www.montazer.ir
سه شنبه 11 آذر 1399
شناسه مطلب: 12056
زمان انتشار: 14 آبان 1399
شماره 4 از مجموعه «چه کسانی علیه سخنان تلویزیونی استاد شجاعی موضع گرفتند؟»

شماره 4 از مجموعه «چه کسانی علیه سخنان تلویزیونی استاد شجاعی موضع گرفتند؟»

یکی دیگر از کسانی که علیه سخنان تلویزیونی اخیر استاد شجاعی که در حمایت از پیروزی انقلاب اسلامی و اتصال آن به ظهور امام زمان عج بیان شده بود، موضع گیری کرد، حجت الاسلام محمد رضا زائری بود. برای آشنا شدن مخاطبان گرامی با شخصیت آقای زائری، به بخشی از مواضع وی اشاره می کنیم:

۱- زائری به تازگی تفکر لیبرالیستی خود را آشکارا بیان کرد

آخرین دسته گلی که زائری اخیرا به آب داد، این بود که تفکر لیبرالیستی خود را آشکارا اعلام نموده و به حوزه های علمیه توصیه کرد که برای ترمیم ضعف های ارتباط حوزه و مردم، «لیبرال دموکراسی» را بومی سازی کند.

داود مدرسیان در نقد این تفکر متضاد با ارزشهای اسلامی نوشت: زائری در حالی این توصیه را به حوزه های علمیه می کند که وضعیت فعلی کشور، حاصل فکر و عمل روحانیونی بوده که چند دهه در حوزه، زیست سکولار داشته و در فکر و عمل، لیبرال بوده اند و ریشه مشکلات فعلی ما هم همین لیبرالیسم است.

زائری نوشته بود: ساختارهای بنیادین ارتباط روحانیت و مردم دچار شکست اساسی شده. اگر حوزه نتواند قرائت سنتی از اسلام را بازخوانی کند و نسخه ای بومی و درست از لیبرال دموکراسی (که معقول و شدنی است و هیچ منافاتی هم با اصول و مبانی ندارد) بسازد، کارکردهای خود را در سال های پیش رو به کلی از دست خواهد داد.

۲- تخمین نادرست زائری از مردم

محسن مهدیان تحلیلگر سیاسی نوشت: نخ تسبیح اشکالات زائری و افراد شبیه به او مثل مدیرمسوول اصلاح طلب روزنامه جمهوری اسلامی در این است که میگوید: «جمهوری اسلامی نباید به اقلیتی که راهپیمائی اربعین و 9دی می روند، دل خوش کند و نباید از بدنه خاکستری غفلت کند.» بعد هم تعریضی زدند که شاه نیز همین اشتباه را کرد.

مهدیان می گوید: زائری می خواهد نماینده اکثریتی موهوم باشد. بزرگترین اشتباه این است که مردم مومن را در اقلیت بدانیم و تصور کنیم اکثریت این جامعه غیر ایمانی اند. مردم ما همه اهل راهپیمائی اربعین هستند. فوج فوج حرکت می کنند و اگر به عراق هم نرسند، در شهرشان راهپیمائی جاماندگان راه می اندازند و اینجا هم نرسند، در دل و جان حسرت و غبطه می خورند. راهپیمایی ۹دی نیز، قیام مردم بر علیه توهین به سیدالشهدا بود. همه سلایق با هر رایی به خیابان آمدند. این مردم امام حسینی اند، حتی اگر شبهه تقلب داشته باشند.

۳- زائری: این ظلم به زن است که بگوییم تو فقط حجاب داشته باش، اما به دزدی مردان کاری نداشته باشیم

زائری در مورد حجاب، همان موضعی را دارد که خیلی از زنان بی حجاب، دارند. خیلی از زنان بی حجاب، هنگامی که مورد امر بمعروف قرار می گیرند، می گویند: به جای تاکید بر حجاب، بروید دزدی ها را درست کنید. زائری به صراحت می گوید: الزام زنان به حجاب، و توقع این که فقط زن حجاب را رعایت کند، ظلم به زن است. ما به مرد کاری نداریم و فقط زورمان به زن می‌رسد. وی تاکید کرد: اگر اینقدر روی تک تک الفاظ جمهوری اسلامی ایران سخت بگیریم، آیا نمره جمهوری اسلامی ایران در راستگویی، در نظم، در وجدان کاری، در وفای به عهد، در صداقت، نمره بدتری است یا نمره حجاب؟

۴- زیر سوال بردن نظرات استاد شجاعی توسط زائری، در حالی است که وی هزاران انحراف از شخصیت های اصلاح طلب از جمله (همان چیزی که وی می گوید تا وقتی که دزدی ها برطرف نشود،‌ حرف زدن از حجاب در اولویت نیست) را می بیند، اما دریغ از نقدی که دست کم بتوان گفت وی بی طرفانه نقد می کند.

۵-  مخالفت زائری با قانونی بودن حجاب

زائری می گوید: من قویاً معتقدم سیاست حجاب اجباری، اشتباه بود. محسن مهدیان در این رابطه می نویسد: آقای زائری با همان تخمین غلطی که در خصوص راهپیمایی اربعین از مردم دارد، درباره حجاب نیز، به مواضع شاذ می افتند و به جای این که از ایمان مردمِ حتی بدحجاب و خطاکار دفاع کند، از بی حجابی دفاع می کند. در حالی که بدحجابی نیز نشانه رنگ خاکستری نیست و اگر چنین بود  به غیر از معصوم، همه خاکستری بودند. چون همه ما یا گرفتار گناه فردی می شویم و یا گناه اجتماعی مثل بدحجابی و تنها ظاهرگراها هستند که مردم را با یک خطا بی ایمان تلقی می کنند.

بعد از آن که مهدی نصیری مدیر مسوول پیشین روزنامه کیهان در یک برنامه تلویزیونی نظرات خود را که شبیه زائری بود بیان کرد، زائری با شادمانی زیاد، نوشت: نصیری غوغا کرد. وی سپس نظرات مبسوط مهدی نصیری در مورد آزاد گذاشتن زنان در حجاب را در آخرین شماره مجله ی خود منتشر کرد.

۶- تیرهای سیاه‌نمایی در چلّه کمان زائری

مشرق نیوز در 13/3/99 نوشت: حجت‌الاسلام محمدرضا زائری به تازگی با انتشار یک ویدئو که حاکی از رفتار خشن یک مرد با دخترش بود، مدعی شد که این رفتار در ایران ما اتفاق افتاده است و حال روانی جامعه ما دارد روز به روز بدتر می‌شود!

زائری اما با مشخص شدن غلط بودگی اطلاعات این ویدئو و اینکه اساسا اتفاقات این فیلم در ایران رخ نداده است، نه تنها عذرخواهی نکرد، بلکه در یک توییت نوشت: «با تردید در محل ضبط یک ویدئو- که قید کرده ام از جزییاتش مطلع نیستم - یک حقیقت تلخ تغییر نمی‌یابد. حال روانی جامعه ما دارد روز به روز بدتر می شود!  و یک حقیقت تلخ تر، کسی هم از بزرگان و مسؤولان عین خیالش نیست! هست؟»

*این ادعای آقای زائری در حالی است که اولا بهتر بود او اقدام به عذرخواهی می‌کرد، و ثانیا بدیهیست که حال روانی جامعه بصورت مستقیم، متأثر از گفته‌های مراجع اجتماعی و نخبگان است. مراجع و نخبگانی که اگر دست به یک تصویرسازی سیاه از جامعه بزنند، مردم حتی در صورت زندگی در بهشت هم به احساس زیست جهنمی می‌رسند. ضمن اینکه باید تأکید کرد که زائری هیچ سند و دلیلی هم مبنی بر بد بودن حال جامعه ندارد و بلکه رخدادهایی مثل افزایش مسافرت‌ها، رکوردشکنی فروش فیلم‌های سینمایی و کنسرت‌ها، رونق مراکز تفریحی (دستکم تا پیش از شیوع کرونا)،  گسترش فعالیت‌های ورزشی و حضور میلیونی مردم در تشییع سردار سلیمانی و...؛ خلاف ادعای زائری را اثبات می‌کند.

گفتنی است، مهدی قاسم‌زاده، از تحلیلگران سیاسی در همین باره با تأکید بر لزوم عذرخواهی زائری، در توییتر نوشت: حقیقت تلخ، وجود نخبگانی در جامعه‌ی ماست که با استناد به اخبار دروغ و سیاه، تراوشات ذهنی‌شان را تئوریزه می‌کنند.

۷- زائری مساله حجاب را در اولویت سیزدهم مسایل مردم می داند

هنگامی که مشرق نیوز در تاریخ 24/12/93 از او می پرسد: می خواهید بگویید حجاب اولویت ما نباشد؟ وی می گوید: من با شاید نمی گویم، بلکه با قاطعیت می گویم که اولویت ما باید توجه به ربا و رشوه ای باشد که دامن جامعه و زندگی مردم را گرفته است.

زائری کتابی دارد به نام «حجاب بی حجاب». وی می نویسد: در یک نظرسنجی از مردم، در ۱۶ موضوع مورد پرسش، موضوع  بدحجابی اولویت سیزدهم جامعه اعلام شد. معنی آن این است که اگر امام جمعه ما تنها وقتی سپس راجع به موضوع حجاب صحبت کند که پیش از آن راجع به ۱۲ مسأله قبلی مردم سخن گفته باشد. در غیر این صورت مردم با او همدلی نخواهند کرد.

جناب زائری غافل از این است که امور دینی را نباید به رای و نظر سنجی مردم قرار داد و بر آن اساس اقدام نمود. با طرز فکر وی،‌ اگر کسی یک نظر سنجی کند و اکثر زنان کشور مخالف حجاب باشند، ما هم باید به وظایف دینی خود در خصوص حجاب، بر همان اساس عمل کنیم. مثلا دیگر کسی نباید از ارزشهای حجاب سخن بگوید و آن را ترویج کند. چون یک اکثریتی مخالف حجاب هستند.

بعد از آن که زائری در جلسه ای در خصوص لزوم اجباری نبودن حجاب سخن گفت، یکی از خانمهای حاضر در جلسه که از سخنان وی به شدت ناراحت بود گفت: «سخنان شما باعث می شود که عرصه بر بانوان محجبه تنگ تر شود».

پس از سخنان آقای زائری در نشست حجاب، آقایان «ترسلی»، «رمضان نرگسی»، «بیاتی»، «نجمی» و «حسینی عارف» از چهره های فرهنگی، رسانه ای و فعالان عرصه عفاف و حجاب، نظرات مخالف و موافق خود را ابراز نمودند.

یکی از نقدها در خصوص سخنان زائری در تریبون های عمومی این بود که جای نظریه بردازی های این جنینی در مورد مسایلی مثل حجاب، در تریبون های عمومی نیست؛ بلکه این گونه مسایل باید محافل علمی و با حضور عالمانی مطرح شود تا جواب او را بطور منطقی بدهند. این گونه اظهار نظر کردن در خصوص مسایل دینی، آن هم بدون این که توجه کنیم که آیا مراجع عالی قدر دینی، به ویژه رهبر معظم انقلاب این سخنان را قبول دارند یا نه، حکایت از نوعی روشنفکر نمایی دارد.

ناشناس (کاربر مهمان)

آیا حجاب از دیدگاه خدا ،از دیدگاه قرآن و اهل بیت علیهم السلام اجباری است یا اختیاری ؟ و آیا مردم این را می دانند یا نه؟ ای کاش بیشتر کار علمی و همایشی و اطلاع رسانی ای می شد اگرچه که کار شده اما به نسبت آماج تهاجمات ضدحجابی که رسانه های ضدایرانی و ضداسلامی روی ذهن مردم انجام می دهند شاید یک هزارمش هم نباشد. چه در آموزش و پرورش چه در وزارت ارشاد چه در کارهای رسانه ای و تبلیغی کارهایی در جهت اقناع مردم

نظری داده نشده

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed