www.montazer.ir
امروز: چهارشنبه 27 تير 1397 | ساعت : 21:36:09 | نسخه آزمایشی
شناسه خبر: 5816
11 مرداد 1396
پرواز در بهشت با تحمل سختی های دنیا ممکن است

جلسه دهم سلسله مباحث آسیب شناسی سلوک انسانی در کلام امام رضا علیه السلام

پرواز در بهشت با تحمل سختی های دنیا ممکن است

در ادامه روایت حضرت رضا (علیه السلام) که فرمودند: هفت چيز بدون هفت چيز ديگر مسخره است، یکی از آنها این است: «مَن سألَ اللّه الجَنّةَ و لَم يَصْبِرْ على الشَّدائدِ فَقدِ اسْتَهْزأ بنَفْسِهِ؛ هر كه از خدا بهشت بخواهد اما بر گرفتاريها صبر نكند خود را مسخره كرده است».

ما پنج شأن وجودی «جمادی، گیاهی، حیوانی، عقلی و فوق عقلی» داریم. هر یک از اینها کشش به سمت کمالات خودشان  داشته و نیازهای مخصوص به خود دارند. اما هنر انسان باید این باشد که بتواند همه‌ی این شئون را عادلانه تغذیه کند. مهمترین بخش وجودی مان؛ فوق عقل یا بخش جاودانگی ماست. بخش فوق عقل، فقط مربوط به آخرت نیست، بلکه اگر درست تغذیه شود، سایر بخش ها تحت کنترل درآمده و موجب خوشبختی انسان می شود.

اگر انسان بخواهد به رشد انسانی برسد، باید بتواند بخش های؛ جمادی، گیاهی و حیوانی خودش را کنترل و مدیریت کند. انسان با این مدیریت، باید بتواند علاوه بر این که بخش اصلی اش را خوب تغذیه و رشد می‌دهد، بتواند بر موانع و کشش های سایر بخش ها نیز، غلبه کند.

برای قدرت پیدا کردن بخش فوق عقلانی، باید غذای معنوی خورد تا قوی شد و به سمت بهشت پرواز کرد. غذای بخش فوق عقلانی چیست؟ «یاد» خدا و یاد بهشت.

«یاد» سفیر خداوند است که در دل انسان می افتد و انسان را به سمت حق تعالی و بهشت می کشاند. از این رو خداوند برای این که بخش فوق عقلانی ما را تغذیه کند، عبادت را قرار داده است.

مهمترین ارزش عبادت، خلوت کردن با معشوق است. یعنی دائماً بنشینی با معشوقت حرف بزنی و برای پرواز بهتر و غلبه بر بخش های پائین تر وجودت، از او کمک بخواهی.

سختی هایی که تو باید در برابر آنها صبر کنی سه تا هستند:

اطاعت خدا که انسان باید حرف خدا را گوش کند؛

معصیت که انسان گناه نکند؛

صبر بر مصیبت، مثل بیماری ها، طلاق ها و...

اگر تو بتوانی بر همه مصائب صبر کنی؛ هم کفاره گناهانت می‌شود و هم درجات آخرتی نصیبت می‌شود. چون سختی‌ها روح را قوی می‌کنند و به اسماء الهی می‌رسی و قرب پیدا می‌کنی. اما گاهی سختی ها به خاطر قصورهای خودمان است. اما حتی در این صورت خدا به ما اجر می‌دهد.

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) می فرمایند: «اگر شما می دانستید چه چیزهای برای شما ذخیره شد، هرگز به خاطر چیزهایی که از دست شما رفته ناراحت نمی شدید».

بنابراین، با یاد خدا و بهشت، سختی های دنیا را تحمل کنیم و به خاطر کمبودها غصه دار نشویم.

معصومه ناخدایی (کاربر مهمان)

مطالب همه عالی وراه گشا

خانم علیزاده

با سلام و تشکر، موفق باشید.

نظری داده نشده

Top