www.montazer.ir
شنبه 1 آبان 1400
شناسه مطلب: 887
زمان انتشار: 25 آبان 1393
راه شناسی

راه شناسی

راه، مسیر رسیدن به هدف مطلوب را نشان می دهد. شناخت راه در هر حرکت و جنبشی در حیات فردی و اجتماعی، مهمترین رکن پس از انتخاب هدف و پیش از شروع حرکت است. انسان به عنوان گل سرسبد جهان هستی و عصاره آفرینش، بنابر نفخه ی نهفته ی الهی در وجود خویش، همواره در مسیر کمال در تکاپوست.

"روحی كه ناقص‌الخلقه به آخرت منتقل شود و ابزار منطبق با شرایط زیستی آخرت را در دنیا تهیه نكند، تا ابد زندگی پر عذابی دارد. اما روحی كه با ابزارهای منطبق با اصول زیستی آخرتی پیوند خورده، تا ابد با شادی و نشاط زندگی می‌كند."

راه، مسیر رسیدن به هدف مطلوب را نشان می دهد. شناخت راه در هر حرکت و جنبشی در حیات فردی و اجتماعی، مهمترین رکن پس از انتخاب هدف و پیش از شروع حرکت است. انسان به عنوان گل سرسبد جهان هستی و عصاره آفرینش، بنابر نفخه ی نهفته ی الهی در وجود خویش، همواره در مسیر کمال در تکاپوست. اما سرکشی نفس و راهزنی شیطان امکان انتخاب نقطه کمال واقعی و انتخاب مسیر مطلوب را با مشکل مواجه می کند و اینجاست که ضرورت شناخت هدف و انتخاب مسیر مناسب و کم خطر برای وصول به کمال مطلوب بیش از پیش خود را می نمایاند.

بیش از صدها نظریه درباره انسان و راه سعادت و خوشبختی او؛ از طرف مکاتب مختلف، عارفان، فیلسوفان، سیاستمداران، هنرمندان و اندیشمندان رشته های مختلف علوم انسانی حتی دانشمندان تجربی مطرح شده است. نظریاتی متفاوت و در پاره ای موارد کاملا متناقض که هر کدام از آن ها بر اضطراب، حیرت، دلشوره، سردرگمی و بلاتکلیفی مخاطبین و پیروان خود می افزاید، بدون آن که پاسخی درخور و قابل اعتنا به هستی شناسی انسان بدهد و او را به سعادت واقعی و کامل رهنمون شود و تکیه گاهی باشد که بتوان به آن دل بست و به ابدیت و یا حداقل آینده ای روشن در دنیا امیدوار شد.

 سی دی "راه شناسی"  استاد محمد شجاعی  طی 54 جلسه سخنرانی با ارائه ی قواعد محکم و متقن عقلی و استدلالی انسان را با اصول اساسی در شناخت راه درست برای حیات دنیوی و اخروی آشنا می کند. دروس راه شناسی همان طور که از نامش برمی آید، سعی در معرفی بهترین و مطمئن ترین راه برای کسب سعادت و آرامش دنیا و ابدیت به مخاطبین خود بر مبنای فطرت پاک انسانی و آیات الهی و روایات معصومین علیهم السلام دارد. این مباحث مخاطب خود را قادر خواهد ساخت تا با شناخت معیارها و قواعد ریاضی و عقلی و نیز هندسه ی فکر، خود بهترین راه را برای زندگی خود بیابد. سلسله مباحث راه شناسی در پی آن است که ایمان تقلیدی افراد را به ایمانی تحقیقی تبدیل کند و به سوالاتی که در مسیر انتخاب بهترین راه است پاسخ دهد.

از دیدگاه استاد شجاعی « نوع زندگی سعادتمندانه یا پرعذاب در برزخ، بستگی به نوع زندگی ما در دنیا دارد. اگر جنین در رحم مادر زندگی موفقی را طی كند، در دنیا تولد سالمی خواهد داشت وگرنه تولدش آغاز عذاب‌های اوست.بسیار بوده‌اند افرادی كه با آرزوهای دنیوی محاسبات زیادی كردند و به آن‌ها نرسیدند. قرآن و معصومین به ما سفارش كرده‌اند غافل نشویم و برای كسب كمال روح تلاش كنیم، زیرا اصل شخصیت ما روح است و نه جسم و مادیات ما. روحی كه ناقص‌الخلقه به آخرت منتقل شود و ابزار منطبق با شرایط زیستی آخرت را در دنیا تهیه نكند، تا ابد زندگی پر عذابی دارد. اما روحی كه با ابزارهای منطبق با اصول زیستی آخرتی پیوند خورده، تا ابد با شادی و نشاط زندگی می‌كند.برای انسان كه گریزی از رفتن به سوی مقصد برزخ ندارد، واجب است كه معرفت لازم را برای نحوه حركت و تهیه امكانات لازم به سوی آن عالم را كسب كند. نتیجه حركت و رشد آگاهانه در رحم مادر، تولد سالم و نتیجه حركت ناآگاهانه، تولد ناقص، بیمار و... است. ناقص‌الخلقه‌ها در رحم مادر، حركت و رشد ناآگاهانه‌ای داشته‌اند كه منطبق با نظام زیستی دنیا نبوده است. بنابراین، اگر آن‌‌چه كه برای زندگی ابدی آخرتی نیاز داریم، در رحم دنیا كسب نكنیم، هنگام مرگ (تولد به برزخ) تولد سالمی نخواهیم داشت و... .»

برای خرید این سی دی از فروشگاه آنلاین مؤسسه منتظران منجی (عج) کلیک کنید. 

برخی از مهمترین عناوین مطرح شده در این لوح فشرده ( راه شناسی) به قرار زیر است:

  • لزوم عصمت امامان (علیهم السلام) در رهبری انسانها
  • علومی كه انسان به تحصیلشان نیاز دارد
  • تفاوت‌های «خود» حیوانی و انسانی
  • شناخت ابعاد وجودی انسان،‌ لازمه خوشبختی
  • رعایت اصول حركت و زندگی دنیا به سوی عالم برزخ
  • انواع تولد در دنیا و آخرت
  • موانع شیطان در طی کردن صراط الهی
  • علل ناتوانی انسان در تهیه عوامل خوشبختی
  • و...

علاقه مندان به تهیه این لوح فشرده می توانند آن را از فروشگاه اصلی مؤسسه، فروشگاه منتظران منجی http://montazerstore.ir به صورت آنلاین، محل برگزاری جلسات، نمایشگاه های عرضه محصولات فرهنگی مؤسسه و سفارش پستی تهیه نمایند.

( این سی دی به همراه سی دی علم و یقین و ضرورت شناخت احکام در یک DVD ارائه شده است. )

 

میانگین (3 رای)

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed