www.montazer.ir
پنجشنبه 12 تير 1399
شناسه مطلب: 8709
زمان انتشار: 9 آذر 1398
نکته هایی درباره حضرت عبدالعظیم (علیه‌السلام)

استاد محمد شجاعی

نکته هایی درباره حضرت عبدالعظیم (علیه‌السلام)

- علت این که ثواب زیارت حضرت عبدالعظیم (علیه‌السلام) معادل زیارت سیدالشهداء شده، این است که در آن زمان، برخی از سادات حسنی، با امام حسین (علیه‌السلام) هماهنگ نبودند؛ اما حضرت عبدالعظیم (علیه‌السلام) به رغم آن که خود از سادات حسنی بود، با «تبعیت از امام حاضر» که امام حسین (علیه‌السلام) بود، در امتحان ولایت‌پذیری موفق شد و به این مقام رسید که به او فرمودند: «انت ولینا حقا = تو به حق، از اهل ولایت ما هستی».

- حضرت عبدالعظیم (علیه‌السلام) با این که از خانواده امام حسن (علیه‌السلام) و محدث بزرگ و عالم برجسته‌ای بود، اما اولین شخصیتی بود که حجاب فرزند امام حسن (علیه‌السلام) بودن را کنار گذاشت و گفت: باید از امام حاضر تبعیت کرد. وی گفت: خداوند نخواسته که از فرزندان امام حسن (علیه‌السلام) امامی باشد.

- علت انحراف فرزندان امام حسن (علیه‌السلام) از امام حاضر(امام حسین (علیه‌السلام)) این بود: هر چند که بچه ها و نوه های امام حسن مجتبی (علیه‌السلام) همه امامزاده بودند؛ ولی ممکن است مادرهایی غیر مومنی داشتند که تابع آنان شده باشند. در قرآن هم آمده که بعضی فرزندان پیغمبران فاسد بودند. مثل همسر نوح و همسر لوط «ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا لِلَّذِینَ كَفَرُوا امْرَأَتَ نُوحٍ وَامْرَأَتَ لُوطٍ= خدا براى كسانى كه كفر ورزیده‏ اند، نوح و لوط را مثل آورده...». (سوره تحریم/آیه 10)

- «عرضه کردن دین» و طرز فکر دینی، از مهمترین ویژگی‌های حضرت عبدالعظیم بود. ایشان به هر ۴ امامی که با آنان ملاقات داشت، عرضه دین کرد.

- وجود حضرت عبدالعظیم در دسترسی ما برای زیارت، از یک سو می‌تواند مایه خیر و برکت باشد؛ چون اصل و ریشه ماست. اما از سوی دیگر، بی‌توجهی و به زیارت ایشان نرفتن، موجب ضلالت ما می‌شود. ایشان جزء رحم ما محسوب می‌شوند. پس با زیارتش امتحان صله رحم بدهیم تا در قیامت به دیدار ما بیایند.

- شب‌­های جمعه، زیارت سیدالشهداء (علیه‌السلام) وارد شده و هر کس بتواند، خوب است که به زیارت کربلا برود. اما ما که دست مان هر شب جمعه به زیارت کربلا نمی‌رسد؛ نعمت بسیار با عظمتی مثل وجود مقدس حضرت عبدالعظیم (علیه‌السلام) را داریم، باید قدرش را بدانیم و از زیارتش غفلت نکنیم، چرا که ثواب زیارت ایشان معادل ثواب زیارت سیدالشهداء (علیه‌السلام) است.

 

نظری داده نشده

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed