www.montazer.ir
امروز: چهارشنبه 1 شهريور 1396 | ساعت : 12:51:18 | نسخه آزمایشی
شناسه خبر: 841
19 آبان 1393

علم و یقین

فردی که یقین دارد يكسره مراقب اعمالش است چرا که اعتقاد به حساب و کتاب دارد و می داند که خداوند ناظر اعمال اوست. يقين پايه اعمال است و كسب آن از هر چيزي مهمتر است. فرد با يقين اضطراب ندارد، چون دارايي اش را جاي امنی گذاشته است.

 

عنوان محصول: علم و یقین

قالب: صوتی(mp3)

      قیمت: 25000 ریال       

تعداد لوح فشرده: 1 سی دی

تعداد جلسات: 11جلسه 

 

"اطمینان قلبی و یقینی در کسب سعادت دنیا و آخرت بسیار مؤثر است مسلماً انسان با شک و تردید به هیچ رشد و مقامی در سیر صعودی انسانیت نخواهد رسید."

يقين در دين به منزله سرمايه است و ايمان متوقف بر آن مي باشد. ساير علوم شاخ و برگ است و رستگاري در آخرت بدون يقين حاصل نمي شود. حال اگر گفته شود: معناى يقين چيست؟ بايد گفت: يقين در لغت علم است كه نقطه مقابل" شك" مي باشد و طبق آنچه از اخبار و روايات استفاده مى‏شود به مرحله عالى ايمان" يقين" گفته مى‏ شود و در اصطلاح، يقين، اعتقاد و باور محكم و استوارى است كه مطابق با حقيقت باشد و به هيچ وجه امكان زوال و احتمال خلاف در او راه ندارد. به طوري كه انسان همه چيز را از مسبّب الاسباب بداند و به اسباب توجّه نكند بلكه واسطه ها را مسخّر حقّ و فاقد هر حكم و قدرت بداند و كسى كه بر اين اعتقاد باشد داراى يقين است.

نشانه کسى که یقین او قوی است، این است که از بودن هر قدرتی از غیر خدا، بیزاری می‌جوید و استقامت بر اوامر الهی دارد و بر بندگی خدا در ظاهر و باطن پایدار است. بود و نبود، زیادی و کمى، ستایش و نکوهش، عزّت و ذلّت همگی در نظر او برابر و یکسان می‌شود؛ زیرا همه را از یک چشم می‌بیند. اما کسى که یقین او ضعیف و سست باشد، متمسک و متوسل به وسائل و اسباب می‌شود و با این‌کار به نفس خود آسودگی و آسایش می‌دهد. در امور دنیایی از عادات و گفتار مردم پیروى کرده بدون این‌که به دنبال حقیقت باشد. در جمع و نگه‌داری امور دنیا سعی و تلاش می‌کند، اما با زبان اظهار می‌دارد که مانع و معطی غیر خدا نیست و بندگان به آن‌چه روزی آنها است و برای آنها تقسیم شده می‌رسند و تلاش آنها در زیادی روزی تأثیری ندارد، اما این حقیقت را با فعل و قلب انکار می‌کند.

از منظر استاد محمد شجاعی، استاد حوزه و دانشگاه، که پیرامون این مساَله، سلسله مباحث" علم و یقین" را در 11 جلسه ترتیب داده است « يقين سبب حركت و شك سبب كندي يا سكون مي‌شود .فردی که یقین دارد يكسره مراقب اعمالش است چرا که اعتقاد به حساب و کتاب دارد و می داند که خداوند ناظر اعمال اوست. يقين پايه اعمال است و كسب آن از هر چيزي مهمتر است. فرد با يقين اضطراب ندارد، چون دارايي اش را جاي امنی گذاشته است. بايد دنبال جواب شك رفت و تكبر و تنبلي نكرد، مشكل بسياري از شكاك ها اين است كه شك را بدون جواب در خودشان نگه مي دارند.در مواقع شک يا بايد متخصص بود كه جواب شك را بدانيم يا اینکه به متخصص مراجعه كنيم. يقين باعث زهد مي شود و زهد، آرامش و قدرت در پی دارد .اعمال براي آخرت بايد متناسب با آخرت باشد، طمع هاي دنيايي نيت را خراب مي‌كند و ديگر چيزي براي آنجا نمي ماند .نبايد فساد يا مرگ فلان استاد روي حركت انسان اثر كند . اخلاص يعني همه چيز و همه كس را براي خدا بخواهيم و... .»

در ادامه به برخی از مهمترین عناوین مطرح شده در این سی دی پر محتوا(علم و یقین) اشاره می کنیم:

  • اگر يقين نباشد ارتباط صميمي با آخرت، با خدا، با معصومين عليهم السلام نداريم.
  • شك يقين را فاسد و دين را باطل مي‌كند.
  • يقين علم نيست بلكه يك باور قلبي است ولي ارتباط مستقيم با علم دارد.
  • ترديدها و بُريدن‌ها ريشه در اعمال خود فرد دارد.
  • شهادت دادن يعني به شهود رسيدن، شهادت دادن غير از اعتقاد داشتن است.
  • ايمان به وعده‌هاي خدا كوچك شدن غير خدا را نتيجه مي‌دهد و اين از صفات متقين است.
  • انسان به تعداد شك هايي كه كرده توقف کرده و كند حركت مي‌كند.
  • بايد بي تعصب دنبال حقيقت بود خود خدا تضمين كرده خودش را نشان مي دهد.
  • فقط يقين هست كه تمام قواي انسان را جمع مي‌كند.
  • و...

علاقه مندان به تهیه این لوح فشرده می توانند آن را از فروشگاه اصلی مؤسسه، محل برگزاری جلسات، نمایشگاه های عرضه محصولات فرهنگی مؤسسه و سفارش پستی و نیز شهر کتاب آنلاین http://shahreketabonline.com تهیه نمایند.

( این سی دی به همراه سی دی راه شناسی و ضرورت شناخت احکام در یک DVD ارائه شده است. )