www.montazer.ir
شنبه 1 آبان 1400
شناسه مطلب: 4696
زمان انتشار: 19 بهمن 1394
سکوت و جدل

سکوت و جدل

سکوت ، انسان را در مقابل بسیاری از گناهان بیمه می کند و او را به فکر و اندیشه که سرچشمه ی حیات معنوی اوست دعوت می کند؛ به همین دلیل افراد ساکت فکور، پرمایه و اهل علم هستند و بر عکس، افراد پرحرف غالباً کم مایه اند و کمتر از خود عمل نشان می دهند.

زبان همچون کلیدی است که هم درب خیر و هم درب شر توسط آن باز می شود؛ آنجا که درب خیر را باز می کند، باید سخن گفت و آنجا که درب شر را باز می کند، باید سکوت اختیار نمود تا از شر و گناه در امان ماند. در واقع زبان همچون شمشیری دو لبه است که هنگام استفاده از آن باید بسیار مراقب بود، چون خطرش هم می تواند مثل نفعش جامعه ای را در برگیرد.

سکوت یکی از صفات پسندیده اخلاقی است که در روایات اسلامی بسیار به آن سفارش شده است. همچنین سکوت و حفظ زبان یکی از راهکارهای درمانی برای بسیاری از بیماری ها وگناهان ناشی از زبان دانسته شده است. انسانى كه وجودش با سكوت انس گرفته و لذت دم بستن را چشیده، شیوه ی خموشى و سكوت را بر می گزیند که این خود نشان پختگى اوست.

سکوت ، انسان را در مقابل بسیاری از گناهان بیمه می کند و او را به فکر و اندیشه که سرچشمه ی حیات معنوی اوست دعوت می کند؛ به همین دلیل افراد ساکت فکور، پرمایه و اهل علم هستند و بر عکس، افراد پرحرف غالباً کم مایه اند و کمتر از خود عمل نشان می دهند. اینجاست که شناخت جایگاه سخن وسکوت (به جا و صحیح) اهمیت پیدا می کند.

بر این اساس" استاد محمد شجاعی" استاد حوزه و دانشگاه، مباحثی را تحت عنوان" سکوت و جدل" تر تیب داده اند که در این مباحث یکی از پیام‌های امام رضا «علیه‌السلام» شرح داده شده است. حضرت در این پیام، دوستان رابه پرهیز از جدل و رعایت سکوت در بسیاری از معاشرت‌ها دعوت می‌فرمایند.

از منظر استاد شجاعی« جدال موجب محرومیت از شفاعت معصومین «علیهم‌السلام» و تلخ‌کننده حیات دنیایی و آخرتی است. در مقابل، سکوت در بسیاری از موارد منشأ بسیاری از خیرات در حیات آدمی و موجب ایمنی از بسیاری ازآفات و تلخی‌ها می‌باشد. مسأله زبان در سیر و سلوک انسان یک جایگاه فوق­العاده ویژه ای دارد. کسانی که میخواهند از ارتباط عمیق روحی و معنوی و وجودی با خانواده آسمانیشان برخوردار باشند، حتماً باید یک زبان تربیت شده داشته باشند. زبان بی­تربیت استعدادهای انسان را تلف میکند. زبان بی­تربیت مثل فرزند بی­تربیت است که آبروی پدر و مادر را با همه کمالاتی که دارند،  می برد. انسان اگر دارای کمالات، تواناییها و استعدادهای زیادی باشد، اما مجهز به الفاظ مناسب در کلام نباشد، چه در دنیا و چه در آخرت ضررهای زیادی خواهد دید و شکست خواهد خورد؛ برعکس افرادی که از تواناییها و استعدادهای کمتری برخوردار هستند اما از واژگان و الفاظ مناسب میتوانند استفاده کنند و در مقوله کلام قدرتمند هستند، اینها به موفقیتهای دنیایی، خیر و برکت دنیایی و آخرتی زیادی دست پیدا می کنند. به عبارتی یکی از علامتهای کم­عقلی یک نفر، پرحرفی و بیجا حرف زدن هست و برعکس از نشانه­های عقلانیت یک نفر، کم­حرفی و بجا سخن گفتن است. هر چقدر عقل قوی­تر میشود، نه تنها زبان که وحشی­ترین بخش وجود انسان است، بلکه سایر قسمتها بیشتر کنترل می شود. سکوت است که میتواند زمینه تفکر را فراهم کند. یک آدم پرحرفی که شهوت کلام دارد، نمیتواند به خوبی فکر کند و ... .»

برای خرید این سی دی از فروشگاه آنلاین مؤسسه منتظران منجی (عج) کلیک کنید. 

برخی از مهمترین عناوین مطرح شده در این لوح فشرده (سکوت و جدل) به قرار زیر است:

*   آفات و خطرات زبان

*   فواید سکوت

*   ارتباط زبان با سلامت بخش ها و ابعاد وجودی انسان

*   زبان سلیم، نشانگر قلب سلیم

*   ضرورت تربیت زبان

*   زبان تربیت شده

*   زبان ترجمان قلب انسان

*   ارتباط کلام با شخصیت انسان

*   و ....

علاقه مندان به تهیه این لوح فشرده می توانند آن را از فروشگاه اصلی مؤسسه، محل برگزاری جلسات، نمایشگاه های عرضه محصولات فرهنگی مؤسسه و سفارش پستی و فروشگاه مؤسسه منتظران منجی (عج) به آدرس http://montazerstore.ir تهیه نمایند.( این محصول به صورت سی دی تصویری نیز ارائه شده است)

نظری داده نشده

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed