www.montazer.ir
شنبه 1 آبان 1400
شناسه مطلب: 2345
زمان انتشار: 29 خرداد 1395
استغفار

استغفار

استغفار از بهترین و محبوب ترین ذکر ها در نزد خداست چرا که گناهان انسان را در هم میشکند و باعث اصلاح دل و جذب معارف الهی میشود. بهترین حالت بنده در نزد خداوند حالتی است که خود را گناهکار بداند، هر چند گناهی نداشته باشد. در روایت است که پیامبر اکرم (ص) هر روز هفتاد بار استغفار می کرد.

استغفار از بهترین و محبوب ترین ذکر ها در نزد خداست چرا که گناهان انسان را در هم میشکند و باعث اصلاح دل و جذب معارف الهی میشود. بهترین حالت بنده در نزد خداوند حالتی است که خود را گناهکار بداند، هر چند گناهی نداشته باشد. در روایت است که پیامبر اکرم (ص) هر روز هفتاد بار استغفار می کرد. استغفار آن حضرت به خاطر گناه نبود، بلکه به خاطر این بود که هیچ وقت نمی توانست خداوند را آن گونه که شایسته است، عبادت کند. آن چه بدیهی است ذکر استغفار باید توأم با عمل باشد، فقط این که آن را بر زبان جاری کنیم کافی نیست، هر چند همین ذکر لسانی هم مقدمه ای خواهد بود برای تو به حقیقی و وارد شدن به صحنه عمل. در روایت آمده است که روزى کسى در محضر حضرت على(علیه السلام) گفت: «استغفرالله». حضرت خطاب به او فرمود: مادرت به عزایت بنشیند، آیا مى دانى که استغفار چیست؟ استغفار درجه علیین است و آن اسمى است که شش معنا و حقیقت را دربر دارد :اوّل، پشیمانى بر آنچه گذشته است؛ دوم، عزم و تصمیم بر ترک بازگشت به آن عمل؛ سوم، حقوقى را که از مردم ضایع نموده اى، ادا نمایى تا این که خدا را در حالى که هیچ حقى از کسى بر تو نیست ملاقات کنى؛ چهارم، هر عمل واجبى را که ضایع ساخته اى حقش را ادا نمای؛ پنجم، گوشتى را که از معصیت بر تن تو روییده، با حزن و اندوه بر آن گناه از بین ببرى، تا آن جا که پوست به استخوان بچسبد و سپس گوشت تازه بین آنها بروید؛ ششم، بدن را درد و رنج طاعت بچشانى، هم چنان که لذت معصیت چشانیدى و در این هنگام است که مى توانى بگویى «استغفرالله».

"استغفار فاصله بین انسان و خدا را برمی دارد و باعث می شود انسان در معرض لطف و عطا و بخشش خداوند قرار بگیرد"

به دلیل جایگاه ویژه و مهمی که بحث استغفار و توبه در معارف قرآنی و اسلامی دارد، "استاد محمد شجاعی"، استاد حوزه و دانشگاه، جلساتی را تحت عنوان "استغفار" به این موضوع مهم اختصاص داده اند.

از منظر استاد محمد شجاعی « استغفار برای ساختار وجودی نفس مانند حمام برای خانه است که بدون آن انسان خیلی زود بیمار و ناتوان خواهد شد. بدون استغفار هیچ پیشرفتی برای انسان قابل تصور نیست. استغفار تخلیه از کثرتها، گناهان، آلودگیها، حواس پرتیها، و ناشایستگی هایی است که جذب روح شده و قطعاً کسی که استغفار نداشته باشد، آن آلودگیها و کثرتها در وجودش ذخیره می شود و به طور ناباورانه­ای حالتهایی به او دست می دهد که خودش هم باور نمی کند. استغفار فاصله بین انسان و خدا را برمی دارد و باعث می شود انسان در معرض لطف و عطا و بخشش خداوند قرار بگیرد. همانطور که خداوند آب را برای بدن قرار داده و باران را برای شستشوی طبیعت و حیات طبیعت، استغفار را برای آسمان نفس و روح و جان ما قرار داده که هر وقت دچار آلودگی و چرک و حجاب شدیم، بتوانیم با استغفار به پاکی و آرامش و شادی برسیم و مسیر ما در مسیر حق بیفتد. از کارکردهای استغفار این است که انسان پاک خواهد شد، خرابکاری ها و گرفتاری هایی که در رحم دنیا برایش پیش آمده و مانع از تولد سالمش به برزخ می شود، همه آنها را از بین می برد  و... .»

برای خرید این سی دی از فروشگاه آنلاین مؤسسه منتظران منجی (عج) کلیک کنید. 

برخی از مهمترین عناوین مطرح شده در این لوح فشرده (استغفار) به قرار زیر است:

 • استغفار مانع تولد بیمار و یا ناقص به برزخ است.
 • مومنین حقیقی کسانی به هنگام ارتکاب عمل ناپسند، خدا را یاد کرده و برای گناهانشان استغفار می کنند.
 • استغفار سنگینی ها را بر می دارد و انسان را برای پرواز و حرکت سبک می کند.
 • استغفار اسم اعظم است و هر کس می خواهد هر شروعی داشته باشد، اول استغفار کند.
 • استغفار یک سیستم ترمیمی برای انسان است.
 • انسان هزاران بار هم که گناه کرده باشد، تا زنده است و روی صراط است، امکان بازگشت دارد.
 • مسأله استغفار یک مسأله کاملاً ریاضی، دقیق و تخصصی است، زیرا هر چیزی در نزد خدا ریاضیات، عدد و اندازه دارد.
 • استغفار به انسان آرامش و قدرت می دهد. توکل، رضا و توفیق انسان را بالا می برد و سبب نزول رحمت می شود.
 • معذرت خواهی بدین معناست که اگر حق الله و حق الناس بر گردن انسان است، جبران کند.
 • شکل قبر انسان به اعمالش ارتباط دارد.
 • و...

علاقه مندان به تهیه این لوح فشرده می توانند آن را از فروشگاه اصلی مؤسسه، محل برگزاری جلسات، نمایشگاه های عرضه محصولات فرهنگی مؤسسه و سفارش پستی و فروشگاه مؤسسه منتظران منجی (عج) به آدرس http://montazerstore.ir تهیه نمایند.

میانگین (1 رای)

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed