www.montazer.ir
سه شنبه 12 مرداد 1400
شناسه مطلب: 12360
زمان انتشار: 5 تير 1400
عمر انسان بی پایان است

جامعه پزشکی؛ جلسه 39؛ 1400/03/28

عمر انسان بی پایان است

انسان، موجودی جاودانه است و ذاتش این گونه آفریده شده است که از روح خداست و پایانی ندارد. هیچ انسانی انتها و مرگی ندارد. فقط مراحل حیاتش متفاوت است.

روح انسان محصور در زمان و مکان نیست. خداوند انسان را به گونه‌ای آفریده که از او محدودیت برداشته شود. این ظرف روح انسان است که نامحدود است. از این رو، قادر به جذب نامحدود خواهد بود که اله و معشوقش نامحدود است. آموزه‌های انبیا این‌طور بوده که مخاطبان و پیروانشان را فراتر از زمان و مکان تربیت کنند تا بتوانند هم گذشته زمان را درک کنند و در آنجا حضور داشته باشند، و هم در تمام رویدادهای آینده حضور داشته باشند و آنها را درک کنند.

مسئله‌ای که در قرآن کریم به عنوان یک اصل تربیت دینی توسط همه انبیا به آن سفارش شده است، این بوده که پیرو من نباید از نظر عمل، نیت، اندیشه و اعتقاد محدود باشد. چون وقتی محدود باشد، محدود می‌میرد و نمی‌تواند از فضای نامحدود آخرت و ابدیت لذت ببرد.

مهم‌ترین آیات قرآن کریم، به این مسئله توجه دارد که تربیت هر مؤمنی باید تربیت نامحدود باشد. مؤمن نمی‌تواند صرفاً با عمل خود، ابدیتش را پُر کند. این نفس باید چنان قدرتمند باشد تا در نظام برزخی کم نیاورد و بتواند با نشاط و با قدرت و جذب بالا زندگی کند و حسرت و آه نداشته باشد. به همین دلیل، در دنیا شخص باید به گونه‌ای تربیت شود که نامحدود را جذب کند. یعنی آنقدر انرژی جذب کند که وقتی وارد فضای لایتناهی برزخی می‌شود، اعمالش تمام برزخ و قیامت را پوشش بدهد و در حیات ابدی راحت زندگی کند.

صالحین زمین را به ارث می برند

قرآن بر مسئله آینده نگری تأکید فراوان دارد. مثلاً می‌فرماید: «وَلَقَدْ كَتَبْنَا فِی الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّكْرِ أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُهَا عِبَادِیَ الصَّالِحُونَ* إِنَّ فِی هَذَا لَبَلَاغًا لِقَوْمٍ عَابِدِینَ[1]= و ما بعد از تورات در زبور نوشتیم که البته بندگان نیکوکار من ملک زمین را وارث و متصرف خواهند شد* بی‌شک در این قرآن برای اهل عبادت مایه وصول به مقصد حق نهفته است».

عابدین و اهل دین باید این را بفهمند که زمین از آنِ بندگان خداست. یعنی هر کسی در هر زمانی باید برای حاکمیت صالحین در زمین فعالیت داشته باشد. دین یعنی آینده‌نگری و عمل بر طبق آن. دین، دینداری و فهم دین یعنی ساخت آینده. اگر کسی حضور در آینده جزء برنامه‌های زندگیش نباشد، اصلاً دین را نفهمیده است. دین یعنی فهم آینده، فهم زمان و حضور فعال در تحقق آینده که همان وراثت زمین به صالحان است.

آینده یعنی ساخت زمینی که در آن انسان‌ها بتوانند علاوه بر سعادت دنیا، سعادت آخرت هم کسب کنند. پیامبر اسلام هم مهم‌ترین رسالت خویش را تربیت جاودانگی انسان‌ها قرار داده است تا بتوانند همه ابدیت را طی کنند.

با نیت شریک در خوبی های گذشته و آینده باشید

نیت غیر از عمل و آرزوست. نیت یعنی یک قدرت روحی که اگر به شخص داده شود، او وارد انجام کارهای بزرگ می‌شود. نیت یعنی روحی که می‌خواهد آینده را بسازد و تعلق به گذشته نیز دارد. عشق‌ورزی و وفاداری به گذشته و آینده داشته باشد و آینده را در زندگی‌اش بنا بگذارد. این آدم وقتی از دنیا می‌رود، ادامه‌دار است و دارای باقیات صالحات است و استمرار شخصیتی دارد.

قرآن در خصوص نیت و داشتن چشم انداز وسیع برای آینده می فرماید: «هُوَ الَّذِی أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَى وَدِینِ الْحَقِّ لِیُظْهِرَهُ عَلَى الدِّینِ كُلِّهِ وَ لَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ[2]= اوست خدایی که رسول خود را به هدایت و دین حق فرستاد تا آن را بر همه ادیان عالم تسلط و برتری دهد، هر چند مشرکان ناراضی و مخالف باشند». یا در آیه دیگری می فرماید: «وَعَدَ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنْكُمْ وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَیَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِی الْأَرْضِ[3]= خدا به کسانی از شما بندگان که ایمان آورند و نیکوکار گردند وعده فرمود که در زمین خلافتشان دهد». این آیات مربوط به آینده نگری است. اگر حضور در آینده نداشته باشید، می‌گَندید. حالا چگونه باید حضور پیدا کرد؟ چگونه در همة گذشته و آینده می توان حضور داشت؟ با نیت.

«انتظار فرج» امید به آینده را ایجاد خواهد کرد

پیامبر اسلام در فرمایشات شان سه قاعده و فرمول به ما می‌دهند: «افضل العباده»، «افضل الاعمال» و «افضل الجهاد». به این معنا که کدام عبادت از همه بالاتر است؟ کدام عمل از همه بالاتر است؟، کدام جهاد از همه بالاتر است؟ پاسخ «انتظار الفرج» است.

با انتظار الفرج می توان در آینده حضور داشت. انتظار هم یعنی مهیا کردن. یعنی آرزو نیست، عمل است. انتظار فعالیتی است برای آنچه که منتظرش هستی تا تحقق پیدا کند.

حالا این آینده‌ای که قرار است بیاید، به چه شکل است؟ دفعتا که نمی‌آید. بلکه باید این آینده را آماده کرد. انتظار فرج باید ساخته شود. در این آینده چه اتفاقی می‌افتد؟ خداوند در قرآن کریم 7 آیه را اختصاص داده به مردانی که قرار است در آینده دور بیایند: «فَسَوْفَ یَأْتِی اللَّهُ بِقَوْمٍ[4]=و به زودی مردان خدا می‌آیند» این قوم زمین را روشن می‌کنند.

شیعه و سنی این حدیث را نقل کرده اند که 7 آیه درباره ی ایرانیان و انقلاب اسلامی است. ده ها روایت، وقوعِ انقلاب اسلامی را بشارت داده‌اند.

جامعه پزشکی با نیت درست، می تواند نقش مهمی در تمدن سازی و ظهور داشته باشد

ما باید در تحقق چنین آینده ای و چنین تمدن‌سازی نقش داشته باشیم و چنین آینده ای را بسازیم. جامعه پزشکی می‌تواند خیلی قدرتمند کار کند و نقش مهمی در این زمینه داشته باشد. کوچکترین کار درمانی، در بخش جسم است، ولی بردش می‌تواند فوق عقلانی باشد. بنابراین، جامعه پزشکی باید بتواند از توان خودش در فضای ملی و بین‌المللی برای تمدن‌سازی استفاده کند. یک پزشک برای تمدن‌سازی و مقدمه‌سازی ظهور اول باید به نیت برسد. چون فرمودند: «إِنّ اللهَ یَحشُرُ الناسَ عَلی نِیّاتِهم یَومَ القِیامَةَ[5]= خداوند در روز قیامت مردم را مطابق نیّت هایشان محشور مى‌كند». یک پزشک باید به گونه‌ای به نیت برسد که حتی اگر از دنیا رفت، خدا او را براساس نیت بزرگش بپذیرد. چون اگر نیت کرده بود که اگر هزار سال هم در دنیا عمر ‌کند، زمینه‌ساز و مقدمه‌ساز و تمدن‌ساز خواهد بود. پس یک پزشک باید بتواند از نظام پزشکی‌اش در مقدمه‌سازی ظهور استفاده کند و تمدن‌ساز باشد. گاهی خودت هستی، به تنهایی نمی‌توانی کاری بکنی. گاهی در یک جامعه قرار داری. در کنار دیگران قرار گرفتن، کار ضریب می‌خورد. یعنی دیگران به کار تو ضریب می‌دهند و تو یک دفعه قوایت بی‌نهایت می‌شود. پس نیت مهم است و عمل در مسیر همان نیت.

ما کدام عمل را انتخاب کنیم که در آن مرحله آثار بین المللی داشته باشد؟ آثار برزخی و فرا قیامتی داشته باشد؟ چه کار باید کرد؟ چگونه عمل کنیم تا ماندگاری وجودی داشته باشد؟ چگونه نقش داشته باشیم؟ این‌ها سوالات مهمی هستند. پس باید با نیت به سمت تمدن‌سازی رفت.

پزشکان شخصیت‌های مهربانی هستند که علاوه بر صفت رحمانیت، از صفت رحیمیت هم برخوردار هستند. باید کارهایتان را در فاز ملی و بین المللی ببرید و برای آن جایگاه، طراحی کنید. حتما شما عزیزان در کارگاه یک روز شرکت کنید و برای این فعالیت حضور داشته باشید تا در جریان تمدن‌سازی کلان حضور داشته باشید. جامعه پزشکی این ظرفیت را دارد که هر کس وارد آن می‌شود، او را تبدیل به یک امت کند.

یکی از کارهای خوب ما در این سال‌ها تهیه قوی‌ترین متون است. برای کار تمدن‌سازی باید شیوه‌مان ریاضی و تخصصی باشد. یعنی خدا و معصوم این شیوه را امضاء کنند. چون روح بسیار حساس‌تر از بدن است. برای انجام کار مهدوی با نفس سر وکار داریم. بنابراین، حتما برای انجام کار فرهنگی، اول باید نفس را بشناسانیم. اگر معرفت نفس نباشد، شما متخصص هم باشید، باز وقت ندارید روزی 50 آیه قرآن بخوانید. حوصله امام زمان (علیه السلام) و اهل بیت و اهل غیب را ندارید. بلد نیستید با آن‌ها زندگی کنید. اگر معرفت نفس نباشد، شما غرق در نعمت خدا هم باشید، باز غصه دارید. غصه‌هایی که هم دنیا و هم آخرت را خراب می‌کند.

موسسه منتظران منجی (علیه‌السلام) کامل‌ترین مجموعه‌ای است که در دنیا محتوای انسان‌شناسی تولید می‌کند. محصولاتش معرفت نفسی است. باید مصلح به آن شد و فرمول‌هایش را یاد گرفت.

برای انجام فعالیت های فرهنگی، چند مرحله وجود دارد:

اول باید باید کار کلان کرد. یعنی هر کدام از شما باید نفس تان را توسعه وجودی بدهید. یعنی باقیات صالحات داشته باشید. یعنی هر کدام از شما چند صد نفر از پزشکان، پرستاران و... را شکار کنید تا عضو کانال ما بشوند. وارد کانال که شدند، مرام‌نامه را بخوانند و با اصول جامعه پزشکی آشنا شوند. کلیپ های اجرای برنامه را گوش بدهند. باید با برنامه جلو بروند تا در کار فرهنگی تخصص پیدا کنند. سپس صوت‌های جامعه پزشکی را گوش بدهند و با عضویت در گروه ها، مباحثه را پیش ببرند.

فعالیت‌های بین المللی را در کارگاه توضیح خواهم داد. در کارگاه می خواهیم بحث های عملیاتی بگوییم. بحث مطب ها، دانشگاه ها، بیمارستان‌ها و ارتباطات مردمی و همچنین فعالیت‌های ملی و بین المللی. در این بخش‌ها صحبت خواهیم کرد و شما باید این بخش‌ها را فعال کنید. اگر می‌خواهید نقش بزرگی در جایگاهی که بیان شد داشته باشید و به نیتهایی که در حقیقت عمل است برسید، باید با همه‌ی ابعاد آشنائی داشته باشید و کار کنید.

نیت

پی نوشت:

[1]. سوره انبیاء، آیه 105-106.

[2]. سوره توبه، آیه 33.

[3]. سوره نور، آیه 55.

[4]. سوره مائده، آیه 54.

[5]. محمدی ری شهری، میزان الحکمه، ج4، ص3410.

قا/167

کلیدواژه ها:

نظری داده نشده

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed