www.montazer.ir
امروز: شنبه 4 اسفند 1397 | ساعت : 12:48:54 | نسخه آزمایشی
شناسه خبر: 9676
25 مهر 1397
۲۰ نکته دوستانه درباره اربعین

۲۰ نکته دوستانه درباره اربعین

۱.در این چند روزی که در عراق هستید، بین آنچه موکب‌های کوچک عراقی تقدیم شما می‌کنند با آنچه که در موکب‌های پر زرق و برق ایرانی‌ها توزیع می‌شود، فرقی قائل نشوید. متاسفانه حضور پر رنگ برخی موکب های ایرانی، آنهم با آن همه زرق و برق در پذیرایی از زائران، حس میزبانی عراقی ها را به چالش کشیده است. سعی کنید در موکب های عراقی هم تا جایی که مقدور است، سکنی داشته باشید. آنها باید ببینند اینجا ایرانی و عراقی نداریم و همه یک امت واحده هستیم.

۲. اگر در جایی فلان غذای ایرانی توزیع می‌شود، فریاد نزنید «غذای ایرانی!!»؛ با این کار، عراقی‌ها احساس می‌کنند که غذا برای آنها نیست! چرا که هیچ موکب عراقی هیچ‌وقت فریاد نمی‌زند غذای عراقی!!

۳. کمک کنید تا هزینه‌های دولت عراق برای جمع آوری زباله و بهداشت مسیرها بیش از پیش نشود.

۴. اصلا روی ایرانی و عراقی بودن صحبت نکنید و خصوصا به اعتقادات مذهبی و عربی عراقی‌ها کاری نداشته باشید.

۵. غذایی نگیرید که آن را نمی‌خورید. عراقی‌ها از این کار، خیلی خیلی ناراحت می‌شوند! اگر هم گرفتید و از آن بدتان آمد، به روی خودتان نیاورید و از طرف تشکر هم بکنید. این خیلی بد است که همان جا جلوی عراقیها ظرف غذا را دور بیندازید.

۶. مراقب وسایل عمومی و مردمی عراقی‌ها باشید. خودروها، سرویس‌های بهداشتی، محل اسکان و....

۷. بدانید که عراقی‌ها موظف به خدمت رایگان به شما نیستند! پس هرجا هزینه‌ای داشت، پرداخت کنید؛ مثلا کرایه ماشین!

۸. اگر در منزلی اسکان یافتید، خیال نکنید که میزبان تا هر وقت که شما بخواهید، تمایل دارد و می‌تواند از شما پذیرایی کند!

۹. عراق کشوری در حال جنگ و به شدت پرخرج است. خرج اضافه برای این کشور نتراشیم.

۱۰. در صورت امکان، چند هدیه کوچک از ایران خریداری کرده؛ در مسیر به نام ایران به کودکان عراقی هدیه دهید.

۱۱. با خادمان موکب ها از هر ملیتی خوشرو باشید، قدردانی کنید و عکس یادگاری بگیرید.

۱۲. بعضا برخی خانم های ایرانی داخل موکب ها آرایش می کنند. لطفا توجه داشته باشیدکه زنان عراقی هرگونه آرایش کردن زنان، بخصوص در ایام عزای اهل بیت(علیهم السّلام) را به شدت بد و قبیح می دانند.

۱۳. در کنار استفاده از تصاویر و نشانه هایی که با خود حمل می کنید (مانند تصویر رهبر انقلاب یا سردار سلیمانی) حتماً از تصاویر مراجع عظام تقلید عراقی (آیات سیستانی، حکیم و صدر) و یا فرماندهان الحشد الشعبی (هادی العامری، ابومهدی مهندس و ... ) هم استفاده کنید.

۱۴. محور غربی، عبری، عربی شدیداً در حال تبلیغ در میان مردم عراق هستند که ایران کشور شما را تسخیر کرده است. حتما با همان عربی دست و پا شکسته به عراقی ها بگویید که دفاع از حریم اهل بیت (علیهم السّلام) و مردم عراق را وظیفه دینی ایرانی ها می دانید؛ بگویید که از دوستی و صمیمیت دو ملت خوشحالید؛ و بگویید که به نیابت شان به زیارت امام رضا (علیه السّلام) خواهید رفت.

۱۵. به هیچ وجه به تصاویر، بنرها و موکب های جریان شیرازی واکنش نشان ندهید.

۱۶. در مسیر پیاده روی، برخی فرقه های انحرافی مانند «کلبی ها، یمانی ها، صرخی ها و ...» حضور دارند. وقت تان را با بحث بیهوده با آنها هدر ندهید و در موکب هایشان نیز اقامت نکنید.

۱۷. تقریبا همه شما عزیزان امکانات تصویر برداری مناسب در اختیار دارید (حداقل دوربین گوشی هایتان). اتفاقات و صحنه های ناب این سفر بی نظیر را ثبت و ضبط کرده و با هشتک های انگلیسی در شبکه های اجتماعی جهانی (مانند گوگل پلاس، فیس بوک، توییتر، اینستاگرام و ...) به اشتراک بگذارید. زیرا رسانه های خارجی، از اربعین چیزی نمی گویند.

۱۸. هر سال به تعداد خبرنگاران غیر مسلمان «کنگره عظیم اربعین» افزوده می شود. شما عزیزان نمایندگان فرهنگ غنی ایرانی- اسلامی ما هستید. به گونه ای رفتار کنید و سخن بگویید که ایرانیان، به عنوان نمونه استاندارد و شایسته ی یک شیعه، به جهانیان معرفی شوند.

۱۹. امسال شیطان و ایادی او تمام حربه های خود را به کار گرفته اند تا راهیان این سفر را کم و کمتر و دلهای ایشان نسبت به هم را پر از کینه کنند. در این راه، فقط به ندای «هل من ناصر» ارباب نظر بیفکنید و دل بسپارید و گوش به صداهای تفرقه افکنانه سپاهیان ابلیس ندهید. در حدّ توان خویش، کمکهای مادّی و معنوی خود را نثار برادران و خواهرانی کنید که در عزمشان نسبت به این سفر، موانعی وجود دارد.

۲۰. فراموش نکنیم که شاید یکی از همین هزاران عزیزی که از کنارشان عبور می کنیم، مولا و صاحبمان حضرت ولی عصر ارواحنا فداه باشند. پس احترام همه ی زائران حضرت حسین (علیه السّلام) را در این مسیر مقدّس حفظ کنیم.

نظری داده نشده

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed