www.montazer.ir
شنبه 1 آبان 1400
شناسه مطلب: 839
زمان انتشار: 19 آبان 1393
مسائل دوران عقد « ویژه برادران »

مسائل دوران عقد « ویژه برادران »

در امر مقدس ازدواج، بيشتر از سن، رشد عقلاني مهم است، لذا براي دختر شرط كرده‌اند كه علاوه بر بلوغ جنسي، رشيد باشد و مسائل زندگي را بفهمد و مرد نيز همين‌طور رشيد باشد. دوران عقد، دوران محبت و عشق و صميميت است ولي بعد از عروسي به‌خاطر مشغله‌هاي زياد كاري كه صورت مي‌گيرد دختر و پسر كم‌تر به همديگر مي‌رسند.

"عقد كه در اسلام وارد شده به معنی گره بوده و از عقده می‌آید و به این معناست كه زن و شوهر باهم گره می‌خورند و به همین علت اگر بخواهند جدا شوند، برای هر یك تبعات زیادی دارد".

معمولاً شناخت زوجین از یکدیگر در دوران عقد، در دو بـُعد انجام می گیرد: بعد عینی و بعد ذهنی؛ مطالعه عینی نظیر طبقه اجتماعی، تحصیلات، سن، مسائل اقتصادی و نظایر آن در دوره بررسی های اولیه انجام گرفته و تکمیل آن مشکلی در بر ندارد. هدف اصلی معاشرت در دوره ی عقد ، شناخت ابعاد اخلاقی و روانی است که ضمن معاشرت توسط طرفین از جهات مختلف ارزیابی گردد.

ازدواج سودای عمر است و اقدامی است سرنوشت ساز. نمی توان با فلسفه " هرچه پیش آید خوش آید"، عمر را باخت. تمام مراحلی که برای ازدواج تعیین شده باید با کمال دقت طی شود. مرحله بررسی و شناخت، برای انتخاب از اهمیت خاصی برخوردار است. در این مرحله باید از روش های مستقیم و غیرمستقیم استفاده شود و زمان کافی برای آشنایی با دوستان و آشنایان دو طرف و تماس های مستقیم با فرد مورد نظر در اختیار باشد. باید زمینه های اجتماعی، سطح تحصیلات، مسائل اقتصادی، سن، شغل، عوامل جسمانی و از همه مهمتر عوامل اخلاقی، روانی و فرهنگی در دو خانواده از دوستان و اقوام و بستگان دختر و پسر بررسی شود، و در صورت هماهنگی، مراحل بعدی ازدواج یعنی عقد و عروسی انجام گیرد. انتخاب از راه دور، یا انتخاب شتابزده، سرنوشت زندگی را به دست شانس و اقبال می سپارد و احتمال یک ازدواج موفق را کاهش می دهد. 

بنا بر حساسیت و اهمیت این دوران، اساتید و متخصصان مختلفی به ارائه نظریات و  تجربیات خود پرداخته اند.

سی دی "مسائل دوران عقد برادران" حاصل تجربه سالها مشاوره ازدواج و خانواده "استاد محمد شجاعی" است که در آن به همراه اساتیدی چون دکتر روان پارسا و دکتر احمدی (کارشناسان متخصص) به مسائل مطرح (ویژه برادران) این دوران مهم زندگی، اشاره شده است.

از منظر این اساتید « انسان، برای هدف ویژه‌ای خلق شده و آن، رسیدن به كمالات فوق حیوانی است. پس تمام كارها و فعالیت‌های او نیز باید در جهت همین هدف والا و ارزشمند باشد. هدف از ازدواج نیز، رسیدن به یك زندگی انسانی و شكوفایی استعدادهای ویژه انسان است. درواقع انسان به واسطه ازدواج یك ارتقاء و تعالی از سطح زندگی حیوانی به انسانی پیدا می‌كند.سهل‌انگاری و ساده‌انگاری در مورد انتخاب همسر، عدم توجه به ملاك‌ها و معیارهای معقول و مشروع باعث می‌شود كه افراد هم به خود و هم به كسی كه به‌عنوان همسر انتخاب می‌كنند، ظلم و خیانت كنند. نداشتن ملاك صحیح و آگاهی‌های لازم در امر انتخاب همسر، می‌تواند مفاسد بسیاری را به دنبال داشته و حتی انسان را نسبت به ازدواج و جنس مخالف بدبین كند.

در امر مقدس ازدواج، بیشتر از سن، رشد عقلانی مهم است، لذا برای دختر شرط كرده‌اند كه علاوه بر بلوغ جنسی، رشید باشد و مسائل زندگی را بفهمد و مرد نیز همین‌طور رشید باشد. دوران عقد، دوران محبت و عشق و صمیمیت است ولی بعد از عروسی به‌خاطر مشغله‌های زیاد كاری كه صورت می‌گیرد دختر و پسر كم‌تر به همدیگر می‌رسند.در این دوران باید بین پسر و دختر ملاقات‌هایی صورت گیرد و فرصت صحبت و خلوت كردن، شركت در مهمانی فامیل‌ها و ارزیابی فامیل هر دو طرف خیلی مهم است و... .»

برای خرید این سی دی از فروشگاه آنلاین مؤسسه منتظران منجی (عج) کلیک کنید. 

برخی از مهمترین عناوین مطرح شده در این لوح فشرده ( مسائل دوران عقد برادران) به قرار زیر است:

  • مبنا در یك انتخاب خوب این است كه از كمالات انسانی شروع شده و به كمالات گیاهی ختم شود.
  • تحرك و نشاط در زندگی باید در سه جهت تقسیم شود: 1 ـ تأمین نیازهای مادی؛ 2 ـ تأمین نیازهای عاطفی و اخلاقی؛ 3 ـ تأمین نیازهای معنوی
  • آثار و فواید ازدواج
  • آثار و آفات دوران عقد
  • دروغ گفتن و گفتن همة راست‌ها درست نمی‌باشد.
  • مهریه پشتوانه صفا و مهر و محبت و مودت در بین مرد و زن است.
  • بیماریهای عفونی و ژنتیکی ازدواج
  • عروسی و شب زفاف
  • و....

علاقه مندان به تهیه این لوح فشرده می توانند آن را از فروشگاه اصلی مؤسسه، محل برگزاری جلسات، نمایشگاه های عرضه محصولات فرهنگی مؤسسه و سفارش پستی و فروشگاه مؤسسه منتظران منجی (عج) به آدرس http://montazerstore.ir تهیه نمایند.

( این سی دی به همراه سی دی میثاق مقدس برادران- میثاق مقدس خواهران- تربیت فرزند -  مسائل دوران عقد خواهران  و همسران جوان  در یک DVD ارائه شده است. )

نظری داده نشده

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed