www.montazer.ir
پنجشنبه 7 بهمن 1400
شناسه مطلب: 1404
زمان انتشار: 16 دى 1393
جهاد

جهاد

جهاد چکاد اسلام و کليد بهشت است و در سايه ي جهاد، يکتاپرستي، نماز، روزه و... جاودان مي ماند. در فضيلت جهاد همين بس که خداوند، خود، با مجاهدان وارد تجارت شده و جان و مالشان را مي خرد و در برابر، بهشت جاودان را با درجات بالا به آنان ارزاني مي دارد.

واژه جهاد مفهومی وسیع تر از «قتال» دارد و مصداق آن منحصر در مبارزة نظامی نیست. «قتال» مصداقش تنها مبارزه و رویارویی نظامی است كه فقط با جان تحقق می یابد. اما جهاد هم می تواند با جان و هم با مال و هم با امور دیگر باشد؛ « اَلّذینَ آمَنوُا وَ هَاجَروُا وَ جَاهَدوا فِی سَبیلِ اللهِ بِأَموَالِهِم وَأَنفُسهم»: كسانی كه ایمان آورده اند و هجرت كرده و در راه خدا با مال و جانشان به جهاد پرداخته اند.

"جهاد اوج مهربانی، رحمت و ناشی از روح عشق به انسان هاست."

جهاد نه تنها در اسلام بلکه در تمامی ادیان الهی از جایگاهی والا برخوردار است. جهاد منحصر به دین اسلام نیست، بلکه جهاد و مبارزه با ستمگران و طاغوتیان و دنیاپرستان در رأس برنامه ی همه ی پیامبران بوده است.

جهاد چکاد اسلام و کلید بهشت است و در سایه ی جهاد، یکتاپرستی، نماز، روزه و... جاودان می ماند. در فضیلت جهاد همین بس که خداوند، خود، با مجاهدان وارد تجارت شده و جان و مالشان را می خرد و در برابر، بهشت جاودان را با درجات بالا به آنان ارزانی می دارد.

جهاد در کنار عشق به الله و اهل بیت «علیهم‌السلام»، یکی از ارکان سه گانه انسانیت است که به فرمایش پیامبر «صلی الله علیه وآله و سلم» هرکس درمدت عمرش جهاد نکرده باشد و یا آرزوی جهاد نداشته باشد، به طریقی از نفاق می‌میرد.

بنا بر اهمیت مبحث فوق "استاد محمد شجاعی" استاد حوزه و دانشگاه به ارائه سلسله مباحثی تحت عنوان "جهاد" پرداخته است . دراین مباحث به جایگاه جهاد در معارف اسلامی و سیر انسان بسوی هدف خلقت اشاره شده‌ است.

از دیدگاه استاد محمد شجاعی « کسی که روح جهاد ندارد، به تعبیر قرآن از حقیقت انسانی انحراف پیدا کرده و دچار فسق شده است و این امر موجب شده است که امام زمان (عج) هزار و یکصد و هفتاد و شش سال در اضطراب و ترس زندگی کند، چون شیعه بی رغبت به فضایل است. کسی که در فراق اردوگاه امام زمان (علیه السلام) می سوزد،‌ با یک بینش جهانی و بصیرت عمیق مراقب خود است، بنابراین در درجه اول خودسازی می کند و بعد به فعالیت اجتماعی، فرهنگی و سیاسی برای رسیدن به جامعه ی الهی و دولت می پردازد. اگر روح جهاد در جامعه ای حاکم شود، فساد و پلیدی رواج پیدا نمی کند و طاغوتها نیز نمی توانند بر آن جامعه، حاکمیت پیدا کنند، در این میان حضرت  سیدا الشهداء(ع) الگوی کامل برای عمل به وظیفه جهادی است.

انسان برای اینکه به مقام محمود و مقام معیت با پیامبر و اهل بیت (علیهم السلام) برسد، باید چند مسیر را طی کند: اول باید خودش را بشناسد و به بلندای ابدیت عاشق خودش شود، دوم بداند که این انسانیت یک مربی ویژه دارد که هم اکنون نیست، سوم از کمبود امکانات فطری شاکی شود، بعد از خدا بخواهد آن شرایط را برایش فراهم کند و سپس برای آن مبارزه کند و... .»

برای خرید این سی دی از فروشگاه آنلاین مؤسسه منتظران منجی (عج) کلیک کنید. 

برخی از مهمترین عناوین مطرح شده در این لوح فشرده (جهاد) به قرار زیر است:

  •  انسان به میزان عشقی که به خوبی ها دارد باید با بدی ها مبارزه کند.
  •  اگر در وجود کسی روح جهاد و مبارزه با ضد ارزشها و بی عدالتی ها نباشد، او نه تنها مومن نیست بلکه به تصریح قرآن، انسان هم نیست.
  •  در تقسیم بندی قرآن، مؤمن فقط انسان است و انسان فقط مؤمن است. غیر مومن اساساَ باطن انسانی ندارد.
  •  مهم ترین هدف عزاداری، توجه به منجی جهانی است، توجه به نهضت انتظار و نجات تاریخ بشریت است.
  •  روح جهاد، ناشی از روح عشق ابدی به انسان هاست.
  •  علی رغم تبلیغاتی که علیه ما می کنند، جهاد نه تنها خشونت نیست، بلکه عین ملاطفت و عین عشق به انسانهاست.
  • برای ورود به چادر حضرت امام زمان «علیه السلام» به سه عامل باور،  همت و تلاش و محبت و عشق نیاز است. 
  • تهاجم فرهنگی و جنگ نرم این است که دشمن از خود ما، علیه خودمان عضو گیری می کند.
  • و....

علاقه مندان به تهیه این لوح فشرده می توانند آن را از فروشگاه اصلی مؤسسه، محل برگزاری جلسات، نمایشگاه های عرضه محصولات فرهنگی مؤسسه و سفارش پستی و فروشگاه مؤسسه منتظران منجی (عج) به آدرس http://montazerstore.ir تهیه نمایند.

نظری داده نشده

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed