www.montazer.ir
سه شنبه 1 تير 1400
شناسه مطلب: 3600
زمان انتشار: 22 شهريور 1394
فواید ازدواج

از سلسله مباحث استاد محمد شجاعی

فواید ازدواج

با گرامی داشتنِ سالروز ازدواج آسمانی حضرت امیرالمؤمنین علی «علیه السلام» و حضرت فاطمه زهرا «سلام الله علیها» مطلب زیر که برگرفته از مباحث استاد محمد شجاعی، در مورد خانواده می باشد را، تقدیم خانواده های محترم می نماییم.

ازدواج پیوند بین دو روح است. این پیوند نظامی است که دارای تأثیر شدید و متقابل بین فرد، خانواده و جامعه می باشد و همچنین دنیا وآخرت را در بر می گیرد. ازدواج تشکیل یک بنای پویاست و زن و مرد در آن به عنوان پی های ساختمانند که بسیاری از عناصر از قبیل فرزند، دنیا و آخرت، بر آن قرار می گیرد.

آثار توجه به فوائد ازدواج
اگر به آیات مربوط به ازدواج توجه کنیم، درک درستی از آن پیدا می کنیم و در می یابیم که بعضی از فوائد ازدواج از برخی دیگر نشأت می گیرند و متوجه سیستمی بودن آن می شویم، همسر را یار دنیا و آخرت خود می دانیم، با قدرت و نیت های عالی وارد صحنه زندگی می شویم و با شناخت کارکردها انتخاب بهتری خواهیم داشت.
توجه به یک فایده از میان فواید ازدواج، نباید مانع از در نظر گرفتن بایدها و نبایدهای دیگر شود و در هر حال باید اصل جامع نگری را رعایت کرد. انتخاب فایده ای از میان فواید ازدواج، نشانه ی جایگاه و شخصیت انسان است. هر چه روح و شخصیت انسان کامل تر شده باشد، اهداف عالی تری را در نظر گرفته و همسر را در قالب همان اهداف می بیند؛ لذا از نوع انتخاب همسر شخصیت افراد هم شناخته می شود.
فوائد فردی و معنوی ازدواج
ازدواج دارای فوائد مادی و معنوی از نظر فردی و اجتماعی زیر می باشد:
۱- کسب آرامش و خروج از تنهایی با احساس تعلّق یافتن: آرامش شرطی ضروری برای تمام فعالیت های انسان است که بدون آن نمی تواند به اهداف عالی برسد و صرفاً از جنبه ی جنسی نبوده، بلکه از جنبه ی روحی است؛ بنابراین داشتن سنخیت روحی، از شرایط رسیدن به آرامش است.
۲- ایجاد مودّت و رحمت: مودّت نوع خاصی از محبت است که ظهور عملی دارد. زن و شوهر نسبت به هم روابط رحیمانه ای دارند. مهرورزی از نیازهای طبیعی انسان است که ارضای صحیح آن موجب رشد معنوی، و ارضا نشدن آن منشأ بسیاری از مفاسد است. ازدواج زمینه ی مهرورزی را برای همسر و فرزندان فراهم می کند. بین ایمان و افزایش مهرورزی رابطه ی مستقیمی وجود دارد. عشق به خداوند با علاقه به همسر و فرزند منافاتی ندارد.
۳- ایجاد روح تعاون در خانواده و اجتماع: زوجین حاضرند با هم همکاری کنند و هرگونه فداکاری روحی و جسمی را نسبت به هم داشته باشند.
۴- ایجاد حس مسئولیّت و تعهّد: ازدواج حسّ مسئولیّت پذیری نسبت به یکدیگر را بالا می برد و اثرات مثبتی بر خودسازی انسان دارد. فرزندان هم در خانواده با این حس آشنا می شوند.
۵- ایجاد تحرک و نشاط در زندگی: تشکیل خانواده، حالت یک نواختی دوران تجرد را سلب می کند. نه تنها در جنبه های مثبت، بلکه در تلخی ها نیز نشاط و امید را ایجاد می کند. زن و مرد باید یکدیگر را با دید ابدی نگریسته و این نیرو را در جهت سعادت دنیوی و اخروی به کار گیرند.
۶- عامل جلب محبّت خدا: ازدواج هماهنگی با نظام حکیمانه ی خلقت بشر است و انسان با ازدواج موجب جلب محبّت خدا می شود.
۷- سازندگی روحی و غلبه بر خودخواهی: با ایجاد روحیه ی تعاون و فداکاری، انسان از فرد گرایی خارج شده و روح جمعی می یابد.
فداکاری دو معنا دارد: الف)تحمّل سختی ها و فشارهای بدنی که به خاطر طرف مقابل به انسان وارد می شود. ب)تحمّل اذیّت ها و فشارهایی که به دلیل اختلاف سلیقه بین زوجین ایجاد می شود؛ چون تطابق کامل سلیقه ها و نظرات دو نفر امری محال است. گذشتن از طبع و سلیقه ی شخصی، نوعی ازخودگذشتگی است.
۸- پیدایش زمینه استقلال فکری: بعضی خانواده ها به دلیل اختلاف سطح فکرشان با فرزند خود، که ناشی از: نقش های طبقاتی مختلف، وابستگی روانی به فرزند، وجود ارزش های متفاوت بین آن ها و کمبود امکانات، باعث ایجاد انواع حقارت ها و مانع اجرای برنامه های فرزندشان می شوند. ازدواج وسیله ی خوبی برای رسیدن به برنامه ها و خروج از فشارهاست.
۹- بالا رفتن ارزش کارهای انسان: تلاش مرد برای امرار معاش و تلاش زن برای اداره ی صحیح زندگی، جهاد محسوب می شود و فعالیت های زوجین ارزشمند می گردد. زن و شوهر با داشتن دید ابدی، برای کارهای خود معادل آخرتی قایل اند و این گونه زندگی شیرین می گردد.

فوائد مادی و فردی ازدواج
۱- سلامت جسمی: ارضای صحیح غریزه ی جنسی، آرامش روحی خاصّی می آورد که در سلامت جسم مؤثّر است.
۲- افزایش روزی و رشد اقتصادی: پیامبر (صلی الله علیه وآله)می فرمایند:"التمسوا الرزق بالنکاح"روزی را به وسیله ی ازدواج طلب کنید.
چرا ازدواج منشأ افزایش روزی است؟
- ازدواج تشکیل جمع است و این باعث جلب رحمت الهی است.
- ازدواج باعث ایجاد نظم اقتصادی و جلوگیری از اسراف می گردد.
- افزایش روحیه ی تلاش و فداکاری، باعث بارور شدن استعدادها و نیروی کار می شود که جلب روزی را به دنبال دارد.
- خانواده محل دوری از گناه است و به خاطر تقوای موجود در خانواده، در آن برکت ایجاد می شود.
فوائد اجتماعی
امنیت و سلامت اجتماعی:
-ازدواج باعث کاهش جرم می شود، چون شخص را به عنوان یک نیروی تلاشگر وارد اجتماع می کند.
-ارضای صحیح در خانواده، مانع از بروز بی بند و باری در اجتماع می گردد.
-در پی وابستگی های زن و شوهر در خانواده محدودیت های مفیدی ایجاد می شود؛ چون زن ومرد یکدیگر را به طور طبیعی کنترل می کنند.
ازدواج و سلامت اجتماع
ازدواج از راه های زیر موجب سلامت اجتماع می گردد:
ـ پیدایش زمینه ی دید و بازدید، ارتباط های خانوادگی و ایجاد وحدت و همدلی
ـ گسترش فرهنگ اسلامی که در سایه ازدواج، آموزش، تربیت و فرهنگ اسلامی حاصل می شود
ـ گسترش و پاسداری از فرهنگ ملی و تحکیم و استمرار آن

تکثیر نسل با ایجاد انگیزه های درونی در انسان:
خداوند دوست دارد انسانی را که اشرف مخلوقات قرار داده، تا قیامت باقی بماند و ازدواج را وسیله ی تحقق این امر قرار داده است؛ امّا از آنجا که تربیت فرزند خود می تواند مانعی برای ازدواج باشد، از طریق انگیزه های درونی زیر میل به ازدواج را در انسان بوجود آورده است:
۱)وجود غریزه و میل جنسی: خداوند تنها راه ارضای این نیاز را در ازدواج قرار داده است و راه های دیگر را حرام شمرده است.
۲)گرایش به جنس مخالف: قانون زوجیت در کل نظام خلقت وجود دارد. زن و مرد به عنوان مظهر جمال و جلال الهی به طور طبیعی به هم کشش دارند.
۳)علاقه شدید به محبّت کردن به فرزند: هرکس به طور طبیعی علاقه دارد که فرزندی داشته باشد که به واسطه ی آن، زندگی اش شور و نشاط گیرد و همچنین او را تربیت کند

۴)قرار دادن ثواب در قبال فرزند آوری و تربیت او: خداوند در ازای سختی های تربیت فرزند، خیر آخرتی به والدین عطا می کند و فرزند صالح را برایشان باقیات و صالحات قرار می دهد.
۵)منع قتل فرزند و وعده روزی او: تکثیر نسل، مقدمه ای برای تولد انسان ها است، که بالاتر از سطح زندگی حیوانی بروند و با شکوفایی استعدادهایی که خدا در آنها قرار داده، به کمالات انسانی برسند؛ بنابراین تربیت نسلی قابل اهمیت است که تحت تربیت ویژه ی انسانی قرار گیرد. در نهایت این تربیت و تکثیر نسل، ثواب اخروی دارد و جامعه اسلامی را قدرتمند می کند.

 

از سلسله مباحث میثاق مقدس، استاد محمد شجاعی

نظری داده نشده

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed