www.montazer.ir
پنجشنبه 7 بهمن 1400
شناسه مطلب: 4667
زمان انتشار: 6 تير 1395
شب های احیاء

شب های احیاء

خلوت های شبانه و نجواهای دلبرانه، آنقدر در سازندگی و تقویت بخش فوق عقلانی انسان مؤثر است که چه بسا ره صد ساله را می توان یک شبه پیمود. همین است که در آیات و روایات مختلف به این امر مهم بسیار تأکید و سفارش شده است. چه بسیار بزرگ مردانی که قوت صبح و شامشان یاد محبوب است و نام دوست. جز دوست نمی گویند و جز او نمی خواهند.

"اشتغال به یاد خداوند متعال در ابتدای امر با تلقین امکانپذیر است . در ادامه مسیر، بی آنکه بخواهید، متوجه خواهید شد که زبانتان جز به ذکر یار نمی چرخد"

در فرهنگ اسلامی ایرانی، احیاء یعنی زنده کردن و زنده نگه داشتن. بیدار بودن و پاسی از شب را به دعا ومناجات گذراندن است. زنده نگه داشتن شب منوط به این است که انسان خودش در آن شب زنده باشد و حیات معنوی داشته باشد.حیات معنوی انسان نیز در گرو یاد خداست.

خلوت های شبانه و نجواهای دلبرانه، آنقدر در سازندگی و تقویت بخش فوق عقلانی انسان مؤثر است که چه بسا ره صد ساله را می توان یک شبه پیمود. همین است که در آیات و روایات مختلف به این امر مهم بسیار تأکید و سفارش شده است. چه بسیار بزرگ مردانی که قوت صبح و شامشان یاد محبوب است و نام دوست. جز دوست نمی گویند و جز او نمی خواهند. آنان که مس وجودشان در عشق معشوق ازلی گداخته و سر به بیابان حیرت نهاده اند. سوخته اند و  با سر انگشت اشارت نوشته اند که جز محبوب باقی همه هیچ است و فانی.

به راستی راز و رمز این دل سپردنها و دلدادگی ها چیست؟ راه و رسم این همه شیدایی و عاشقی کدام است؟ از چیست که هر چه نزدیکترند، والاترند و شیدا؟ ماجرای محرمیّت من و خدا چه ماجرایی است؟ آن سوی قصه چیست؟ و...

پاسخ این سوال و پرسشهایی از این دست را می توانید با استماع سی دی "مباحث معنوی" که حاصل بیانات "استاد محمّد شجاعی" در جلسات احیاء ماهانه مؤسسه منتظران منجی(عج) می باشد را دریافت نمائید. سال‌هاست که سنت احیاء، آخرین شب جمعه هر ماه شمسی در مؤسسه منتظران منجی «علیه‌السلام» جریان دارد. مباحث مطرح شده در این شب‌ها صرفاً مباحث معنوی و مهارت‌های معنوی - عبادی می‌باشند. جریان احیا در این شب‌ها علاوه بر محتوای معنوی خاص و مناسب، بیشتر مشتمل بر مباحث فکری و معنوی است در اجرای این مراسم بیشتر این توصیه امام جواد «علیه السلام» مورد توجه قرار گرفته است که: «القصد إلی الله تعالی بالقلوب أبلغ من إتعاب الجوارح بالاعمال؛ حرکت به سوی خداوند تعالی با دلها زودتر از به زحمت انداختن بدنها با اعمال،(انسان) را به مقصد می‌رساند».

از منظر استاد شجاعی« ذکر محبوب نه تنها مایه حیات قلب و قوت غالب دل است که خود سپری است محکم در برابر گناهان. مبنای حرکت، قلب است. قلب سلیم قلبی است که به ملاقات خداوند برود.

انسان اگر به این معرفت برسد که ذکر ابتدا از مذکور شروع شده و در صورت اذن او بر زبان ذاکر جاری می شود، هر آینه از شوق جان می دهد. رسیدن به چنین مرحله ای به تدریج و با تمرین و ممارست امکانپذیر است. اشتغال به یاد خداوند متعال در ابتدای امر با تلقین امکانپذیر است . در ادامه مسیر، بی آنکه بخواهید، متوجه خواهید شد که زبانتان جز به ذکر یار نمی چرخد.»

ایشان در ادامه مباحث معنوی به آثار و آداب ذکر و همچنین موانع ذکر پرداخته و نماز را مهمترین سکوی پرواز معرفی می کنند.ایشان معتقدند« در نماز صحیح است که می توان شبیه خدا شد. رحم زمانی نماز و بعد از نماز، رحم فوق العاده مهمی است که روح را با عالم معنا درگیر می کند و ... .»

برای خرید این سی دی از فروشگاه آنلاین مؤسسه منتظران منجی (عج) کلیک کنید. 

برخی از مهمترین عناوین مطرح شده در این لوح فشرده (مباحث معنوی) به قرار زیر است:

  • ذکر و آثار آن
  • رتبه بندی عبادت و آفات آن
  • اولین شرط عبودیت این است که انسان برای خودش تدبیر نداشته باشد.
  • هدف خلقت معرفت الله است.
  • کسی که ظرفیت خوبی را نداشته باشد، همین خوبی باعث سقوطش در جهنم می شود.
  • شناختن رحم های زمانی و مکانی در مسائل عبادی و سیاسی و ... خیلی مهم است.
  • بزرگترین منکر در طول تاریخ، حذف معصوم از مقام رهبری جامعه اسلامی است.
  •  و...

علاقه مندان به تهیه این لوح فشرده می توانند آن را از فروشگاه اصلی مؤسسه، فروشگاه منتظران منجی http://montazerstore.ir به صورت آنلاین، محل برگزاری جلسات، نمایشگاه های عرضه محصولات فرهنگی مؤسسه و سفارش پستی تهیه نمایند.

نظری داده نشده

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed