www.montazer.ir
امروز: يكشنبه 29 مرداد 1396 | ساعت : 08:58:10 | نسخه آزمایشی
شناسه خبر: 4688
15 مرداد 1396

معرفی محصول «بردباری»

تمرین بردباری و شكیبایی گام بعدی آراستگی به این صفت زرین است كه با تحمل و گاه فشار روحی و فرو بردن خشم و عصبانیت همراه است، اما پس از چندی اخلاق همیشگی انسان می شود.

 

عنوان محصول: بردباری

قالب: صوتی(mp3)

قیمت: 50000 ریال

تعداد لوح فشرده: 2  سی دی

تعداد جلسات: 15 جلسه

 

 

 

 

 

شخصی از امام حسن مجتبی(علیه السلام) پرسید: حلم چیست؟ آن حضرت در پاسخ فرمود: «کظم الغیظ و ملک النفس؛ فروبردن خشم و تسلط بر خویشتن است. »

واژه «کظم» در لغت به معنی بستن سر مشکی است که پر از آب شده است و به طور کنایه، در مورد کسانی به کار می رود که از خشم و غضب پر شده اند و نزدیک است که منفجر شوند و عکس العمل تندی نشان دهند. در این هنگام حالت خویشتن داری همچون بند محکم، سر مشک غضب را می بندد و از طغیان آن جلوگیری می نماید. بنابراین کظم غیظ و فرونشاندن خشم از روشن ترین مصداق های حلم است و موجب جلوگیری از طغیان خشم و تندی های نابجا شده و انسان را از جوش و خروش نامعقول، زننده و گاهی خطرناک نجات می بخشد.

تمرین بردباری و شكیبایی گام بعدی آراستگی به این صفت زرین است كه با تحمل و گاه فشار روحی و فرو بردن خشم و عصبانیت همراه است، اما پس از چندی اخلاق همیشگی انسان می شود .امام كاظم(علیه السلام) می فرماید: اگر حلیم نیستی خود را به بردباری بزن و صفت حلم را به خود ببند، زیرا كم است كسی كه خود را شبیه به افرادی می كند، مگر آنكه امید است از آنان شود.

صبر و بردباری در برابر ناملایمات، ویژگی انسان های خودساخته ای است که در جنگ طبیعت و فطرت و یا همان خود یا ناخود توانسته اند جنبه های انسانی و خدایی خود را بر ساحت حیوانی و زمینی نفس خود غلبه دهند .

اگر گاه و بیگاه در برابر سخنان و یا رفتارهای دیگران تحمل کافی ندارید؛ اگر تمایل به یادگیری شگردهای افزایش تحمل هستید؛ اگر علاقه مندید تا از صحنه ی جهنمی غضب به بهشت همیشگی حلم پناه ببرید و در وادی امن سلام، به سکینه و آرامش برسید؛ شما را به شنیدن سلسله گفتارهای "حلم" از مجموعه مباحث "استاد محمد شجاعی" دعوت می کنیم. این بحث که به‌ عنوان مکمل بحث خشم می‌باشد، مخاطب را به توانایی کنترل خشم و کاهش میزان حساسیّت در برابر عوامل تحریک کننده می‌رساند.

 

از دیدگاه استاد محمد شجاعی «حلم به معني بردباري چيزي است كه اگر نباشد انسان قطعاً تولد سالم به آخرت ندارد. بدون حلم به قول امروزي‌ها ثواب‌دان انسان سوراخ است، يعني شما هرچقدر هم که كار خيری انجام دهيد، بدون حلم و خويشتن‌داري همه را از دست خواهيد داد. فرمايش معصوم است كه مي فرمايد: انسان بدون حلم هيچ عملي برايش باقي نمي ماند. اگر کسی بخواهد خوشبختي دنيا و آخرت را احراز كند، بايد حليم، خويشتندار، صبور و با حوصله باشد. بي‌حوصلگي و زودرنج بودن، زود دلتنگ شدن و مضطرب شدن  و ...  نمي‌گذارد که اخلاقي براي انسان بماند و همه چيز را فاسد می کند. حلم يعني اين‌كه انسان ظرفيتش در معاشرت‌ها بالا رود؛ ممكن است سختش باشد، ولي اين سختي را بايد تحمل كند چرا که در حلم و در توهين‌هايي كه با ما مي‌شود فطرت اصلاً اذيت نمي‌شود، بلکه این طبیعت ماست که درگیر می شود.

باید توجه داشت که بردباري ميوة علم است، يعني كسي مي‌تواند بردبار باشد كه آدم فهميده و فقیهی باشد و به عبارتی دين را خوب فهميده باشد.‌ هرچقدر شخص عاقل‌ و فهميده‌تر باشد، حليم‌تر و بردبارتر است.

فرو بردن خشم به این معنی است که اگر شخصی خشمگین شد، مانع از بروز خشمش شود؛ نگذارد که این خشم ظهور پیدا کند و ... .»

 برخی از مهمترین عناوین مطرح شده در این لوح فشرده (حلم) به قرار زیر است:

*   حلم از منظر روایات

*   حلم یعنی اوج فطرت و محدویت طبیعت

*   دستورالعمل هایی درباره حلم

*   رابطه عزت و حلم

*   راه های کسب حلم در انسان

*   خصوصیات شخص حلیم

*   تأثیر سکوت بر حلم و بردباری انسان

*   و....

علاقه مندان به تهیه این لوح فشرده می توانند آن را از فروشگاه اصلی مؤسسه، محل برگزاری جلسات، نمایشگاه های عرضه محصولات فرهنگی مؤسسه و سفارش پستی و نیز شهر کتاب آنلاین http://shahreketabonline.com تهیه نمایند.( این سی دی به همراه سی دی غضب و دشمن شناسی  در یک DVD ارائه شده است. )