www.montazer.ir
امروز: دوشنبه 30 مرداد 1396 | ساعت : 09:25:04 | نسخه آزمایشی
شناسه خبر: 4697
19 بهمن 1394

فلسفه وجودی شیطان

گرچه شيطان دعوت كننده به سوى شر است، اما وجود آن در كلّ نظام هستى، امرى خير محسوب مى شود؛ زيرا ناخودآگاه باعث رسيدن انسان هاى كمال جو به عالى ترين مدارج كمال، در كشاكش جدال درونى ميان حق و باطل مى شود.

عنوان محصول: فلسفه وجودی شیطان

قالب: صوتی(mp3) 

قیمت:50000  ریال         

تعداد لوح فشرده: 2 سی دی 

تعداد جلسات: 23جلسه           

 

یکی از سنّت هاى الهى "امتحان" است؛ به اين معنا كه اراده خداوند بر اين تعلّق گرفته است كه همه بندگانش را به انحاى گوناگون بيازمايد؛ به عبارتی خلقت شيطان هم خود وسيله اى براى آزمايش انسان هاست؛ زيرا انسان با توجه به اين مسأله سعى مى كند که با انواع مكر و حيله هاى او مبارزه كند و با كمك و استمداد از عقل و وحى الهى، در برابر انواع توطئه ها و برنامه ها و نيرنگ هاى شياطين انس و جن مقاومت كند و تسليم نشود و بدينوسيله به عالى ترين مراتب كمال و سعادت انسانى نايل شود. وسوسه‏ گری شیطان، پس از روی‏گردانی انسان از ندای فطرت و الهامات رحمانی است و كسانی كه با اختیار و انتخاب خود، كفر ورزیده و قابلیت محبت و همراهی با پاك‏ترین انسان‏های روی زمین را از دست داده ‏اند، سزاوار آن هستند كه به وسوسه‏ های شیطانی گرفتار شوند و این خود، نوعی مجازات الهی نسبت به آنان در همین دنیاست.

گرچه شيطان دعوت كننده به سوى شر است، اما وجود آن در كلّ نظام هستى، امرى خير محسوب مى شود؛ زيرا ناخودآگاه باعث رسيدن انسان هاى كمال جو به عالى ترين مدارج كمال، در كشاكش جدال درونى ميان حق و باطل مى شود.

اغواگرى شيطان، تنها در انسان هايى مؤثر است كه جانب شرّ را بر خير ترجيح مى دهند؛ اما خالصان و خداجويان حقيقى، گزندى از او نمى بينند. چنان كه شيطان خود بر ناتوانى خويش در اين زمينه اعتراف كرده است.

فلسفه آفرینش شیطان و نقش او در سیر تکاملی انسان، دستمایه سلسله مباحث "استاد محمد شجاعی"  تحت عنوان "فلسفه وجودی شیطان" شده است. در این مبحث به  چگونگی سود جستن و بهره‌برداری انسان از کید شیطان، حملات چهارگانه شیطان و... پرداخته شده است.

از منظر استاد محمد شجاعی« بودن شیطان یکی از حکمتهای عظیم الهی و از خیرات و برکات دستگاه خلقت است که آیینه ای میشود با وسوسه ­هایش برای اینکه ما بتوانیم قوای خودمان را تشخیص دهیم. در حقیقت این حمله­های شیطان است که نقاط ضعف و قوت ما را به ما میشناساند و ما را برای حیات جاودانه آماده می­کند.

اگر ما امتحان نشویم  و وسوسه­ای وجود نداشته باشد و شیطانی نباشد، انسان به هیچ وجه نمی­تواند خودش را برای بهشت و شرایط زیستی آخرت آماده کند.البته باید توجه داشته باشیم که شیطان نمی تواند با قدرت و تسلط کسی را به جهنم بکشاند، بلکه فقط در حد وسوسه کار میکند و تصمیم نهایی و قدم نهایی را خود انسان بر میدارد. به عبارتی ما میتوانیم بر شیطان غلبه کنیم و وسوسه­های او را پاسخ بدهیم و در مقابل شیطان مقاومت بکنیم، چون شیطان قدرتی بر ما ندارد فقط یک وسوسه ایجاد میکند و یک پیشنهاد و تعارف میکند. شیطان فقط کسانی را میتواند فریب بدهد که خودشان با اختیار خودشان زمام امور را به دست او سپردند و دوست دارند که فریفته بشوند از فریفته شدن از تحریک شدن از وسوسه شدن لذت میبرند و... .»

 

برخی از مهمترین عناوین مطرح شده در این لوح فشرده (فلسفه وجودی شیطان) به قرار زیر است:

*   فلسفه وجودی شیطان

*   حملات چهارگانه شیطان

*   علامت انسان مؤمن

*   نشانه های زندگی الهی

*   صفت شکر و رضا

*   میزان و معیار سعادت

*   فقر حقیقی

*    دنیا، باشگاه انسان

*   و...

علاقه مندان به تهیه این لوح فشرده می توانند آن را از فروشگاه اصلی مؤسسه، محل برگزاری جلسات، نمایشگاه های عرضه محصولات فرهنگی مؤسسه و سفارش پستی و نیز شهر کتاب آنلاین http://shahreketabonline.com تهیه نمایند.