www.montazer.ir
چهارشنبه 1 ارديبهشت 1400
شناسه مطلب: 3682
زمان انتشار: 5 مهر 1394
آرامش روان با گنج قناعت

از سلسله مباحث استاد محمد شجاعی

آرامش روان با گنج قناعت

روح انسان هروقت دچار كثرت مي‌شود، اضطراب او را مي‌گيرد. هرقدر تعلقات را كم كنيد در هر تصميمي و انتخاب و ارتباطي مي‌بينيد كه زندگي شيرين‌تر مي‌شود. كسي كه قانع باشد، اندوهگين نمي‌شود. قناعت مايه آسايش تن است. بسياري از بيماري‌هاي جسمي و روحي از اعصاب است.

امیرالمؤمنین «علیه‌السلام» فرمودند: انسان با قناعت به غنا می رسد.

هركس به كفاف زندگی بسنده كند به زودی به آرامش می رسد.

دومین اثر قناعت عزت و عفت است. شخصیت انسان در سایه قناعت حفظ می‌شود. حرص، انسان را به ذلت می‌كشاند.

كسانی كه روح حریص دارند قانع به آنچه خداوند داده نیستند. مجبورند برای اینكه روحشان را آرام كنند به ذلت و خواری تن در دهند.

بعد از اعتیاد بیشترین زندانیان ما از مسائل اقتصادی است به حرص برمی‌گردد. هوس كردند یك شبه ثروتمند شوند. خواستند در مختصات و جایگاه زندگی دیگران زندگی كنند. متوسط سن ازدواج در آقایان 7/29 و خانم‌ها 9/27. به دلیل سخت‌گیری‌های بیهوده، خیلی‌ها عفت و شخصیت خودشان را از دست داده‌اند و عزت خودشان را پایمال كرده‌اند. تن به انواع دین‌فروشی و... آخرت‌فروشی داده‌اند. چون به آنچه دارد، قانع نیست. قیمت این جز له شدن و تحقیر شدن نیست. یك حرص و طمع انسان را به انوع ظلم‌ها و جنایات می‌كشاند. آزادگی و شرافت را از انسان می‌گیرد. خداوند برای اینكه یك نفر زندگی آبرومند داشته باشد، راه گذاشته است. به شرط اینكه قناعت باشد. اگر روح قناعت را بر خود حاكم كنید، آزادگی دارد كه به انسان خیلی شجاعت و آرامش می‌دهد. وام‌دار كسی نبودن خیلی چیز خوبی است.

در روایت داریم: تا می‌توانید به سمت قرض نروید. در صورت نیاز از دوست صمیمی بدون منت بگیرید.

امیرالمؤمنین «علیه‌السلام» فرمودند: هركس كه نفسش قانع باشد، در پاكی و عفت به او كمك می‌كند. عفت یعنی به آلودگی و چیزی كه شأنش نیست آلوده نشود. امیرالمؤمنین «علیه‌السلام» فرمودند: هركس نفسش قانع نباشد، در عین تنگدستی عزیز است.

قرآن می‌فرماید: به كسانی كمك كنید كه اهل عفت هستند.

بیش از 90% گدایان بی‌نیاز هستند. دائماً ذلیل هستند. بعضی اگر دارا هم شوند، روح گدایی را دارند و این روح را نمی‌شود با كثرت مال آرام كرد.

اگر نتوانیم روح قناعت را در خودمان تقویت كنیم، باید تن به خیلی خواری‌ها بدهیم.

امام رضا «علیه‌السلام» فرمودند: قناعت باعث خویشتن‌داری و ارجمندی و آلوده شدن از زیاده‌خواهی و... می‌شود.

خداوند در قرآن فرمودند: از روی رحمت بال‌های تواضع را در مقابل پدر و مادر باز كن.

راه قناعت را جز دو كس نپیمایند: 1 ـ عبادت‌پیشه‌ای كه خواهان مزد آخرت است. او به بلندای ابدیت عاشق خودش است. كسی كه ابدیت را می‌بیند، می‌تواند از دنیا چشم‌پوشی كند. می‌داند اگر از دنیا نگذرد، حتماً از آخرت او كم می‌شود. تا زمانی كه كیفیت دنیا را بالا ببری از كیفیت آخرتت كم می‌شود.

پیامبر «صلی‌الله علیه و آله و سلم» فرمودند: حلاوه الدنیا مراره الآخره (چون به هر میلی كه دل خواهی سپرد / از تو چیزی در نهان خواهند برد)

2 ـ بزرگواری كه از مردمان فرومایه كناره‌گیری می‌كند.

امیرالمؤمنین «علیه‌السلام» فرمودند: ثمره قناعت این است كه انسان در به‌دست آوردن روزی میانه‌روی می‌كند و خویشتن‌داری از دست دراز كردن پیش مردم.

اصل مسلم: آنهایی كه در آوردن ثروت زیاده‌روی می‌كنند، دنیا و آخرتشان را خراب می‌كنند. نه به وظایف دنیایی‌شان می‌رسند نه به وظایف معنویشان.

راحتی و شیرینی زندگی، دیگر از آثار قناعت است. آدمی كه قانع است، آرامش روان دارد.

حضرت سلیمان «علیه‌السلام» فرمودند: من هر دو زندگی را امتحان كردم، اما شیرینی در سادگی است.

اگر كسی می‌خواهد فشار روانی و دلشوره‌هایش كم شود، مهم‌ترین كاری كه باید بكند، این است كه به خداوند و معصومین «علیهم‌السلام» روابط اقتصادیش را تنظیم كند به سمت سادگی برود. سادگی برای كسب آرامش و شادی.

با قناعت، بركت عاطفی و معنوی زیادی پیدا خواهیم كرد. اعضای خانواده با معنویت بیشتر لذت می‌برند.

شیرین‌ترین زندگی قناعت است. در ذرات سادگی شیرینی است. روح انسان هروقت دچار كثرت می‌شود، اضطراب او را می‌گیرد. هرقدر تعلقات را كم كنید در هر تصمیمی و انتخاب و ارتباطی می‌بینید كه زندگی شیرین‌تر می‌شود. كسی كه قانع باشد، اندوهگین نمی‌شود.

قناعت مایه آسایش تن است. بسیاری از بیماری‌های جسمی و روحی از اعصاب است.

بسیاری از بیماری‌ها با قناعت شفا پیدا می‌كند و اصلاً سراغ ما نمی‌آید.

 

برگرفته از مباحث رسالت خانواده، استاد محمد شجاعی

نظری داده نشده

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed