www.montazer.ir
امروز: چهارشنبه 1 خرداد 1398 | ساعت : 05:04:13 | نسخه آزمایشی
شناسه خبر: 7065
7 خرداد 1396
در«ضیافت الله» سخن از مهماندار، مهمان، وسیله و محل پذیرایی است

استاد محمد شجاعی

در«ضیافت الله» سخن از مهماندار، مهمان، وسیله و محل پذیرایی است

وقتی پیامبر صلی الله علیه و‌ آله  می فرماید: «دعیتم الی ضیافت الله= به مهمانی خدا دعوت شده اید.» ما باید ارکان این ضیافت را که ۱- مهماندار۲- مهمان ۳- وسیله و محل پذیرایی است را بشناسیم.

انسان دارای سه شأن است: شان حیوانی که با حیوانات در آن مشترک است؛ شأن ملکی که با فرشتگان در آن مشترک است؛ و شأن انسانی که خاص خود انسان است. یعنی همین شان سوم است که انسان را از فرشتگان بالاتر می برد.

غذای این مهمانی نه تنها مادی و حیوانی نیست، بلکه از آداب آن حذف غذای حیوانی در روز است تا بتوانیم از غذای معنوی بهتر استفاده کنیم. وقتی که از غذاهای مادی دست کشیدیم، راه برای خوردن غذاهای معنوی باز می شود.

این دهان بستی دهانی باز شد           کو خورنده ی لقمه های راز شد

غذای فرشتگان هم نیست، بلکه فقط غذای معنوی انسان ها است. بنابر این، فقط انسان ها را به این مهمانی معنوی راه می دهند. از این رو، خیال ما هم باید روزه باشد. 

قرآن، دعاها، ذکر و انس با خدا، از غذاهای معنوی هستند

 بهترین غذا قرآن است. این ماه هم بهار قرآن و ماه نزول آن است. «ماه نزول قرآن» یعنی قرآن باید به ما هم نازل بشود. یعنی ما هم باید طوری قرآن را بخوانیم و با آن انس بگیریم که احساس کنیم که این آیات دارد به ما هم نازل می شود و واقعا احساس «مخاطب قرآن بودن» را بکنیم. وقتی خود را واقعا مخاطب قرآن قراردادیم، پیامهای آسمانی را خوب دریافت می کنیم. «دعا» غذای بعدی ماست. میزان و نوع دعاهایی که در ماه رمضان  وارد شده، در هیج ماه دیگری وارد نشده است.

محل ضیافت،«شأن انسانی» ماست

این مهمانی در «شان انسانی» ما برگزار می شود. انسان دارای سه شان است: «شان حیوانی » که با حیوانات در آن مشترک است؛ «شان ملکی»که با فرشتگان در آن مشترک است؛ و «شان انسانی» که خاص خود انسان است. یعنی همین شان سوم است که انسان را از فرشتگان بالاتر می برد. این همان شانی است که بسیاری از افراد از آن بی خبرند.

 

مباحث مراقبات ماه رمضان جلسه اول

فیلم

نظری داده نشده

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed