www.montazer.ir
امروز: يكشنبه 27 مرداد 1398 | ساعت : 17:58:53 | نسخه آزمایشی
شناسه پرسش: 11141
16 مرداد 1398
پرسش 244:چه شباهت‌هایی میان پیامبران الهی وامام زمان وجود دارد؟

چه شباهت‌هایی میان پیامبران الهی وامام زمان وجود دارد؟

پاسخ:

پاسخ در مقام پاسخ به پرسش فوق، ذکر چند روایت در این زمینه کافی است، لذا توجه شما را به نمونه هایی از اخبار وروایات معصومین علیهم السلام جلب می کنیم: 
 - امام زین العابدین (علیه‌السلام) فرموده است: (در قائم ما چند سنت از سنن پیغمبران است: یک سنت از آدم ویک سنت از نوح ویک سنت از ابراهیم، ویک سنت از موسی، ویک سنت از عیسی ویک سنت از ایوب وسنتی از محمد (صلی الله علیه وآله وسلم)، اما آن سنتی که از آدم ونوح دارد طول عمر است، از ابراهیم پنهان بودن ولادتش ودوری گزیدن وی از مردم است، از موسی ترس وغیبت از مردم، از عیسی اختلافی که مردم درباره او دارند، از ایوب، فرج بعد از شدت، واز محمد (صلی الله علیه وآله وسلم) قیام با شمشیر است)(۳۴).
محمد بن مسلم روایت نموده که گفت: خدمت امام باقر (علیه السلام) رسیدم تا درباره قائم آل محمد (صلی الله علیه وآله وسلم) از آن حضرت پرسشی کنم. پیش از آنکه من سؤالی بنمایم، فرمود: ای محمد بن مسلم، در قائم آل محمد (صلی الله علیه وآله وسلم) پنج شباهت از پیغمبران است: شباهت یونس بن متی، یوسف بن یعقوب، موسی، عیسی ومحمد صلوات الله علیهم. 
شباهتی که به یونس دارد، غیبت اوست که بعد از پیری به صورت جوانی به سوی قریش بازگشت. شباهت او به به یوسف؛ غیبت و پنهانی او از خواص خود و عموم مردم و برادرانش و اشکالی بود که کار او برای پدرش یعقوب پدید آورده بود، با اینکه مسافت بین او و پدر و کسان و علاقمندانش نزدیک بود. شباهتی که به موسی دارد، ترس ممتد او از مردم وغیبت طولانی ومخفی ماجرای ولایتش، وپنهان گشتن پیروان او به واسطه آزار وخواری که بعد از وی به آنها رسید؛ تا جایی که خداوند متعال، فرمان را صادر کرد وبر دشمنانش پیروز داشت. شباهت او به عیسی، اختلافی است که مردم درباره او دارند. زیرا جماعتی گفتند: او متولد نشده، و عده ای گفتند: او مرده است، و گروهی نیز گفتند: او را کشتند و به دار آویختند.
و اما شباهتی که به جد خویش حضرت محمد (صلی الله علیه وآله وسلم) دارد، قیام به شمشیر و کشتن دشمنان خدا و رسول و جباران و گردنکشان و پیروزی وی به وسیله شمشیر ورعبی است که در دلها پدید می‌آورد، از جمله علامات قیام او و خروج سفیانی از جانب شام و شخص یمنی از یمن، و صدایی آسمانی در ماه مبارک رمضان، وندا کننده ای است که او را به نام ونام پدرش صدا می زند)(۳۵).

(۳۴) کمال الدین وتمام النعمه، شیخ صدوق، ص ۳۲۲.
(۳۵) مهدی موعود، ترجمه ونگارش علی دوانی، ص ۴۸۱.

منبع: کتاب: یکصد پرسش وپاسخ پیرامون امام زمان (علیه السلام)

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
کد تشخیص انسان از ربات
این سؤال جهت مشخص نمودن این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا نه، و برای جلوگیری از ارسال اسپم خودکار می‌باشد
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed