www.montazer.ir
امروز: پنجشنبه 26 مهر 1397 | ساعت : 13:15:34 | نسخه آزمایشی
شناسه خبر: 7939
5 دى 1396
«بلا» در هاله ای از نعمت به مؤمن هدیه می شود

استاد محمد شجاعی

«بلا» در هاله ای از نعمت به مؤمن هدیه می شود

امام حسن عسکری (علیه‌السلام) فرمودند : «ما مِن بَلِیّةٍ إلاّ و للّه ِ فیها نِعمَةٌ تُحیطُ بِها = هیچ بلائی نیست مگر این که این بلا در هاله‌ای از نعمت هدیه می‌شود». (مجلسی، بحار الأنوار، ج75، ص374)

یادمان باشد به محض این که به دنیا نگاه توجه کنیم، آخرت از دستت می‌رود. برای همین خودتان را خیلی بزرگتر از این بدانید که بخاطر دنیا پژمرده، افسرده و عصبی بشوید. خودت انرا خیلی مهمتر از این مسائل بدانید.  

فلانی یک میلیارد دارد اما تو نداری. هر چند در دنیا لذت بیشتری می برد اما حظ آخرتی اش کمتر است. او فقیر و گدا در قیامت محشور می شود.

هر کسی هم نمی تواند این گونه باشد، بلکه کسی می تواند که واقعاً ایمان آورده باشید که آخرت و ابدیتی هست و به بلندای ابدیت عاشق خودش باشد و آن قیمت آخرتی را برای خودش قبول کرده باشد. در این صورت نگرانی، ترس واضطراب در دنیا نخواهد داشت. چون می فهمد که اگر در دنیا ضرری کرده معادلش را خداوند در آخرت جبران می کند. پس چیزی را از دست نداده اید.

خداوند متعال مؤمنان را گرفتار بلایا می کند تا امتحانشان نماید و امتحان نیز برای شکوفا ساختن استعدادهای الهی است. اینها همه  ذخیره های بزرگی و ابدی  همراه شادی خواهد بود. چرا نباید از این سختی ها استقبال کرد!

در روایت نقل است که مومن می گوید ای کاش در دنیا به هیچ یک از آرزوهایم نمی رسیدم ای کاش با قیچی تیکه تیکه ام می کردند.

پس هر مشکل و نارحتی که در دنیا عارض انسان می شود ، چه خود باعث آن باشد و چه خود نقشی در آن نداشته باشد ، در هر حال امتحان الهی است.

نظری داده نشده

Top
برای عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی خود را وارد کنید

خبرنامه سایت منتظران منجی

Stay informed on our latest news!

اشتراک در خبرنامه سایت منتظران منجی feed