www.montazer.ir
دوشنبه 8 آذر 1400
شناسه مطلب: 5968
زمان انتشار: 25 آبان 1400
شفاعت خواهی بهشتی ها و جهنمی ها از حضرت معصومه (س)

استاد محمد شجاعی

شفاعت خواهی بهشتی ها و جهنمی ها از حضرت معصومه (س)

دو نوع شفاعت خواهی وجود دارد: شفاعت خواهی یک فرد جهنمی برای خروج از جهنم، و شفاعت خواهی یک بهشتی برای درک درجات بالاتر بهشتی.

بنابراین، وقتی که یک آدم بهشتی از حضرت شفاعت خواهی می کند، درحقیقت دوست دارد، به درجات بالاتر بهشت برسد و با اهل بیت (علیهم السلام) همجوار شود.

شرح زیارت حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها

پرثمر بودن زیارت حضرت معصومه (س) بسته به معرفتی که به ایشان داریم

سلام خاص به حضرت معصومه (س)

شرط حضور در حرم حضرت معصومه (س) زیارت با معرفت است

حضرت معصومه (س) مصداق یوم الله

در فرازی از زیارت حضرت معصومه (سلام الله علیها) می خوانیم: «یا فاطمة اشفعی لی فی الجنه= یا فاطمه شفاعت کن مرا در بهشت».

اینجا حضرت معصومه (سلام الله علیها) را به اسم صدا می کنیم. چقدر خوب است که این درجه از صمیمیت و مهربانی بین ما برقرار باشد و با اسم صدا کنیم که یا فاطمه شفاعت کن مرا در بهشت.این مال افراد بهشتی است.

 این جور شفاعت خواهی یک لطافتی دارد. چون شما در اول زیارت به خانم گفتید: «عرف الله بینا و بینکم فی الجنه = خدا من و شما را در بهشت به همدیگر معرفی کند». پس اگر کسی بخواهد در بهشت به حضرت معصومه (سلام الله علیها) معرفی شود، باید دراین جا خودش را به حضرت معصومه (سلام الله علیها) برساند، باید اینجا دستمان به حضرت معصومه (سلام الله علیها) برسد، لحظه ی روبرو شدن ما با این بانوی بزرگوار، خیلی لحظه باشکوهی است.

«عرف الله بیننا و بینکم فی الجنه» یعنی خدا بین ما و شما آشنایی ایجاد کند. اول باید این شناخت و معرفت حاصل شود تا در فراز بعدی بتوانی بگویی: در بهشت مرا شفاعت کن. یک وقت شخصی جهنمی است و می گوید: «مرا شفاعت کن تا به جهنم نروم. یعنی مرا از جهنم نجات بده». یک موقع شخص بهشتی است و می گوید: «مرا در بهشت شفاعت کن». ما در بهشت هم باید به مدارج بالا برویم و نیاز به شفاعت داریم، یک کسی باید دست ما را بگیرد و از یک مقام به مقام دیگر ببرد.

ما از حضرت درخواست شفاعت می کنیم و می گوییم: «فان لک عندالله شأن من شأن=تو نزد خدا شان و جایگاه بلندی داری» ازتو درخواست شفاعت می کنیم، چون تو پیش خدا یک شأنی از احترام و عظمت و مقبولیت داری. این شأن بالای تو آنقدر است که امام موسی کاظم (علیه السلام) فرمود: «اگر دخترم فاطمه همه اهل محشر را شفاعت کند، خدا از او می پذیرد».

آنها مفتی به این مقام نرسیده اند و عزیز کرده ی بیجا هم نیستند، بلکه آنها سخت ترین امتحانات را پس داده اند. تلاش هایی کرده اندتا قدرت شفاعت پیدا کرده اند.

یعنی از قِبَلِ وجود این خانم میلیونها نفر انسان نجات پیدا می کنند. اگر به زندگی شان نگاه کنیم، آیا در زندگی ایشان چنین اتفاقی افتاده یا نه؟ ما الان میلیونها عالم داریم که از قِبل خانم به این درجات علمی رسیده اند. ما انقلاب اسلامی را داریم. دهها میلیون انسان شیعه شده اند و دارند می شوند. این آثار وجودی حضرت معصومه (سلام الله علیها) است که هنوز هم ما داریم استفاده می کنیم و هنوز هم خانم حضرت معصومه (سلام الله علیها) به تک تک ما فکر می کند؛ با تک تک ما رابطه دارد؛ برای تک تک ما رزق آماده می کند. رزق های ما دست خانم خیلی زیاد است، چون رابطه ما با ایشان صمیمی است برای ما رزق های زیادی آماده می کنند. اما مشکل ما این است که نمی رویم بگیریم.

یعنی در ذهن من و فکر من و آرزوهای من و ارزشی که برای خودم قائلم، این مسئله جا نیفتاده که تا نمرده ام باید با حضرت معصومه (سلام الله علیها) دوست شوم؛ صمیمی شوم؛ اهل شفاعتش شوم.برعکس، در ذهن من این است که بروم با آدم های کوچک رفیق شوم. محرومیت از این بزرگان را تنهایی و بدبختی نمی دانم، چون هنوز وارد برزخ نشده ام که ببینم چه خبر است و این بزرگان در آنجا چه پادشاهی دارند. قیمت یک آدم با هوس ها و انتخاب هایش معلوم می شود.

تا ما باور نکنیم از خانواده اهل بیتیم و تا ما این ها را به عنوان دوستان حقیقی دنیایی مان ثبت نکرده باشیم در دل مان، زندگی ما یک زندگی مسخره است. تادر دنیا با آنها جفت نشویم، به جایی نمی رسیم. چون «شفاعت» یعنی «جفت شدن». پس وقتی می گوییم:«اشفعی لی فی الجنه». یعنی خانم بیاید و دست تو را بگیرد و ببرد.

این لطف آنان مثل کار یک مربی و معلم است که خودش را در سطح دانش آموز پایین می آورد و با حد پایینِ فهم شاگرد پیوند می خورد و دست شاگرد را می گیرد و با خودش به مقام بالاتر می برد. شفاعت این گونه شکل می گیرد. یعنی باید با مربی و استاد بروی تا به تو درس رشد و پرواز بدهد.یعنی باید دل بدهی و همراهش بروی.

شفاعت یعنی سبک زندگی ات را عاشقانه شبیه آنها کنی. نمی شود بگویی، حضرت زهرا (سلام الله علیها) و حضرت معصومه (سلام الله علیها)  راو سبک زندگی شان را دوست ندارم، و بعد بخواهی با آنها محشور شوی.

پس داستان شفاعت از دنیا شروع می شود. شما وقتی می خواهید به علم یک استاد نائل شوید، خودتان را در معرض شفاعت او قرار می دهید. شفاعت یعنی تو برو و نزدیک شو، خوب گوش کن و یاد بگیر و عمل کن، تا شبیه استادت شوی. اهل بیت (علیهم السلام) مربیان ما هستند. ما باید خوب گوش کنیم.

وقتی خدمت خانم می روید، اول با انبیا آشنایت می کند. انبیاء، صدیقین، صالحین و شهدا.اینها در زیارتنامه ایشان است. می گوید، اول با انبیا حرف بزن. تو زیارت حضرت معصومه (سلام الله علیها) رفتی، ولی باید از انبیا شروع کنی. زیارت حضرت، یک سلوک واقعی و یک سیر دقیق ریاضی است. فهمیدن و رسیدن به این سلوک، احتیاج به وقت گذاری و تمرکز و فکر کردن و تمرین دارد.

این طور می شود که زیارت هرکس با دیگری فرق می کند.

نظری داده نشده

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed