www.montazer.ir
شنبه 9 مرداد 1400
شناسه مطلب: 11087
زمان انتشار: 29 تير 1399
نماز روز يكشنبه ماه ذی قعده نمازی برای توبه

نماز روز يكشنبه ماه ذی قعده نمازی برای توبه

این ماه آغاز ماه هاى حرام است، كه حق تعالى در قرآن مجید ذكر فرموده، و سیّد ابن طاووس روایتى نقل كرده كه‏ ذو القعده به هنگام سختى شدید گاه استجابت دعاست.

براى روز یكشنبه این ماه نمازى با فضیلت بسیار از رسول خدا صلى اللّه علیه و آله‏ روایت كرده: مختصر آن فضیلت این است كه، هركه آن را بجا آورد، توبه ‏اش پذیرفته حق و گناهش آمرزیده مى‏ شود، و طلبكاران او در قیامت از وى راضى گردند، و با ایمان از دنیا برود، و ایمانش از او گرفته نشود و قبرش وسیع و نورانى گردد و پدر و مادرش از او راضى شوند، و آمرزش حق نصیب پدر و مادر و فرزندان و نژاد او گردد و روزى او توسعه یابد و فرشته مرگ در وقت مردن با او مدارا كند و جانش را به آسانى بستاند و كیفیت آن نماز چنین است:

روز یكشنبه غسل بجا آورد و وضو بگیرد و چهار ركعت (دو نماز دو رکعتی) نماز بخواند، در هر ركعت سوره «حمد» را یك مرتبه و سوره «توحید» را سه مرتبه و سوره «فلق» را یك مرتبه و سوره‏ «ناس» را یك مرتبه بخواند و پس از نماز 70 مرتبه اسغفار كند، و استغفار را با: لا حَوْلَ وَ لا قُوَّةَ إِلا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ = جنبش و نیرویى جز به خداى والاى بزرگ نیست ختم نماید. سپس بگوید: یَا عَزِیزُ یَا غَفَّارُ اغْفِرْ لِی ذُنُوبِی وَ ذُنُوبَ جَمِیعِ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ فَإِنَّهُ لا یَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلا أَنْتَ = اى توانا،اى آمرزنده،گناهان من و همه مردان و زنان مؤمن را بیامرز،كه گناهان را جز تو كسى نمى‏ آمرزد.

روایت شده هركه در یكى از ماه‌هاى حرام سه روزى پى ‏درپى كه پنجشنبه و جمعه و شنبه باشد روزه بگیرد، ثواب نهصد سال عبادت‏ براى او نوشته شود. شیخ بزرگوار على بن ابراهیم قمى فرموده در ماه‌هاى حرام گناه ها و حسنات دوچندان مى‏ شود.

گناه سوزی در یکشنبه های ذیقعده

تبصره: دستور كلی نمازهای مستحبی در فقه آنست كه، به صورت دو ركعتی خوانده می شوند، لذا این نماز باید به صورت دو نماز دو ركعتی خوانده شود.

سوال : آیا نماز یكشنبه اول ماه ذی قعده اختصاص به همین روز دارد و یا می توان در بقیه ایام سال هم آن را انجام داد؟

پاسخ: در كتاب اقبال سید بن طاووس در ادامه عمل آمده است كه: «… عرض كردیم: ای رسول خدا، اگر بنده ای این عمل را در غیر این ماه انجام دهد، چه اثری خواهد داشت؟ فرمود: «همانند آنچه توصیف كردم برای او خواهد بود». ».

 

توبه اى منقول از پیامبر اكرم (صلى الله‌علیه‌وآله‌وسلم) و فضیلت توبه و استغفار از منظر عارف ربانی میرزا جواد آقا ملکی تبریزی

براى بدست آوردن طاعت خدا در این ماه قبل از هر چیزى از تمام مسائلى كه قبلا گرفتار آن بودى توبه كن ؛ توبه اى صادقانه .
از رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم ) روایت شده است كه در روز یكشنبه ماه ذى القعده فرمود: مردم ! كدامیك از شما مى خواهید توبه كنید؟

راوى مى گوید: گفتیم : رسول خدا! همه ما مى خواهیم توبه كنیم .

حضرت فرمودند: غسل كرده، وضو گرفته و چهار ركعت نماز بجا آورید. در هر ركعت یك بار ((فاتحه الكتاب ))، سه بار ((قل هو الله احد)) و یك بار ((معوذتین )) (قل اعوذ برب الناس و قل اعوذ برب الفلق ) بخوانید. آنگاه هفتاد بار استغفار نموده و در پایان ((لا حول و لا قوه الا بالله )) بگویید. سپس بگویید: یا عزیز! یا غفار! اغفر لى ذنوبى و ذنوب جمیع المؤ منین و المؤ منات فانه لا یغفر الذنوب الا اءنت (اى عزیز! اى بخشاینده ! گناهان من و گناهان تمام مردان و زنان مؤ من را ببخش كه جز تو كسى گناهان را نمى بخشد.)

آنگاه فرمود:

بنده اى از امت من چنین عملى را انجام نمى دهد، مگر این كه از آسمان به او ندا مى رسد: بنده خدا! عمل را از نو شروع كن كه توبه تو قبول ، و گناهانت بخشیده شد.

فرشته دیگر از زیر عرش ندا مى كند: اى بنده ! مبارك باد بر تو و بر خانواده و خاندانت .

منادى دیگرى صدا مى زند: در روز قیامت ، دشمنانت را از تو راضى مى نمایند.

فرشته دیگرى ندا مى كند: اى بنده ! با ایمان از دنیا مى روى . دینت از تو گرفته نشده و قبر تو وسیع و نورانى خواهد شد.

منادى دیگرى صدا مى زند: پدر و مادر تو و خاندانت بخشیده شده و در دنیا و آخرت خوش رزق خواهى بود. جبرئیل ندا مى كند: من با فرشته مرگ پیش تو آمده و به او دستور مى دهم كه با تو خوش رفتار بوده ، بخاطر مرگ آسیبى به تو نرسانیده و بنرمى روح را از بدنت خارج نماید. گفتیم : رسول خدا! اگر كسى در زمان دیگرى چنین بگوید چطور؟ فرمودند: چیزهایى را كه گفتم براى او نیز خواهد بود. جبرئیل این مطالب را در شب معراج به من گفت .

امام باقر (علیه السلام ) فرمودند:«خداوند از توبه بنده خود بیش از شخصى كه در شب دراز و بسیار تاریك مركب سوارى و آذوقه خود را گم كرده و سپس پیدا كند، خوشحال مى شود.»

[مراحل توبه]

و نیز از امیرالمؤمنین (علیه السلام ) روایت شده است كه : «به شخصى كه در حضور حضرت گفت : استغفر الله، فرمودند: مادرت به عزایت بنشیند. مى دانى استغفار چیست ؟

استغفار درجه بلند مرتبگان بوده و شش شرط دارد:

اول – پشیمانى از گذشته .

دوم – تصمیم بگیرى كه هیچگاه آن را انجام ندهى .

سوم – این كه حقوق تمام مخلوقات را ادا كرده تا جایى كه خداوند را سبكبار دیدار نمایى .

چهارم – تمام واجباتى را كه ضایع كرده اى جبران نمایى .

پنجم – گوشتى را كه از مال حرام روئیده با اندوه ذوب كرده تا پوست به استخوان بچسبد و گوشت جدیدى بوجود آید.

ششم – رنج فرمانبردارى را به جسم بچشانى ، همانگونه كه شیرینى گناه را به آن چشانیده اى . و در این هنگام بگو: استغفر الله )).
شرح حقیقت توبه و چیزهایى را كه باید از آن توبه كرد در جاى خود آمده ، و اینجا همین مقدار بیان كافى است .

منبع: سایت هدانا برگرفته از المراقبات میرزا جواد آقا ملکی تبریزی.

نظری داده نشده

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed