقیقی تبدیل شود .

   به گزارش منتظران منجی «عج»، در جلسه 30 «مهارتهای زندگی » ، مورخ 86/6/17 استاد محمد شجاعی به ادامه بحث پرداختند که شرح آن در زیر می آید:                             

در ادامه صحبت در مورد انسان و کمالات خاص او به اینجا می رسیم که اگر انسان خود را به عنوان یک انسان واقعی نشناسد؛ خود و خانواده اش به گونه ای تربیت می شوند که هیچ گاه به قیمت حقیقی خود پی نبرده و همه مؤفقیت و کمالشان را در این می دانند که چه مقدار کمال جمادی ، گیاهی و حیوانی تولید و جذب کرده اند .

 

⁉️آیا می توان گفت شخصی که رئیس است ، از شخصی که مرئوس است ؛ انسان تر است ؟؟؟

 

در پاسخ به این سؤال باید گفت؛ بسیاری از انسانها از نظر عقلانی این مسأله را قبول دارند که؛ انسانیت انسان به سمت و شغلشان نیست، ولی متأسفانه در عمل به سمت کمالات حیوانی سوق پیدا می کنند. به این معنا که آرمانها ، معشوق ها و دغدغه هایشان به سوی کمالات جمادی و حیوانی پیش رفته وتنها با داشتن اینها احساس برتری می کنند ، بطوریکه دارا بودن بهترین چیزهای مادی (خانه ، ماشین و غیره) عامل برتری و بزرگیشان می شود .

 

‼️در دین اسلام به مسأله زیبایی بسیار اهمیت داده شده است، و حتی تأکید شده است که هزینه کردن برای زیبایی هیچ مانعی ندارد، ولیکن این حس که فرد بخاطر داشتن زیبایی و کمال ظاهری خود را برتر و مهم تر از دیگران بداند ؛ را نمی پذیرد.

 زمانی که این زیباتر بودن به شخص حس بزرگی و ارزش بدهد ؛ از نظر اسلام بسیار زشت و ناپسند است، اینجاست که بنده در نزد خدا روسیاه می شود و از لحاظ باطنی سقوط کرده و به  ذلت میرسد .

 

بسیاری از انسانها هستند که تمام حیثیت انسانی خود را می فروشند و با هدف خلقت خود ، معشوق حقیقی و شخصیت انسانیشان قهر می کنند تا که در نزد دیگران عزیز و محبوب شوند ؛ اسلام و انبیاء آمده اند که به بشریت بگویند که بزرگ شدن و بزرگ ماندن خوب است اما بزرگ شدنی که در قیمت انسان باشد و کمال حقیقی اش محسوب شود...

 اگر او در این راه به رقابت بپردازد، در نزد خداوند تبارک و تعالی محبوب و عزیز می شود، لذا دایما قرآن و اهل بیت به انسان تأکید می کنند که در مسیر زندگی راه را اشتباه نروند و کمالات جمادی ، حیوانی و گیاهی را قیمت خود نداند.

 

                              "تعیین حدود ریاضی انسانها"

 خداوند در آیه ۷۴ سوره بقره بندگانش را اینگونه معرفی نموده و می فرماید :

برخی از شما مثل سنگید بلکه پست تر ار سنگ به این معنا که در سنگ خاصیت هایی است که در انسانها دیده نمی شود .

ودر ادامه می فرماید بعضی از شما مثل حیوانید بلکه پست تر از حیوانات به این معنا که حیوانات فواید و کمالاتی در خود دارند که در برخی از انسانها وجود ندارد .

و عده ای هم هستند که انسان حقیقی اند و اگر قرار باشد رقابتی هم بین انسانها وجود داشته باشد باید در این دسته صورت گیرد.

 

ایمان به حق تعالی و معشوق حقیقی و عملی که متناسب با این ایمان باشد سبب می شود که بشر به یک انسان حقیقی تبدیل شود .

 

خداوند تبارک و تعالی فقط یک عده از مردم را خوشبخت واقعی می داند و آن کسانی هستند که "ایمان بیاورند و عمل صالح انجام دهند."

 

بسیاری از انسانها هستند که روح بزرگی دارند اما بزرگ شدنشان به خاطر جذب کمالات جمادی ، گیاهی و حیوانی است( مانند هیلتر ، صدام و ...) اما این عده هیچ گاه بزرگوار نیستند در حقیقت تفاوت بسیاری در بزرگی روح و بزرگواری آن وجود دارد ؛

کسی بزرگوار است که در کمال انسانی از دیگران بزرگتر و برتر باشد .مانند ائمه و بزرگان دین .

 

هر چه سطح معرفت و آگاهی انسان بالاتر رود، از رقابتهای منفی دور تر می شود و هر چه از رقابت های منفی دور شود از اسراف ، هزینه های بیجا و اتلاف وقت دور تر می شود، و از عمر خود به نحو احسنت استفاده کرده و به آرامش می رسد .

 

ناآرام ترین انسانها کسانی هستند که در میدان رقابت و چشم و هم چشمی بزرگ تر میشوند... لذا هر چه سطح دارایی های جمادی ، گیاهی و حیوانیشان (بدون نظارت بخش انسانی) بیشتر شود به سطح اضطرابها و افسردگیها و احساس بدبختیشان نیز افزوده می شود .

 

دست کشیدن از رقابتهای منفی ارمغانی جز آرامش و شیرینی در زندگی نخواهد داشت .

 

مطالب بیشتر:

پای درس استاد

مجموعه سخنرانی های استاد محمد شجاعی

مجموعه کتابهای استاد محمد شجاعی

نظری داده نشده

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed