www.montazer.ir
امروز: چهارشنبه 1 خرداد 1398 | ساعت : 05:12:08 | نسخه آزمایشی
شناسه خبر: 7137
17 خرداد 1396
هدف از  روزه، کسب تقوا، و هدف از تقوا، کسب قلب سلیم است

استاد محمد شجاعی

هدف از روزه، کسب تقوا، و هدف از تقوا، کسب قلب سلیم است

رسیدن به قلب سلیم، خوشبختی و سعادت ابدی را در پی دارد. از بهترین راه های ایجاد تقوا، روزه است. تقوا ملاک ارزش انسان است.

قرآن در ملاک ارزش انسان می‌فرماید: «إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ= گرامی‌ترین شما نزد خداوند، باتقواترین شماست»(حجرات/13). یعنی ملاک ارزش انسان، کمالات گیاهی و حیوانی نیست که کسی در خوشگلی، قدرت بدنی، خوب خوردن، تولید مثل، خانه داشتن و این چیزها مسابقه بگذارد.

سبقت در ارزش‌های الهی و انسانی بگیرید. این که فرمود: هر کس تقوای بیشتری داشته باشد، ارزش بیشتری دارد. یعنی یک امر معنوی است نه یک امر مادی و محسوس.

تقوا ملاک قبولی اعمال است

 قرآن می فرماید: «اِنَّما یَتَقَبَّلُ الله مِنَ المُتَّقِین= خدا فقط از تقواپیشگان مى ‏پذیرد»(مائده/27). یعنی اگر انسان تقوی نداشته باشد، زحماتش به هدر می رود. به خاطر این که تقوا، قدرت حاکمیتِ «خود» و «بُعد الهی» را بر « ناخود و بعد نفسانی» به انسان می دهد از این رو می بینید، پاداشی که برای روزه معرفی می شود، تقواست و بدون آن انسان واقعا هیچ ارزشی ندارد.

تقوا یعنی روح و قلب سلیم. خدا می خواهد ما به این ارزش برسیم. برای همین می گوید روزه بگیرید. همه انسان ها حرکت از دنیا به سوی ابدیت را دارند و همه آنها برای خوشبختی و سعادت، نیاز به قلب سلیم دارند. تقوا وسیله ای است که قلب سلیم را تضمین و تحصیل می کند. برای همین است که می بینیم خداوند روزه را بر همه امت ها واجب کرده است. یعنی روزه امری برای مبارزه ی انسان علیه همه ارزش های نفسانی و حیوانی است. چون مایحتاج انسان در حرکت او به سمت ابدیت تقوا است، خداوند این را برای همه به عنوان یک اسلحه مهم واجب کرده است.

فیلم

نظری داده نشده

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed