www.montazer.ir
چهارشنبه 1 ارديبهشت 1400
شناسه مطلب: 2705
زمان انتشار: 7 فروردين 1400
معرفت شناسی شب نیمه شعبان

استاد محمد شجاعی

معرفت شناسی شب نیمه شعبان

بهترین هدیه گرفتن از خدا در شب نیمه شعبان، درک ظهور و قیام حضرت مهدی است. از خدا بخواهیم به چنین مقامی نائل شویم.

استاد شجاعی در سخنرانی شب­ های احیاء در موضوع "معرفت نیمه شعبان" ضمن اشاره به جایگاه و ارزش این شب آورده­ اند: همه انبیاء این شب را بزرگ می داشتند و به عنوان شب قدر در آن عبادت می کردند و این شب عصاره فضایل همه انبیا و معصومین (علیهم­ السلام) است و همه آنها منتظر واقعی او هستند.

در روایات آمده که امشب همه انبیاء با سیدالشهداء دیدار می کنند و تبریک می گویند چون امشب، شب تولد منتقم اصلی سیدالهشداء است. لذا مهمترین عمل امشب هم زیارت سیدالشهداء (علیه السلام) است. همانطور که در روایات بیان شده اگر کسی بخواهد روح مصافحه با همه انبیا را پیدا کند و بدست بیاورد، امام حسین را زیارت کند.

در اهمیّت و فضیلت شب نیمه شعبان نیز نبی اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند:

«مَنْ أَحْیَا لَیْلَتَیِ الْعِیدِ وَ لَیْلَةَ النِّصْفِ مِنْ شَعْبَانَ، لَمْ یَمُتْ قَلْبُهُ یَوْمَ تَمُوتُ؛ هر کس شب عید (فطر و قربان)، نیمه شعبان احیا کند قلب او در روزی که قلب­ها می میرد قلب او نخواهد مرد.»(1) یعنی انسان با یک قلب خوب محشور خواهد شد و این یک مژده بسیار بزرگی است که نبی اکرم فرمودند که با احیا نیمه شعبان خداوند به انسان حیات دل می دهد.

کلام نورانی دیگری از امیرالمؤمنین (علیه­ السلام) است که می­ فرمایند:

«یُعجِبُنی أن یُفَرِّغَ الرَّجُلُ نَفسَهُ فِی السَّنَةِ أربَعَ لَیالٍ: لَیلَةَ الفِطرِ، ولَیلَةَ الأَضحى، و لَیلَةَ النِّصفِ مِن شَعبانَ و أوَّلَ لَیلَةٍ مِن رَجَبٍ؛ من خوشحال می شوم که شخص سالی چهار شب را خودش فارغ کند (برای عبادت خدا)؛ شب عید فطر، شب قربان، نیمه شعبان و شب اول ماه رجب». (2)

راز هدیه در شب میلاد امام زمان (عج الله)

ما فرزندان اهل بیت (علیهم السلام) هستیم و آن روحی که خداوند در ما دمیده، همان نور معصومین (علیهم السلام) است و آن­ها پدران حقیقی ما هستند. و امشب که جشن پدر حقیقی­ مان است شایسته است که ما برای او هدیه ببریم و شادش کنیم. لذا باید دید هر کدام از ما چقدر می­ تواند حضرت ولی عصر (عج الله) را شاد کند و هدیه ببرد. از این رو، هر کاری که از دست مان برمی آید برای شاد کردن ایشان لازم است انجام دهیم و بی­ ادب بسیار بزرگی است که توقع داشته باشیم فقط ایشان به ما هدیه بدهند. 

معارف مهدوی

چرا ما به یاری امام زمان علیه‌السلام نمی‌رویم؟

امام زمان عج غایب نیست، ما غایب شده‌ایم

مهمترین شب ماه شعبان، شبِ نیمه شعبان است

امشب، شب ویژه است و هر عملی در آن انجام شود، با ضریب بالائی پذیرفته می شوند. برای دعا کردن و خواستن و اینکه چه بخواهیم از خداوند، بهتر است از دعاهای مرتبط با حضرت که از طرف معصومین وارد شده است، رجوع کنیم تا به حریم معرفت آن امام همام بار یابیم.

امشب به خدا عرض می‌کنیم شب عطا کردن و جایزه است: «اِلهی تَعَرَّضَ لَکَ فی هذَا اللَّیْلِ الْمُتَعَرِّضُونَ وَ قَصَدَکَ الْقاصِدُونَ وَ اَمَّلَ فَضْلَکَ وَ مَعْرُوفَکَ الطّالِبُونَ وَ لَکَ فی هذَا اللّیْلِ نَفَحاتٌ وَ جَواَّئِزُ وَ عَطایا وَ مَواهِبُ تَمُنُّ بِها عَلی مَنْ تَشاَّءُ ....» در قسمت آخرش عرض می‌کنیم: خدایا تو این عطایا و جوایز را به هر کس که خودت می‌خواهی می‌دهی. (3) و چون امشب، شب جایزه و هدیه معرفی شده، لذا هر کس را به اندازه معرفتش جایزه داده می شود. پس یک ذره از خودتان و از دیگران و غیر خدا خالی شوید تا چیزی به شما بدهند، خالی از خود شوید خدا را بنگریم!

مهم­ترین و قشنگ­ترین جایزه­ای که باید امشب از حضرت بگیریم در این دعاست:

« اَللّهُمَّ بِحَقِّ لَیْلَتِنا وَمَوْلُودِها و حُجَّتِکَ وَ مَوْعُودِهَا.... اَللّهُمَّ وَ اَدْرِكَ بِنا اءَیّامَهُ وَظُهُورَهُ وَقِیامَهُ...» خدایا ما را به روزگار او و زمان ظهور و قیامش برسان.

این هدیه را بخواهیم که خدایا ایام ظهور و قیامش را درک کنیم و آن موقع باشیم. یعنی توفیق درک حضرت را پیدا کردن و مژده دادند که اگر کسی پیوند خوب با امام زمان بگیرد این ایام را درک خواهد کرد.

باید به خدا بگوئیم روح و ماهیت ما را تغییر بده یعنی تبدیل در روح و باطن ما ایجاد کند. تا این حال ما معلوم کند که در اعوان حضرت ثبت نام شدیم و اهل قیام و جهاد در رکاب حضرت هستیم یا نه.

از خدا بخواهیم باطن ما را انسان کند و از حیوانیت در بیایید تا حقیقت ما انسان شود. اهل جهاد و مبارزه برای حضرت شویم و برای برطرف کردن موانع ظهور و طرد شدگی حضرت، اهل جهاد باشیم.

کسی که این جایزه را از خدا بگیرد و اگر برود یعنی بمیرد و برگردد خداوند در واقع این توفیق را به او داده که برود در آخرت و به دنیا برگردد؛ یعنی توفیق تکامل بسیار باعظمتی را نسبت به حیات خودش پیدا کرده است.

 

پی نوشت:

1- شیخ حر عاملی، وسائل الشیعه، ج5، ص237.
2- همان، ص241.

برگرفته از سلسله مباحث «شب های معنوی»، استاد شجاعی

 

آرشیو مباحث استاد شجاعی

فروشگاه آنلاین با محصولات ناب 

میانگین (1 رای)

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed