www.montazer.ir
امروز: یک‌شنبه 26 می 2019 | ساعت : 17:32:07 | نسخه آزمایشی
شناسه خبر: 9833
5 دسامبر 2018
استاد محمد شجاعی در همایش «ادواردو آنیلی» سخنرانی کرد

استاد محمد شجاعی در همایش «ادواردو آنیلی» سخنرانی کرد

نخستین گردهمایی تازه مسلمانان و هجدهمین یادبود شهید «ادواردو آنیلی» با سخنرانی محمد شجاعی مبلّغ بین‌المللی معارف اسلامی، به همت انجمن اسلامی شهید ادواردو آنیلی و با همکاری نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، با حضور تعدادی از تازه مسلمانان از داخل و خارج کشور، در دانشگاه تهران برگزار شد. استاد شجاعی در این مراسم، با بیان ۵ شان وجود انسان، با تاکید بر اهمیت «شان فوق عقلانی» موارد زیر را مطرح کرد:

چرا در غرب، برخی ثروتمندانی که به اوج لذات مادی می رسند، خودکشی می کنند؟

در مورد ثروتمندانی که در غرب زندگی می کنند، من در تجربه ای که بیش از 25 سال در حوزه ی بین المللی دارم، زیاد می بینم که بسیاری از ثروتمندان، وقتی دوران طبیعت گرایی خود را زود طی می کنند و به اوج آن می رسند، دنیا و هستی برایشان پوچ می شود و دست به خود کشی می زنند؛ اما کسانی که مثل «ادواردو آنیلی» به بخش فوق عقلانی خود توجه کنند، این بخش که بینهایت طلب هم هست، از کار نمی افتد و دائماً دنبال آن گمشده اصلی خود می گردد.

انسان وقتی طبیعت را خوب می تواند آزمایش کند و بچشد، می فهمد که چقدر پوچ است و هر چقدر طبیعت بیشتری را دریافت می کند، سرخورده تر و مضطرب تر می شود و احساس پوچی بیشتری می کند. بنابراین می گردد به دنبال راهی، جایی، چیزی که بتواند این حس بی نهایت طلب و این فطرت غیب طلب را ارضاء و اشباع بکند.

حال اگر دو شرط لازم را که شهید آنیلی داشت، در کسی باشد، حتماً ما به ازای بخش انسانی اش، یعنی معشوقش را پیدا می کند و معشوقی به نام "الله" قطعاً خودش را نشان می دهد و پرده از روی خود برایش بازمی کند. این دو شرط چیست؟ اول: تعصب نداشته باشد؛ یعنی واقعاً به دنبال حقیقت باشد و حقیقت را بخواهد و دوم: آدم بی عرضه، دست و پا چلفتی یا شل و ول نباشد و اهل تلاش باشد. در مورد تلاش، امام باقر علیه السلام می فرماید: بدبختی های انسان در دو چیز است: تنبلی و بی حوصلگی؛ این دو، هم بدبختی های دنیایی و هم بدبختی های آخرتی در پی دارد. تنبلی و بی حوصلگی خیلی کار دست انسان می دهد!

«ادواردو» دو شرط مذکور را داشت. یعنی هم آدم متعصبی نبود و واقعاً به دنبال حقیقت بود و هم اهل تلاش بود و واقعاً زحمت کشید و دنبال حقیقت گشت و تلاش کرد، کار کرد. محال است کسی این دو صفت را داشته باشد و خدا خودش را به او نشان ندهد و راه حق را نیابد.

کسی نمی تواند جلوی هدایت الهی را بگیرد

اگر واقعا خدا از کسی تعصب نبیند و تلاش ببیند، حتی با اشتباه یک نفر دیگر، او را هدایت می کند.

یک بسیجی آمریکایی در قم بود، از او  سوال کردم تو چه طور شیعه شدی؟ گفت وقتی من می گشتم در آمریکا که بالاخره چه راهی حق است، رسیدم به اسلام. یک دوستی داشتم که از اهل سنت بود. با او تماس گرفتم و گفتم من می خواهم مسلمان بشوم. ایشان در تلفن گفت: خیلی خوبه، حالا که می خواهی مسلمان بشوی، می خواهی شیعه بشوی یا سنی؟ گفتم نمی دانم شیعه و سنی یعنی چه؟ گفت این را بدان که اسلام دو شاخه است: شیعه و سنی. آن که حق است، شیعه است. حالا [این فرد] خودش سنی بود! گفتم: خب باشد، خیلی ممنون. من می روم دنبال همین شیعه، ببینم چیست. گفت رفتم و بعد از چند هفته ای دوستم سراسیمه به من زنگ زد و گفت: ببین من  کلاً اشتباه گفتم،  من می خواستم بگویم برو دنبال اهل سنت، اشتباهی گفتم شیعه. گفتم  خیلی ممنون من راه خودم را پیدا کردم. این است که می گوییم: اگر واقعا خدا  از کسی تعصب نبیند و تلاش ببیند، حتی با اشتباه یک نفر دیگر، او را هدایت می کند.

ما خیلی از عزیزان را داشتیم در روسیه و چین یا جاهای دیگر که با یک خواب، خدا هدایتشان کرده و به کانون تشیع رسانده است. مهم این است که واقعاً به ندای درونی خودش پاسخ بدهد و این را سرکوب نکند. در اسلام، چون معشوق ما بی نهایت است، ما می خواهیم به "الله". به "الله" رسیدن یعنی چی؟ من در یک جمله می گویم که همه بدانند: در روایت داریم شما وقتی که وارد بهشت می شوید، خداوند یک نامه برایتان می‌فرستد. نامه خیلی عاشقانه و قشنگ. نامه این است: «بسم الله الرحمن الرحیم مِن الحی القیوم الذی لا یموت»، از زنده ی پایداری که هرگز نمی میرد. این کیست؟ خدا. وقتی می خواهد به شما خطاب کند ببینید چطور به شما خطاب می کند… می گوید «الی الحی القیوم الذی لا یموت» به زنده ی پایداری که هرگز نمی میرد. این یعنی چه؟ یعنی تو با خودش یکی شدی!

ما دین را برای چه می خواهیم؟ دین و پیغمبرها همه آمدند تا ما را شبیه خدا بکنند؛ یعنی به جایی برسی که خدا به تو بگوید تو هم مثل منی. حالا هر چقدر تو بخواهی و با هر اراده ای می خواهی، من تا زنده هستم، چون حالا عمر انسان، اندازه ی عمر خداست دیگر، انسان بی نهایت است، جاودانه است. تا هستم و هستی، هر چه که می خواهی اراده کنی، همان طور زندگی کن.انسان می خواهد به این مرحله برسد، مقام خلیفه اللهی.

اگر کسی با معشوق های فرعی مبارزه کند، به کمال انسانی می رسد

در اسلام، کسی یک انسان خوب است که مبارز و شجاع باشد و بتواند با هوسها و ضعف هایش درگیر شود. آدم های بزدل، ترسو و ذلیل و خوار، نه دنیا دارند و نه آخرت. ارزشی ندارند و بی قیمت اند. کسی که بتواند با کشش های معشوق های فرعی، خوب مبارزه کند و قوی باشد و معشوق اصلی و معشوق های انسانی را در راس نگه دارد و نگذارد سقوط کند، به درجات بعدی می رسد.

ادواردو یکی از این انسانهاست که می تواند در مقابل همه دنیایش بایستد. می تواند باشگاه یوونتوس را نبیند، می تواند ثروت فیات را نبیند، می تواند موقعیت های اجتماعی را نبیند، می تواند مقامها را نبیند و اینها همه را می تواند کنار بگذارد. شما ببینید! کسانی دیگر هم که چیزی را کنار گذاشتند، همینطور قدرت پیدا کردند. بنابراین، آدم خوب در قرآن کسی نیست که در محیط خوب، خوب است! دقت کنید چی دارم میگویم عزیزان… آدم خوب کسی نیست که در محیط خوب خوب باشد… آدم خوب کسی است که در محیط بد، خوب باشد. یعنی محیطی که دشمن داری، اما تو به عشق دینت و "الله" جلوی همه بایستی.

حفظ حجاب دختری در گرانادا

در گرانادا دختری داشتیم که به تنهایی نماینده ی اسلام و حجاب بود. اسپانیایی ها خیلی به او فحش می دادند و می گفتند تو مسلمانی، اسپانیایی نیستی! همه مردم این یک نفر را مسخره اش می کردند برای حجابش و او با شجاعت و افتخار دست از حجابش بر نمی داشت. در آمریکا، دختر خانمی بود که می گفت: ما وقتی در آمریکا فهمیدیم باید حجاب داشته باشیم، افتخار می کردیم به این حجابمان و با آن به بقیه دختران آمریکایی پُز می دادیم! ولی نمی دانم در ایران شماها چرا اینطورید؟! پسرها و دخترهای شما چرا اینقدر بیزارند از لباس انسانیت و لباس اسلام و لباس فاطمه زهرا (س)؟

خداوند  در روز قیامت، دخترها و پسرهای پاک آمریکایی و اروپایی و جاهای دیگر را نشان می دهد و می گوید اینها در آن فضایی که ده ها هزار کانال وحشتناک سکسی وجود داشت، پاک بودند و حجاب و تقوایشان را رعایت کردند؛ نمازشان را خواندند؛ اما شما چطور در کشوری که مهد ایمان و تقوا بود، می گفتید نمی شود؟ در اینجا نماز و ... کلاس ندارد که ما اینجوری باشیم. شما دنبال کلاس و اینجور چیزها بودید. رویتان نمی شد لباس مادرتان فاطمه زهرا (س) را بپوشید. این را فردای قیامت خدا از ما می پرسد.

«خوب بودن» در محیط بد، خیلی مهم است

ادواردو آنیلی در محیط نامناسب غرب، به خوبی ها دست پیدا کرد و به درجه عالیه شهادت رسید. وی تنها ابتالیایی بود که امام خمینی ره صورتش را بوسید او بود.

 قرآن وقتی می خواهد آدمهای خوب را معرفی کند، دو تا زن را معرفی می کند به عنوان انسان و نماد انسانیت؛ "َضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا لِلَّذِینَ آمَنُوا امْرَأَتَ فِرْعَوْن"= خدا برای مومنین زن فرعون را مثال می زند». چرا؟ در ادامه آیه می گوید این فرد زیر نظر فرعون بود. یعنی همسر دشمن خدا بود و با اینکه یک شوهر اینطوری داشت، ایستادگی کرد و ایمانش را حفظ کرد تا به شهادت رسید. یعنی همسر پادشاه، آن هم یک فرعون با آن همه عظمت، کم نبود؛ امّا ایمانش را به شوهرش و موقعیت دنیایی اش ترجیح داد و ایستاد تا جانش را از دست داد.

بعد می فرماید "ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا لِلَّذِینَ كَفَرُوا امْرَأَتَ نُوحٍ وَامْرَأَتَ لُوطٍ"= خدا مثال می زند برای کفار، همسر نوح و لوط را». دو تا زن را مثال می زند و می گوید مثال است. چون مومن در قرآن مساوی است با انسان و کافر غیر انسان است. می گوید خدا برای کفار مثالی که می زند زن نوح است و زن لوط. بعد می فرماید "كَانَتَا تَحْتَ عَبْدَیْنِ مِنْ عِبَادِنَا" یعنی اینها زیر نظر دو تا از بندگان خوب ما بودند؛ اما بد بودند. یعنی همسر نوح و همسر لوط، شوهرانشان پیغمبر بودند ولی اینها آدمهای خوبی نبودند.

بنابراین ما خیلی داریم در خانواده های فوق العاده مذهبی بچه هایی که اصلاً اینجور نیستند و یا خانواده هایی داریم اصلاً مذهبی نیستند، به دین و همه چیز فحش می دهند و بچه هایشان در آن خانواده نورانی و عالی هستند. مقام معظم رهبری جمله ی قشنگی دارند در مورد دختر و پسرهای ایرانی که در آمریکا پاک زندگی می کنند، فرمودند: اینها مثل انبیاء پاکند؛ چون در آن محیط دارند زندگی می کنند.

«ادواردو آنیلی» حجتی است برای کسانی که به بیت المال خیانت می کنند

فردا خداوند «ادواردو» را به عنوان یک حجت به ما نشان می دهد و می گوید نگاه کنید، او توانست به خاطر خدا از مال بگذرد.  

خدا او را حجت قرار داده تا کسی نگوید در ایران نمی شد بر پول غلبه کرد؛ نمی توانستیم دزدی نکنیم؛ رانت خواری نکنیم؛ فامیل بازی در نیاوریم و از موقعیت اقتصادی و نمایندگی مجلس و دولتی بودن، سوء استفاده نکنیم؛ نمی توانستیم غلبه کنیم بر هوسهای مان تا بالاخره کشیده شدیم به دزدی از بیت المال و دست انداختن در بیت المال. خدای تعالی او را می گذارد جلوی این گونه افراد و می گوید «ادواردو» یک ثروت بزرگی را به عشق من از دست داد و از آن گذشت که ایمانش را حفظ بکند؛ اما شماهایی که در یک کشور اسلامی بودید، چطور نتوانستید از دزدی از بیت المال و غارت بیت المال چشم پوشی بکنید؟ این را خدا روز قیامت به ما نشان می دهد.

خدای تعالی نشان می دهد و می گوید این آدم از مال و مقام و موقعیت اجتماعی گذشت، شما چطور نتوانستید از مال و شهوت ریاست و مقام بگذرید و در یک کشور اسلامی با چند صد هزار شهید، این همه جنایت بکنید؟ چگونه با مردم بازی کردید برای منافع شخصی و حزبی و گروهیتان؟ چرا به خاطر خانواده و بچه هایتان، دیگران را ذبح کردید؟ اینها روز قیامت باید جواب بدهند.

 پروفسور مولانا: آمریکا جمهوری اسلامی خواهد شد

استاد شجاعی به نقل از پروفسور مولانا گفت: آمریکا در آینده ای نه چندان دور، حتما جمهوری اسلامی  خواهد شد.

وی با تاکید بر این که در کشور آمریکا بیش از صدهزار نفر در سال دارند  مسلمان می شوند، گفت: ادواردو یک باطن قرآنی دارد و در جامعه و حتی در کشورهای خارجی، از این نوع آدمها خیلی هستند و روز به روز هم دارند بیشتر می شوند.

 

گزارش تصویری از هجدهمین یادبود شهید ادواردو آنیلی

نظری داده نشده

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed