www.montazer.ir
امروز: سه شنبه 26 شهريور 1398 | ساعت : 18:45:36 | نسخه آزمایشی
شناسه خبر: 10949
18 خرداد 1398
دولت جوان و حزب اللهی

دولت جوان و حزب اللهی

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار با دانشجويان فرمودند: "جوانان از 22 ساله تا 40 ساله مي‌توانند در نظام مديريت كشور تحول ايجاد كنند"و نيز فرمودند: "زمينه را براي روي كار آمدن دولت جوان و حزب اللهي فراهم كنيد". اين خطاب هم به جوانان هم به مسئولان كشور بود. واقعيت اين است كه مديريت كشور از پيرسالاري رنج مي‌برد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با دانشجویان فرمودند: “جوانان از ۲۲ ساله تا ۴۰ ساله می‌توانند در نظام مدیریت كشور تحول ایجاد كنند”و نیز فرمودند: “زمینه را برای روی كار آمدن دولت جوان و حزب اللهی فراهم كنید”. این خطاب هم به جوانان هم به مسئولان كشور بود. واقعیت این است كه مدیریت كشور از پیرسالاری رنج می‌برد. بسیاری از مشكلات كشور به‌خاطر آن است كه كسانی در “اجرا” جای خوش كرده اند كه از تحرك كافی و اقدام به‌هنگام و تدبیر در رفع مشكلات مردم برخوردار نیستند. آنها گرفتار بی‌تصمیمی،‌ بدتصمیمی و دیر تصمیمی هستند و اینها نشانه های پیری در مدیریت است.

پیامبر اسلام در ۴۰ سالگی به پیامبری از سوی خداوند تبارك و تعالی، مبعوث شد. امیرمؤمنان حضرت علی بن ابیطالب در سی و چند سالگی از سوی پیامبر گرامی اسلام به امر خداوند بزرگ به امامت مسلمین منصوب شد و سیره پیامبر در اداره مسلمین تكیه بر جوانان بود.

پیامبر در اواخر عمر خود اسامه بن زید را كه جوانی ۱۸ ساله بود به عنوان فرمانده جنگ با رومیان انتخاب كرد. هم او بود كه بعد از فتح مكه یك جوان ۲۱ ساله را به فرمانداری ام القرای اسلام منصوب كرد.

قیس بن سعد مسئول جمع آوری صدقات یك جوان بود هم او برای فرماندهی حمله به یمن از سوی پیامبر انتخاب شد. زید بن ثابت در جنگ موته كه به فرماندهی انتخاب شد یك جوان ۲۰ ساله بود.

به تاریخ پرافتخار انقلاب اسلامی برگردیم. اولین دولت بعد از سقوط دولت موقت میانگین سنی آنها ۳۵ سال بود. همین روزها سالگرد فتح خرمشهر است كه كمر صدام را در تجاوز به میهن اسلامی شكست. چهره فرماندهان و سربازان خط مقدم جبهه خرمشهر را كه می بینیم جوانان عمدتا ۲۰ تا ۳۰ ساله است. وقتی به پیشرفت‌های شگرف جمهوری اسلامی در صنعت هسته ای، نانو و … نگاه می‌كنیم عمدتا دانشمندان جوانی هستند كه در دامن همین انقلاب رشد كرده و شكوفا شدند.

شرط اصلی ادامه پیشرفت‌ها و توسعه در جمهوری اسلامی جوان‌گرایی در حوزه “اجرا” ، “تقنین” و نیز در”محاكم قضائی” است. البته این ضرورت در حوزه “اجرا” مضاعف است.

به همین دلیل رهبری معظم انقلاب در بیانیه گام دوم خطاب اصلی خود را جوانان قرار داده اند و بیش از ۳۰ بار در عظمت ماندگاری انقلاب و عظمت راه طی شده و در چشم انداز روشن پیش روی انقلاب از آنان یاد كرده‌اند و مورد خطاب قرار داده اند. البته در بیانات بعدی خود در تبیین گام دوم انقلاب تاكید كرده اند كه این رویكرد به مفهوم “پیرزدایی” از انقلاب نیست. پیران و مرشدان انقلاب در هر سطحی باید زمینه ظهور و پیدایی جوانان در صحنه های مدیریت كشور را فراهم سازند.

انقلاب امروز در موقعیتی خاص قرار دارد و از گردنه ای دارد عبور می كند كه به تعبیر رهبر انقلاب “پیچ تند تاریخ معاصر” است. عبور از این گردنه بدون همت و مدیران جوان و فرماندهان جوان ممكن نیست.

كمتر از ۹ ماه به انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی مانده است. بعد از آن هم كشور وارد فضای انتخابات ریاست جمهوری می شود. همه نخبگان سیاسی و نقش آفرینان در عرصه مردم سالاری اسلامی باید به این مهم فكر نمایند تا راه را برای ورود جوانان به عرصه “اجرا” و “تقنین” فراهم كنند. از این میان خود جوانان نیز باید با عرضه قابلیت های علمی ، عملی و تجربی خود زمینه را برای ظهور مدیریت جهادی فراهم كنند. برای رسیدن به دولت جوان و حزب اللهی در چارچوب یك تدبیر مردم سالارانه باید مراقب گفتمان سازی دشمن بود. دشمن حتما در این باره برنامه دارد و در رسیدن به این هدف بزرگ اخلال می كند. از هم اكنون باید گفتمان دولت جوان و حزب اللهی شكل و در دستور كار نخبگان قرار بگیرد. اگر غفلت كنیم، از برنامه چشم انداز و نیز گام برداشتن در حوزه بیانیه گام دوم عقب خواهیم ماند.

 

آرشیو مباحث استاد شجاعی

فروشگاه آنلاین با محصولات ناب 

فیلم

نظری داده نشده

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed