www.montazer.ir
امروز: پنجشنبه 14 فروردين 1399 | ساعت : 21:54:45
شناسه مطلب: 4717
زمان انتشار: 4 اسفند 1398
سه سفارش امام زمان (عج) برای گشایش رزق

سه سفارش امام زمان (عج) برای گشایش رزق

دین اسلام تاکید فراوانی به مساله تلاش و کوشش در راه طلب روزی نموده است. از طرفی همه ادیان به رابطه مخلوق با خالق توصیه می کنند. حال این سوال مطرح است که آیا دعا و نیایش بر رزق و روزی اثرگذار هستند یا خیر؟

در پاسخ باید گفت اقتصاد، كار و تولید از مهمترین دستورات آئین اسلام است. اقتصادى كه دین بر آن تاكید دارد كسب درآمد از راه حلال و پرداخت حقوق شرعى آن است و كسى كه كار و تلاش مى كند تا روزى حلال كسب كند و در نتیجه از دیگران بى نیاز باشد، فردى با ارزش و شرافتمند است. پس دعای بدون کار و تلاش در این دین قطعا توصیه نشده است. اما در کنار کوشش برای طلب روزی ادعیه و اذکاری و اعمالی هم توصیه شده اند که موجب برکت در کار و افزایش در روزی خواهند شد.

در آیه ۵۵ سوره اعراف می خوانیم: «ادْعُواْ رَبَّكُمْ تَضَرُّعًا وَخُفْیَةً إِنَّهُ لاَ یُحِبُّ الْمُعْتَدِینَ.» «پروردگارتان را با تضرع و در نهان بخوانید، زیرا او متجاوزان سرکش را دوست ندارد.»
                                                                                             ***
سه نکته:
* بلند دعا نکنید!
پیامبر اكرم صلى الله علیه و آله در سفرى بعضى اصحاب را دیدند كه با فریاد دعا مى ‏كنند، حضرت فرمودند: آرام دعا كنید. قرآن هم به مومنین توصیه می کند که هنگام سخن گفتن با پیامبر اکرم (ص) ادب گفتگو را رعایت کنید و صدایتان را بلندتر از صدای حضرت نبرید. شاید هم علت این توصیه دوری از ریا و تظاهر باشد زیرا دعای بلند شائبه ریا دارد.

** اثر تربیتی دعا و تضرّع
دعا آثار فراوانی بر تربیت نفس انسان هم دارد. تضرّع و ناله در دعا، نشانه‏ توجه انسان به كمبودها و نیازهاى خود و عامل شكستن غرور و خودخواهى است. زیرا آنكه خود را قوى و غنى بداند، در برابر هیچ كس ناله و درخواستى ندارد. لذا امام صادق علیه السلام فرمودند تضرّع در دعا، دستان را به طرف آسمان بلند كردن و دعا نمودن است.

*** سه سفارش امام زمان(عج) برای گشایش رزق
ملا محمد صادقی در نهایت سختی و پریشانی و بدحالی بود. به هیچ وجه برای او گشایش نمی‌شد تا آن که شبی در عالم خواب خدمت حضرت حجت (عج) رسید و عرض حال خود بگفت. حضرت فرمود: به نزد سید محمد سلطان آبادی برو و به دستورالعمل آن عمل کن. دستورالعمل سیدمحمد این بود:
 ۱- بعد از فجر صبح دست بر سینه گذارد و هفتاد مرتبه بگوید "یا فَتّاح"
 ۲- مواظبت کن به خواندن:
«لاحَوْلَ وَلاقُوَّهَ اِلاّ بِاللهِ تَوَکَّلْتُ عَلَی الْحَیِّ الَّذی لایَمُوتُ وَ اَلْحَمْدُللِهِ الَّذی لَمْ یَتَّخِذْ صاحِبَهً وَ لا وَلَداً وَ لَمْ یَکُنْ لَهُ شَریکٌ فِی الْمُلْکِ وَ لَمْ یَکُنْ لَهُ وَلِیٌّ مِنَ الذُّلِّ وَ کَبِّرْهُ تَکْبیراً.»
 ۳- بعد از هر نماز صبح این دعا را بخواند:
«بِسْمِ اللهِ صَلَّی اللهُ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ اُفَوِّضُ اَمْری اِلَی اللهِ اِنَّ اللهَ بَصیرٌ بِالْعِبادِ قَوْقاهُ الله سَیِّآتِ ما مَکَرُوا...» این دعا در کتاب مفاتیح الجنان در بخش تعقیبات نماز آمده و از مضامین ساده و بسیار زیبایی برخوردار است.

کلیدواژه ها: روزی ، رزق ، امام رضا ،

نظری داده نشده

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed