www.montazer.ir
امروز: جمعه 1 شهريور 1398 | ساعت : 09:44:00 | نسخه آزمایشی
شناسه پرسش: 9956
23 دى 1397
پرسش 216.چرا اموات قدر زندگی دنیا را بهتر از ما می دانند؟

چرا اموات قدر زندگی دنیا را بهتر از ما می دانند؟

پاسخ:

علت این که اموات قدر زندگی دنیا را بهتر از ما می دانند، این است که در آن جا خیلی دچار گرفتاری و فقر هستند. حتی آدم های خوب در آن جا آرزو می‌کنند که ای کاش ۵ دقیقه از وقت ما زنده ها را به آن ها بدهند. یعنی اگر ۵ دقیقه وقت ما را به آن ها بدهند، برای این ۵ دقیقه خیلی برنامه ها دارند. چون می دانند  ۵ دقیقه ی رحمی، چقدر ارزش دارد و چه کارهایی می شود کرد.

 ۵ دقیقه از دنیا، قدرت رحمی عظیمی دارد و می تواند میلیون ها سال آخرت را احیا کند. می تواند آتش های عظیمی از جهنم را خاموش کند. حالا ببینید اگر این ۵ دقیقه، در شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان که بهتر از ۸۳ سال است، باشد، چه می کند. ۵ دقیقه عادی دنیا که خودش خیلی ارزش دارد. حالا اگر این ۵ دقیقه در شب قدر باشد، می شود «رحم در رحم». رحم زمانی مثل شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان ماه مبارک خیلی مهم است. ۵ دقیقه از این وقت را به یک میت بدهید، کافی است که خودش را از جهنم نجات بدهد. آن وقت، ما که در ثروت عظیم عمر و زنده بودن، غرق هستیم، الان قدرش را نمی دانیم. «ثروت زنده بودن»، خیلی مهم است، چون خیلی ارزش دارد.

هر شب در دعای شب های ماه مبارک رمضان از خدا می خواهیم: « و اسئلک ان تطیل عمری فی خیر و عافیة = خدایا! از تو می خواهم که عمر مرا طولانی کنی در عافیت». این دعای روز است و در دعای شب می گوییم:«ان تطیل عمری فی طاعتک= خدایا! عمر مرا طولانی گردان برای اطاعت کردن از تو». یعنی می خواهم در این دنیا باشم و در دنیا بمانم تا ابدیت خود را بسازم. اینجاست که آرزوی طول عمر خیلی خوب است. ما قدر نمی دانیم ارزش این عمر و وقت را. زمانی قدر می دانیم و می فهمیم که کجا قرار داریم و زنده بودن ما چقدر ارزش دارد و می توانیم با ۵ دقیقه وقت، چه کارهایی بکنیم و چگونه گذشته را جبران کنیم که از دنیا برویم.

امیرالمؤمنین می فرماید:«بقیة العمر لا قیمة لها قد یدرک الی بها مافات و یحیی بها مامات= باقيمانده عمر مؤمن، قيمت ناپذير است، به وسيله آن گذشته را جبران مى كند و آنچه را مُرده است زنده مى‌گرداند». یعنی آنقدر ارزش دارد که نمی شود بر روی بقیه عمر قیمت گذاشت. بوسیله بقیه عمر هر چیزی که ضایع شده را می شود جبران نمود و هر چه که مرده است می شود احیا کرد. بعضی افراد در ده دقیقه یا یک ساعت از آخر عمرشان را طوری رفتار کرده اند که یک عمر را جبران کردند. ببینید عمر چقدر قدر قیمت دارد! ما الآن در چنین موقعیت خوبی هستیم.

پس وقتی کنار قبرستان می‌رویم، یادمان باشد که آن ها دستشان از این دنیاکوتاه است. این سخنران ها و مداح ها چه رسم های خوبی دارند. زمانی که دعا می‌کنند، از بد وارث و بی وارث و کسانی که وارث های بدی دارند و به فکرشان نیستند سخن می گویند. می گویند خدایا! رحمتت را شامل حال آن ها هم بگردان و آن ها را ببخش و بیامرز. این دعای خوبی است. انسان باید همانند خود خدا رحمت قلبش یک رحمت عام باشد. از مرده ها از روز اول خلقت بگیرد تا روز قیامت. آن گونه مهربان باشد که سطح کل کره زمین را بگیرد. نه این که بگوید «من مشکلم حل شد، بی خیال دیگران». باید کل کره زمین را دعا کند و بگوید: «اللهم اغن کل فقیر= خدایا همه فقرا را غنی کن». وقتی از کنار قبرستان عبور می‌کند نمی گوید که من این را خیر می‌کنم برای بابا و مادر خودم؛ بلکه برای همه اموات خیر می کند و می گوید خدایا برای همه مرده ها از روز اول خلقت تا حالا هر کس که از دنیا رفته، از مؤمنین و مؤمنات. یعنی بگوید:«اللهم اغفر للمومنین و المومنات والمسلمین و المسلمات». این گونه دعا کنید که خدایا همه را نجات بده. همه را شاد کن.

وقتی برای اموات فاتحه می خوانید، اگر در ماه رمضان باشد، مشمول آن روایت پیامبر می شوید که فرمودند کسی که در ماه مبارک رمضان یک آیه از قرآن بخواند، معادل ختم کل قرآن است. یعنی وقتی که شما در ماه رمضان، یک حمد و یک سوره توحید را برای اموات می خوانید، ۱۲ آیه می شود که برابر با دوازده ختم قرآن برای اموات است. این هم یکی از برکات ماه رمضان است برای اموات.

پس به فکر اموات باشیم و برایشان هدیه بفرستیم. قرآن بخوانیم صلوات بفرستیم  و برای اموات خیرات کنیم. این خیلی مهم است که به فکر آنها باشیم.

برگرفته از مباحث استاد شجاعی «شرح زیارت عاشورا» جلسه 12

منبع: برگرفته از سلسله مباحث «شرح زیارت عاشورا» استاد شجاعی، جلسه 12

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
کد تشخیص انسان از ربات
این سؤال جهت مشخص نمودن این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا نه، و برای جلوگیری از ارسال اسپم خودکار می‌باشد
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed